Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: M
Housekeeping
rodzina, samotność
Kinga

Historia Ruth i jej młodszej siostry Lucille stanowi fabułę powieści. Ich wychowanie przebiega w sposób przypadkowy: najpierw trafiają pod opiekę troszczącej się o nie babci, następnie dwóch komicznie nieudolnych sióstr dziadka i wreszcie Sylvie, ekscentrycznej, nieprzystosowanej społecznie ciotki. Ruth i Lucille mieszkają w domu rodzinnym w Fingerbone, prowincjonalnym mieście leżącym nad...

Ruth i Lucille mieszkają w domu rodzinnym w Fingerbone, prowincjonalnym mieście leżącym nad jeziorem,
w którym – w wyniku spektakularnej katastrofy kolejowej – zginął dziadek bohaterek. Kolejną ofiarą, którą pochłonęło jezioro jest matka dziewczynek. Zjechawszy samochodem z urwiska, ginie także w otchłani wody.
Miasto, będące tłem akcji jest miejscem zarówno magicznym, jak i typowym: „zna swoje miejsce w szeregu za sprawą dominującego okolicznego krajobrazu, nieprzewidywalnej pogody i świadomości, że cała historia ludzkości rozegrała się gdzie indziej”.

źródło opisu: http://www.mwydawnictwo.pl/

źródło okładki: http://www.mwydawnictwo.pl/

Wioleta Sadowska | 2014-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

"Najlepiej nie mieć niczego, bo ostatecznie rozpadną się nawet nasze kości. Najlepiej nie mieć niczego".

Istnieją takie książki w naszym życiu, które po przeczytaniu ich ostatniej strony, niosą ze sobą przez jeszcze dłuższy czas, silny ładunek emocjonalny i pewną aurę tajemniczości. Niewątpliwie do takiej grupy należy dopisać powieść pt. "Dom nad jeziorem smutku". Książkę, która przeczytana w nieodpowiednim dla czytelnika wieku, może wydać się chaotyczna i bezsensowna. Dobrze, że sięgnęłam po nią akurat teraz. To dobry czas na to dzieło.

Marilynne Robinson to urodzona w Sandpoint, w stanie Idaho w 1947 r. amerykańska pisarka. Autorka z wykształcenia jest doktorem anglistyki, ukończyła Uniwersytet Waszyngtoński w Seattle. "Dom nad jeziorem smutku" to jej debiut wydany w 1980 r., który zdobył nagrodę PEN / Hemingway Award oraz został mianowany do Nagrody Pulitzera. Po dwudziestu czterech latach, autorka wydała drugą książkę pt. "Gilead", której tym razem udało się zdobyła...

korcia | 2014-03-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Klasyka, 2014
Przeczytana: 22 marca 2014

"Mam na imię Ruth. Razem z młodszą siostrą, Lucille, dorastałam pod opieka babci, Sylvii Foster, a kiedy umarła, jej szwagierek, Lily i Nony Foster, a kiedy uciekły, jej córki, Sylvie Fisher. Przez cały czas mieszkałyśmy w jednym miejscu, w domu babci wybudowanym dla niej przez jej męża, Edmunda Fostera, pracownika kolei, który umknął z tego właśnie świata na wiele lat przed tym, jak się na nim pojawiłam".

Tak zaczyna się książka "Dom nad jeziorem smutku". Poznajemy dzieciństwo dziewczynek, historię ich rodziny, dowiadujemy się, jak to się stało, że znalazły się pod opieką babci, a potem kolejnych członków rodziny. Obserwujemy, jak wygląda życie w niewielkim Fingerbone, jak surowa potrafi tam być natura, jak trzeba walczyć z żywiołem.

"Krótko po ślubie babcia doszła do wniosku, że miłość jest jedną wielką tęsknotą, której nie może złagodzić posiadanie jakiegokolwiek przedmiotu".

Czytamy o kolejnych rodzinnych tragediach, o tym jak dziadek zginął w katastrofie pociągu, który...

Basia | 2014-03-19
Przeczytana: 19 marca 2014

Historia rodziny Ruth i Lucille nie należy do zwyczajnych.

Ich dziadek, a następnie matka zginęli w głębokich wodach jeziora w miejscowości Fisherbone (Stany Zjednoczone). Osierocone dziewczynki przechodzą z rąk do rąk. Po śmierci babci przez krótką chwilę zajmują się nimi dwie nieudolne w swojej opiece siostry dziadka. Wreszcie trafiają w ręce intrygującej ciotki Sylvie.

Ekscentryczna opiekunka stroni od ludzi, jest cicha, jest dziwna, jest inna. Swoje życie spędziła na wędrówkach - istna wagabunda. W tak małej mieścinie jak Fisherbone jest postać bardzo kontrowersyjną, więc mija niewiele czasu od jej przybycia, kiedy zostaje wzięta na języki.

Jezioro można odczytywać jako symbol. Symbol przekleństwa ich rodziny, wroga, ale zarazem przyjaciela i stałego, niezmiennego towarzysza w którym się kochają, który rzuca na nie swój urok.

Autorka wprowadza odbiorcę w niesamowity nastrój. Czytelnik czuje się...

mamaKa | 2015-07-23
Na półkach: Przeczytane, Docenione
Przeczytana: 23 lipca 2015

„ Różnica między pragnieniem i posiadaniem jest taka jak między rzeczą i jej cieniem”. (str. 150)

Ruth i Lucille trafiają do swojej babci w dramatycznych okolicznościach. Kilka stron wcześniej poznajemy miejsce, do którego trafią, w czasach kiedy jeszcze żył ich dziadek. Nad jezioro, do Fingerbone. Do domku, w którym mieszka Sylvia Fisher – matka i jej trzy córki, które po śmierci męża i ojca żyją w rytmie pór roku, w schemacie codziennych czynności. Kobiety są ciche, powściągliwe i niewiele pragną. Żyją razem, ale jakby samotnie, skrycie, z dala od siebie i innych. Córki Sylvii mają jednak swoje plany i zaczynają opuszczać dom. Matka dziewczynek pojawia się w rodzinnym domu i pozostawia córki pod „sumienną”, pełną nieufności opieką swojej mamy. Po kilku latach dziewczynki mają już nowe, nieporadne opiekunki. Niebawem w ich życiu pojawia się siostra mamy – Sylvie Fisher, a wraz z jej przyjazdem nadzieja, że dowiedzą się czegoś o mamie i tacie. Jednak pamięć o rodzicach dziewczynek...

Katarzyna Meres | 2014-03-09

Istnieją takie książki, które pozostawiają ślad w naszej duszy, zagnieżdżają się i zostają w świadomości czytelnika na długo. Czasami historia, którą czytamy pochłania nas, wciąga do swojego kartkowego świata i swobodnie z wdziękiem oraz spokojem prowadzi przez fabułę. Często brakuje słów, aby wyrazić zachwyt i podziw nad daną powieścią. Tak było w przypadku "Domu nad jeziorem smutku".
Czy już sam ten tytuł nie brzmi zachęcająco? Skrywa w sobie tajemnicę, ukryty cień... Jezioro smutku napawa czytelnika pewną obawą. Z resztą nie tylko czytelnika. Katastrofa, jaka miała miejsce nad tym jeziorem spędza sen z powiek ludziom mieszkającym w Fingerbone. Poznajemy babcię oraz jej trzy córki, które po wejściu w dorosłość znikają z miasteczka. Poznajemy rodzinę bardzo specyficzną, która mieszka na uboczu miasteczka.
Historię opowiada nam Ruth, jedna z wnuczek, którą matka Hellen zostawiła na ganku domu i wyjechała. Ruthie i Lucille jej siostra, zostają sierotami i trafiają pod...

Kasiulek | 2014-03-24
Przeczytana: 24 marca 2014

Zanim sięgnęłam po ten tytuł, przeczytałam wiele bardzo zachęcających opinii na temat historii tu przedstawionej. Pokładałam wielkie nadzieje w książce Marilynne Robinson. Gdy nadszedł czas zatopienia się w lekturę, postanowiłam skupić się na niej całkowicie, nie czytając w między czasie żadnej innej książki. Czy książka mnie porwała i wcześniejszy mój plan oddaniu się w całości lekturze spełnił się? Zanim odpowiem, pokrótce streszczę fabułę.

Dom nad jeziorem smutku to historia Ruth i Lucille. Sióstr, które jakiś czas wędrują po rodzinie aż w końcu zagrzeją, jako takie miejsce. Najpierw trafiają do babci, następnie dwóch nieudolnych, prześmiesznych w swoim zachowaniu sióstr dziadka, by w końcu trafić do ekscentrycznej ciotki Sylvie. Pomiędzy tymi wędrówkami poznajemy zaczątek historii, który spowodował, dlaczego siostry nie mają własnego domu i co się stało z ich rodzicami. Ta wędrówka od jednej rodziny do drugiej powoduje wielkie zmiany w zachowaniach i postępowaniach dziewczyn w...

Ola | 2014-03-31

PAMIĘĆ WODY

Książka „Dom nad jeziorem smutku” dopiero niedawno zagościła na polskim rynku, chociaż została napisana w 1980 roku. Autorka - Marilynne Robinson to amerykańska pisarka, eseistka i wykładowca uniwersytecki. Książka (w oryginale „Housekeeping”) była jej debiutem, od tego czasu została już sfilmowana i okrzyknięta w Ameryce jedną z najważniejszych stu powieści współczesnych. Była nominowana do nagrody Pulitzera, zdobyła Nagrodę Fundacji Hemingwaya (Hemingway Foundation/ PEN Award). Ćwierć wieku po debiucie, w 2005 roku, wydała swoją drugą książkę „Gilead”, która zdobyła nagrodę Pulitzera.Wygląda na to, że autorka nie pisze często, ale jeśli coś wydaje, od razu zdobywa uznanie.

Akcja książki rozgrywa się w Fingeborne, niewielkiej miejscowości położonej na tle malowniczych gór i wzgórz stanu Idaho, nad rozległym jeziorem, które przecina most kolejowy. Czytelnik od razu zanurza się w specyficznym klimacie małych, sennych miejscowości, gdzie czas płynie nieśpiesznie i...

Justyna Antoniewicz | 2015-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

Akcja rozgrywa się Fingerbone w prowincjalnym mieście rodzinnym dwie siostry Ruth i Lucille nie miały łatwego dzieciństwa
Tam zginął ich dziadek w katastrofie kolejowej, a następnie matka dziewczynek utonęła nad jeziorem.
Straszna tragedia, smutek i ból przeżyły dziewczynki po stracie matki i wyruszyły do Babci pod opiekę, wychowaniem się zajęła zatroszczyła się o siostry, potem trafiły do nieudolnych, dziwnych dziadków.
A na końcu do Sylvie ekscentrycznej, nieprzystosowanej społecznie ciotki.
Wędrowały z jednego domu do drugiego, próbowały rozwikłać rodzinną tajemnicę, odkryć kim była Grace babki siostra.
Odnaleźć ją, co się z nią stało.
Historia opowiedziana z punktu widzenia Ruth,ciekawa fabuła powieści
trzymała w napięciu,poruszyła mnie..pełna emocji,wzruszeń przyniosła mi
Przepiękna powieść,ciężko było mi się oderwać wciągnęła mnie bardzo.

diunam | 2014-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Co wpływa na to kim się stajemy? Jakie cechy dziedziczymy, a co nabywamy w przyszłości? Często zadaję sobie te pytania patrząc na moje dzieci. Zauważam u nich cechy, jakich nie posiadam ja ani mój mąż Czy odziedziczyli je po dalszych pokoleniach? Czy też te trudne do wykorzenienia nawyki nabyli w drodze własnej ewolucji? Podobne myśli krążyły mi po głowie, gdy czytałam „Dom nad jeziorem smutku” Marilynne Robinson.

Nad rodziną Ruth i Lucille ciąży fatum. Unosi się ono jak mgła nad pobliskim jeziorem. Tak jakby czaiło się tam zło, które zaszczepia w sercach trudny do opisania niepokój. Ów stan ducha pozostaje już na zawsze, nawet gdy wiedziony chęcią ucieczki człowiek pozostawia jezioro setki kilometrów za sobą.

Dziadek dziewczynek zginął w katastrofie pociągu, który spoczął na dnie jeziora. Babcia nigdy nie pogodziła się z jego nagłym odejściem. Wychowywała samotnie córki drżąc o ich los. Jednak tragedia odcisnęła na nich swe piętno. Matka Ruth i Lucille również ginie w odmętach...

Monika Stocka | 2014-05-26
Przeczytana: 23 maja 2014

Na początku byłam nieufna, bo wygładzone okładki wzmagają moją czujność. Rzadko podchodzę do książki jak do przygody w nieznane, bo zazwyczaj czegoś jednak oczekuję, choćby zakończenia albo trwania, przeżycia albo tylko oglądania. Przyznam też szczerze, że nie zetknęłam się wcześniej z autorką i dopiero po lekturze odkryłam, że Marilynne Robinson jest laureatką Pulitzera za swoją kolejną powieść „Gilead” (oczywiście mam w planach lekturę)

Po kilkunastu stronach spojrzałam na obwolutę, jakbym chciała sprawdzić raz jeszcze dokąd kupiłam bilet i z jakim przewoźnikiem jadę, a tam rekomendacja od Doris Lessing, która była jak sms od mamy w stylu: nie rozmawiaj w pociągu z obcymi. Uciszyłam więc w głowie wszystkich pasażerów i ich historie, które jeszcze szarpały mnie za rękaw i zwolniłam, jak nakazywała jedna z moich ulubionych pisarek.

Szybko postanowiłam przejść pieszo tę drogę, w zasadzie zaraz po tym jak Ruth opowiedziała jak zginęła jej matka. To były ze dwa akapity, ale czytałam...