Siła podświadomości. Co wpływa na nasze myśli, odczucia i zachowanie?

Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Drunk Tank Pink: And Other Unexpected Forces that Shape How We Think, Feel, and Behave
podświadomość
jagarkar

Podświadomość – umiejętnie wykorzystana – może być źródłem życiowego powodzenia. Świat jest pełen słów i obrazów, które zmuszają nas do podejmowania nieoczekiwanych decyzji. Jesteśmy tak silnie przywiązani do swoich inicjałów, że przekazujemy więcej pieniędzy ofiarom akurat tych huraganów, których nazwa zaczyna się na tę samą literę, co noszone przez nas imię: Ken przeleje pokaźną sumę na...

Świat jest pełen słów i obrazów, które zmuszają nas do podejmowania nieoczekiwanych decyzji. Jesteśmy tak silnie przywiązani do swoich inicjałów, że przekazujemy więcej pieniędzy ofiarom akurat tych huraganów, których nazwa zaczyna się na tę samą literę, co noszone przez nas imię: Ken przeleje pokaźną sumę na konto fundacji dla ofiar Katriny, a Ron chętniej wesprze poszkodowanych przez huragan Rita.
W społecznych interakcjach również dochodzą do głosu różne mechanizmy: zawodowi kolarze pedałują szybciej, jeśli oglądają ich kibice; wykładowcy uniwersyteccy wrzucają trzy razy więcej drobnych do puszki w pokoju socjalnym – w ramach symbolicznej zapłaty za wypitą herbatę i kawę – kiedy na ścianie wisi zdjęcie pary oczu. Ewolucja uwrażliwiła nas na bycie obserwowanym, dlatego postępujemy szlachetniej, nawet jeśli przygląda nam się jedynie para fotograficznych oczu. Również świat fizyczny na wiele sposobów niepostrzeżenie nami kieruje. Słabe oświetlenie w pomieszczeniu podświadomie sugeruje, że nikt nas nie obserwuje, zachęca więc do nieuczciwości i kradzieży, niebieskie – łagodzi brutalne zapędy, ponieważ kojarzy się z policją. Trenujący taekwondo oraz judocy w czerwonym kimonie wygrywają częściej niż zawodnicy ubrani na niebiesko, ponieważ czerwień popycha ich do bardziej agresywnego zachowania, a sędziowie postrzegają ich jako dominujących na macie.

Siła podświadomości ze szczegółami opisuje, w jaki sposób środowisko wpływa na myśli, uczucia i zachowania, skrzy się od odkrywczych spostrzeżeń, rozbrajających anegdot i nowatorskich eksperymentów.

„W swojej fascynującej książce Adam Alter opowiada o tym, co kształtuje nasze myśli i czyny. To niesamowite, jak silnie na nasze życie wpływają takie czynniki, jak pierwsza litera imienia, klimat, a nawet różowy kolor ścian. Alter, pisząc przejrzyście i z humorem, każe nam spojrzeć na naturę człowieka z zupełnie innej perspektywy”.
Paul Bloom, autor How Pleasure Works

„Adam Alter zgromadził wyniki najosobliwszych i najbardziej zaskakujących eksperymentów psychologicznych ostatnich lat. Gwarantuję, że po przeczytaniu Siły podświadomości zapragniesz podzielić się opisanymi w książce anegdotami ze znajomymi”.
Joshua Foer, autor bestsellera Jak zostałem geniuszem pamięci

Adam Alter, z pochodzenia Australijczyk, jest wykładowcą na Wydziale Marketingu Stern School of Business Uniwersytetu Nowojorskiego; prowadzi zajęcia również na Wydziale Psychologii tej samej uczelni. W 2009 roku zdobył doktorat z psychologii społecznej na Uniwersytecie Princeton. Występował w radio i telewizji, wykładał w wielu szkołach wyższych, w tym tak słynnych, jak Harvard, Yale, MIT, Stanford, Cornell i Uniwersytet Chicagowski. Jest autorem współpracującym z „Atlantic”, „The Huffington Post” oraz „Psychology Today”; jego artykuły ukazują się między innymi w „New York Timesie”, „The Economist”, „Newsweeku”, „The Wall Street Journal”, „Marie Claire”, „The Boston Globe” i „Wired”.

źródło opisu: Dom Wydawniczy PWN, 2014

źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/produkty/840/

Kokos | 2018-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2018

Ciekawie napisana, ale nie dostarczyła mi zbyt wielu nowych informacji. Autor opiera się częściowo na bardzo popularnych badaniach, o których czytałam już w innych publikacjach. Wydaje mi się też, że czasami dokonuje znacznych uproszczeń. Przeczytać można, bo czyta się przyjemnie, ale nie liczcie, że spowoduje jakiś przełom w Waszym życiu. Wprawdzie część obserwacji dotyczących bodźców, które wpływają na nasze zachowania, była intrygująca, ale Alter pokusił się o zbyt mało pogłębionych wniosków. Oczywiście książka ma charakter popularnonaukowy, nie oczekiwałam zatem nie wiadomo jak rozwiniętych wywodów. Niemniej takie publikacje mają przecież na celu wzbogacanie wiedzy laików, więc nieco więcej rozbudowanej analizy by się jednak przydało.

Pavel | 2014-09-05
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 05 września 2014

Dobra książka popularnonaukowa. Fajnie rozłożone akcenty, informacji w sam raz, nie nudzi, nie nuży. Autor praktycznie każde wnioski opiera na badaniach, czy eksperymentach naukowych co jest na duży plus.

Lilka | 2017-07-26

Dla osób interesujących się psychologią - polecam! Z książki można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy, na które w codziennym życiu nie zwracamy uwagi. Autor opisuje mnóstwo eksperymentów i badań, dlatego osoby, które nie do końca zainteresowane są tematami psychologicznymi - mogą być znudzone. Książkę kupiłam, ponieważ zaciekawił mnie opis na okładce i jestem z tego bardzo zadowolona - nie zawiodłam się na niej.

Marcin | 2015-12-31
Na półkach: Przeczytane, 52/2015
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Książka z gatunku popularnonaukowych, stąd pewnie to wrażenie przejechania się wyłącznie po powierzchni tematu. Kilka interesujących spostrzeżeń na temat ludzkich skłonności i zachowań sprawia, że książka wciąga, a liczne przykłady naukowych badań i dość bogata bibliografia po każdym rozdziale (niestety z reguły anglojęzyczna) wywołują wrażenie autentyczności stwierdzeń.

Leń | 2017-08-02

Książkę czyta się lekko i przyjemnie, choć należy mieć na uwadze, że rzetelność autora pozostawia wiele do życzenia (należy zauważyć, że porównując tytuł do wielu bestsellerów produkcji krajowej, wciąż wypada całkiem nieźle). Osobiście zawiodłam się tą lekturą, bo nie dowiedziałam się z niej nic nowego, co mogłabym zastosować w praktyce (niestety drunk tank pink okazał się być przykładem pseudonauki), a uczucie rozczarowania potęguje fakt, że jestem świeżo po lekturze fenomenalnej "Siły nawyku", która w przeciwieństwie do tej książki, wprowadziła prawdziwą rewolucję w moje życie i światopogląd.

Karelova | 2014-11-29

Książka pokazuje czym się kierujemy i dla czego myślimy tak, jak myślimy, choć w cale nie wiemy, że coś o czymś myślimy :) Bardzo mi się podobała. Ksiazka bardzo merytoryczna, tezy poparte dużymi próbami badawczymi. 8 gwiazdek spowodowane jest stylem pisania który nie do końca trafia w mój gust, ale jest to zupełnie subiektywne.

ola | 2018-03-12
izaabelaa0 | 2018-02-25