Czarne krzyże nad Polską

Wydawnictwo: De Facto
83-89667-46-0
historyczna

Inne wydania

Generał Skalski jest kawalerem złotego i srebnego Krzyża Virtuti Militari, czterokrotnie otrzymał Krzyż Walecznych oraz trzykrotnie Brytyjski Krzyż Lotniczy, jako jedyny cudzoziemiec. Książka ta jest zapisem jego wspomnień z czasów II wojny światowej.

KrisStewart | 2015-12-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2014

Książka trzyma w napięciu i czyta się ją z zapartym tchem. Udało mi się ją przeczytać w bodajże 3 wieczory. Mimo że jest świetna to mam wrażenie że jest bardzo mało znana i nie widziałem jej nigdy w księgarniach. Podsunął mi ją kolega - było to bardzo stare wydanie z pożółkłymi kartkami, z czasów głębokiego PRL.

Skalski był nie tylko doskonałym pilotem ale też świetnym pisarzem, co może świadczyć o doskonałym wykształceniu oficerów z tamtego okresu, zwłaszcza lotników którzy byli elitą wojska polskiego.

Książka zawiera doskonałe, plastyczne opisy walk powietrznych i niesamowicie oddaje atmosferę września 39 roku, momentami czułem jakbym to ja sam siedział za sterami 'jedenastki' biorąc udział w Kampanii Wrześniowej. Możemy dowiedzieć się z niej jakie szkolenia przechodzili polscy piloci myśliwców, jakie uczucia i emocje towarzyszyły im na dzień przed wybuchem i w trakcie wojny, na jakich samolotach latali, jak wyglądało ich codzienne życie, z jakimi musieli mierzyć się...

KrisStewart | 2015-12-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2014

Adrian | 2014-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Książka opisuje wspomnienia bohatera przestworzy II wojny światowej, bohatera nie byle jakiego ale samego Stanisława Skalskiego jednej z największych "gwiazd" wśród polskich pilotów. Autor przede wszystkim skupia się na wydarzeniach września 1939 roku i na atmosferze, która panowała między pilotami. Obraz, który nam przedstawia od razu uzmysławia czytelnikowi w jak katastrofalnym położeniu znajdowała się nasza ojczyzna.

"Od dnia hitlerowskiej agresji upłynęło niewiele czasu, a całe państwo waliło się już w gruzy. W gruzy runęły wszystkie nasze nadzieje. Trudno było się z tym pogodzić, dopuścić do świadomości narzucający się i nie rokujący pomyślnych perspektyw na najbliższą przyszłość fakt bezwzględnej klęski. Jeszcze mieliśmy ostatnie złudzenia, którym rozsądek przeczył".

Zacofanie technologiczne naszego lotnictwa było niewyobrażalne, fakt, że nasze najlepsze maszyny były wolniejsze od niemieckich bombowców, nie wspominając o myśliwcach pokazuje jak było źle. Nawet mimo...

Petka57 | 2011-02-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 1972 rok

Swietna książka opisujaca kampanie wrzesniową naszych lotników. Fascynujące opisy walk powietrznych naszych mysliwców z przewazajacymi siłami Niemców, którzy dysponowali szybszymi i nowoczesniejszymi maszynami a jednak nie mogli sobie poradzić z naszymi dokonale wyszkolonymi pilotami. Książka działa na wyobraźnię i... spowodowała to, że mając -naście lat zakochałem się w lotnictwie. ;) Serdecznie polecam!

Michał | 2010-10-21

Bardzo interesujące wspomnienia żołnierza który walczył w czasie II wojny światowej w lotnictwie.

Opisuje swój szlak bojowy zarówno w Wojsku Polskim, jak i w Brytyjskim RAFie.

Napisana jest ładnym językiem i czyta się ją przyjemnie.

pizmak | 2011-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2011

Ciekawa książka opisująca zmagania polskich lotników z Niemieckim najeźdźcą podczas kampanii wrześniowej. Jest to tez jedna z nielicznych książek zawierająca wspomnienia lotników polskich z tego właśnie okresu walk, polecam.

Zbyszek | 2011-08-24

Znacie powiedzenie, że "Polscy piloci potrafią latać nawet na drzwiach od stodoły"? Wspaniałe opisy powietrznych walk polskich pilotów pod naszym, polskim niebem ukazują głęboką prawdę w tych słowach drzemiącą. Prawdę, bynajmniej nie bolesną prawdę, ale napawającą dumą z faktów zwycięstw nad Niemcami używając sprzętu znacznie słabszego. Opowieść asa polskiego lotnictwa myśliwskiego trzyma w napięciu od pierwszej strony. Na brak pochwały zasługuje jedynie zakończenie, kiedy opisane jest spotkanie z żołnierzami Armii Czerwonej, ale cóż... Kiedy Skalski pisał swoje wspomnienia, czasy były takie, a nie inne.

wishjet | 2012-10-12

To książka, która spowodowała, że zainteresowałem się lotnictwem (a w szczególności udziałem polskich lotników w II wojnie światowej). Wydanie z 1975 "wyczytałem" tak dokładnie, że w okolicach 1977 - rozpadło się zupełnie ;). W tej chwili na półce stoi to z 2006 (i nie jest to data przybliżona, jak napisano w informacjach szczegółowych). Podobnego szczęścia nie miałem z inną kultową dla mnie pozycją - Wacława Króla "Mój Spitfire WX-L". Również "wyczytałem" ją w latach 70. a nowego wydania ani widu ani słychu :(.

Mateusz | 2010-12-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok

Przyjazna w czytaniu i mocno oddziałująca na wyobraźnie. Odkrywa przed czytelnikiem tajemniczy i pasjonujący świat pilotów. Pokazuje, że mimo nimieckiej przewagi w 39 roku, nasi piloci walczyli dzielnie.

dystans | 2012-10-14
Przeczytana: 10 sierpnia 1989

Dawno przeczytana ale robiła wrażenie "świeżym" opisem. Z pewnością dla entuzjastów lotnictwa i tropicieli historii. Autor lata na PZL P-11c i ciągle doświadcza sytuacji, gdzie niemieckie bombowce są nieznacznie szybsze od naszych P-11c, tj myśliwców. Opisano jedną z pierwszych powietrznych walk kampanii wrześniowej zakończoną zestrzeleniem niemieckiego samolotu obserwacyjnego Henschel Hs-126. Na dodatek Skalski ląduje obok zestrzelonego samolotu i udziela lotnikom niemieckim pierwszej pomocy, co jest ewenementem w skali II wojny światowej.Ciągłe przebazowanie samolotów z uwagi na aneksje terenów Polski.Przygnębiający obraz przewagi powietrznej wroga.