Najmłodsi od Parasola

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
historyczna

Losy okupacyjne chłopców z najuboższych dzielnic Warszawy Bródna, Pelcowizny, obrzeży Pragi, i Powiśla. Ich droga do Szarych Szeregów , uczestnictwo w Małym Sabotażu i wreszcie zaszczyt największy przyjęcie i służba w Kedywie .

Leon | 2013-06-18
Na półkach: Przeczytane, Informacje, 2013

Skoro nikt wcześniej nie pokusił się o opinie, pozwolę sobie to zrobić. Może zacznę od jedynego mankamentu książki - narracji, która miejscami odrobinę przeszkadzała, ale treść zdecydowanie przyćmiła niedociągnięcia.
Polecam wszystkim, którzy chociaż odrobinę interesują się historią konspiracji, by przeczytali książkę Damskiego - można w niej znaleźć to, co kojarzy się z pokoleniem czasu zagłady - patriotyzm, odwaga, przyjaźń.
Nie chciałabym streszczać książki i przesadnie jej polecać, co mogę jednak zdradzić - z pewnością różni się od sztandarowych "Kamieni na Szaniec". Jednak jest w 'Najmłodszych od "Parasola"' coś szczególnego, przecież niecodziennie obcuje się z ludźmi, którzy musieli tak szybko dorosnąć.
Patrząc na dołączone do wydania zdjęcia ówczesnego kwiatu polskiej młodzieży, na tych, którzy nie bali się chwycić za broń, którzy żyli z zasadą "Dziś-Jutro-Pojutrze", których losy w podziemiu śledzimy od umilania życia okupantowi (rysowanie na murach znaku Polski...

Octopus | 2015-06-06
mariabns | 2015-01-18