Dziennik duszy

Wydawnictwo: Znak
Il Giornale Dell' Anima e Altri Scritti di Pietá
religia
Ag2S

Rzadka okazja obcowania z prawdziwą perłą – niezwykłym świadectwem życia duchowego Pontyfikat Jana XXIII, czyli Angelo Giuseppe Roncallego (1881-1963), chociaż trwał zaledwie pięć lat, odmienił oblicze Kościoła. Trudno przecenić znaczenie zwołanego przezeń II Soboru Watykańskiego, ogłoszenia encyklik społecznych (Mater et Magistra i Pacem in terris), a także zmiany sposobu traktowania przez...

Pontyfikat Jana XXIII, czyli Angelo Giuseppe Roncallego (1881-1963), chociaż trwał zaledwie pięć lat, odmienił oblicze Kościoła. Trudno przecenić znaczenie zwołanego przezeń II Soboru Watykańskiego, ogłoszenia encyklik społecznych (Mater et Magistra i Pacem in terris), a także zmiany sposobu traktowania przez Kościół wyznawców innych religii chrześcijańskich, Żydów i niewierzących. Sam Papież zjednywał sobie ludzi skromnością, poczuciem humoru, dystansem do samego siebie.

Dziennik duszy to opublikowany po jego śmierci tom notatek i rozmyślań, zapisywanych od roku 1895, gdy Autor miał zaledwie 14 lat, a przerwanych w roku 1962 - na kilka miesięcy przed śmiercią. Zdaniem ks. Lorisa Capovilli, sekretarza Jana XXIII: „Nie znamy innego zbioru tego typu, który - poprzez nieprzerwany ciąg zapisków duchowych - odzwierciedlałby całokształt życia kapłana, a potem papieża, i ukazywał to, co on sam zazdrośnie ukrywał, mianowicie jego modlitwę i jego duszę”.

Książka stanowi doskonałe przygotowanie do kanonizacji Jana XXIII i zarazem daje nam rzadką okazję obcowania z prawdziwą perłą – niezwykłym świadectwem życia duchowego.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2014

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

SIA | 2018-04-22
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

W końcu, ze łzami w oczach, mogłam trzymać w rękach tę książkę, do której przeczytania od tak dawna się zabieram… Ten człowiek już dawno mnie zainspirował, dzięki filmowi poświęconemu jego pamięci – teraz miałam okazję przeczytać jego osobisty duchowy pamiętnik; notatki, które zazwyczaj pisze się w tajemnicy, tylko dla siebie, by lepiej zrozumieć swoje życie, znaleźć sens lub nawet zmienić się. „Dziennik duszy” Jana XXIII to była moja motywacja, by stawać się „lepszym człowiekiem” – dość długo zajęło mi przeczytanie tego dziennika – ale było warto poświęcić na niego każdą wolną chwilę.

„Tom zawiera notatki, rozmyślania i postanowienia czynione z okazji licznych rekolekcji i ćwiczeń duchowych od roku 1895, gdy Autor miał zaledwie 14 lat, aż do roku 1962 na kilka miesięcy przed jego śmiercią, a więc do 81 roku jego życia” (s. 10)*

Droga Jana XXIII do świętości była długa i często wymagająca od niego niemałego poświęcenia, jednak nic nie zdołało go powstrzymać przed całkowitym...

jatymyoni | 2014-06-29
Przeczytana: czerwiec 2014

Właściwie jest to jedna wielka przepiękna modlitwa. Urzekło mnie to, że nie podawał się, wymieniał te same błęy, ale nigdy nie powiedział to się nie uda. Zawsze jest to się uda jak nie teraz to następnym razem, osiągnę świętość dzięki pomocy Boga. Ogromne zawierzenie Bogu i wielka delikatność w stosunku do ludzi. Jest naprawdę Świętym. Dla mnie myśl, dobieraj lektury i nie czytaj wszystkiego co do rąk wpadnie.

| 2017-03-02
Przeczytana: styczeń 2017

Książka niezwykle ciekawa, zwłaszcza dla osoby wierzacej. Pokazuje pełną drogę do świętości, polecam.

aannaa | 2017-04-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Książka całkiem niezła, ale spodziewałam się czegoś innego. Książka ukazuje odczycia na poszczególnych etapach Jego życia.

Iza | 2018-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2018