Krótka historia niczego. Kryminał filozoficzny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
jagarkar

Czy da się rozwikłać zagadkę istnienia? Pośród wszystkich tajemnic, z jakimi mierzyła się ludzkość, najbardziej nieprzenikniona pozostaje tajemnica istnienia. Dlaczego w ogóle istnieje wszechświat i dlaczego jesteśmy jego częścią? Dlaczego istnieje raczej „coś” niż „nic”? Autor wciela się w rolę prywatnego detektywa, odkrywając nowe, często zaskakujące poglądy dotyczące tajemnicy istnienia....

Czy da się rozwikłać zagadkę istnienia?
Pośród wszystkich tajemnic, z jakimi mierzyła się ludzkość, najbardziej nieprzenikniona pozostaje tajemnica istnienia. Dlaczego w ogóle istnieje wszechświat i dlaczego jesteśmy jego częścią? Dlaczego istnieje raczej „coś” niż „nic”? Autor wciela się w rolę prywatnego detektywa, odkrywając nowe, często zaskakujące poglądy dotyczące tajemnicy istnienia. Swoje poszukiwania rozpoczyna się od głównych podejrzanych: Boga i Wielkiego Wybuchu. Ale w miarę jak przesłuchuje znamienitą i dość barwną grupę świadków – w tym laureata Nagrody Nobla z fizyki Stevena Weinberga, teologa Richarda Swinburne’a, matematyka Rogera Penrose’a, a nawet powieściopisarza Johna Updike’a – lista podejrzanych zaczyna się wydłużać. Opisując swe nierzadko zabawne spotkania z ekscentrycznymi myślicielami, doskonale wyjaśnia kluczowe pojęcia ważne dla dochodzenia w sprawie zagadki istnienia: czas, nieskończoność, świadomość, multiświat, metafizyczna natura Boga oraz możliwość istnienia absolutnej nicości.
Zabawne połączenie fizyki i teologii, filozofii i matematyki, a także książki reporterskiej i podróżniczej, które rzuca nowe światło na dyskusję pomiędzy naukowymi racjonalistami a religijnymi wyznawcami na temat pochodzenia kosmosu oraz nas samych.
Jedna z 10 najlepszych książek roku 2012 według „New York Timesa”

Jim Holt to wieloletni współpracownik „New Yorkera”, w którym pisał między innymi o teorii strun, czasie, nieskończoności, liczbach i prawdzie.

źródło opisu: Dom Wydawniczy PWN, 2014

źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/produkty/839/

Marek Rygiel | 2017-03-18
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 marca 2017

Książka z pogranicza fizyki i filozofii, ale pojęcia nie mam, dlaczego to ma być kryminał. świetnie wyjaśniane pojęcia z zakresu obu dziedzin, łatwo dający się śledzić tok myślenia - co jest rzadkie przy tego typu książkach. Denerwujące dla mnie były wstawki dotyczące podróży, posiłków, krajobrazu, itd. Myślę, że bez tego (jak i bez ostatniego rozdziału, który nijak ma się do reszty) opowieść zyskałaby na spójności.

Antas | 2015-08-03
Przeczytana: maj 2015

Książka dla ludzi poszukujących odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące naszego istnienia, stworzenia wszechświata. W końcu przyszedł czas na to, że i ja pożądałem tej wiedzy. :) Jestem bardzo zadowolony z faktu, że sięgnąłem po książkę. Napisana została ona przystępnym językiem, dzięki czemu informacje związane z odkryciami naukowymi nawet na poziomie fizyki kwantowej są zrozumiale opisane. Czytając książkę trzeba się jednak porządnie skupić, żeby nie pominąć ważnych jej fragmentów bo mogą one później rzutować na to czy zrozumiemy kolejne, łączące się ze sobą fragmenty układanki. Jest to ten typ książek, które lubię. Książkę polecam osobom, które od lektury oczekują czegoś więcej niż oklepanej fabuły. Momentami czytając książkę czułem się jakbym odkrywał świat na nowo będąc zachwyconym nowymi faktami, które poszerzały mój horyzont. Myśląc o tej książce przychodzi mi do głowy jedno zdanie: It blows my mind!

Jacek | 2017-07-28
Przeczytana: 05 lipca 2017

Autor stara się odpowiedzieć na pytanie "dlaczego istnieje raczej coś niż nic?". W tym celu spotyka się z najróżniejszymi ludźmi: filozofem, matematykiem, fizykiem, teologiem czy pisarzem. Odpowiedzi oczywiście nie udaje się znaleźć, chociaż autor przedstawia pod koniec pewną teorię - dość ciekawą, chociaż niezbyt przekonującą. Przy okazji snuje też rozważanie na inne, bardzo luźno związane tematy.

Książka bardzo lekko napisana, wręcz rozrywkowa. Autor często więcej miejsca przeznacza na opowiadanie, jak się umówił ze swoim rozmówcą na spotkanie, gdzie się spotkali i co jedli, niż na zreferowanie jego poglądów. Taki zwyczaj jest bardzo irytujący w książkach naukowych, ale tutaj stanowi część konwencji i moim zdaniem aż tak bardzo nie przeszkadza. Zwłaszcza, że książka najwyraźniej jest kierowana do szerszego grona czytelników, a zwłaszcza do młodzieży. Wskazuje na to również fakt, że nie oczekuje się praktycznie żadnej wiedzy wstępnej, wszystko jest wyłuszczane od podstaw. Mimo to...

Solveig | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

„Obecnie myśliciele pozostają podzieleni na trzy obozy, jeśli chodzi o ich stosunek do pytania 'Dlaczego jest raczej coś niż nic?'. Optymiści utrzymują, że musi być jakaś przyczyna istnienia świata i możemy ją odkryć. Pesymiści wierzą, że może być jakaś przyczyna istnienia świata, ale nigdy nie będziemy tego wiedzieć na pewno (…). W końcu negatywiści upierają się, że nie może być żadnej przyczyny istnienia świata, a zatem samo to pytanie jest pozbawione sensu”

Książka, którą napisał Jim Holt, to nie jedynie filozoficzne rozważania o początkach istnienia odwołujące się nierzadko do najważniejszych gałęzi nauk ścisłych, historii, czy etyki, ale również kawiarniane dysputy przy winie, geograficzne wycieczki, nawiązania do kultury popularnej, literackie dywagacje. Na kartach przywołane zostają teorie nie tylko wielkich filozofów, ale też stanowiska teologów, spojrzenie na wszechświat oczami kosmologów, fizyków czy matematyków.

Autor nie pisze ex cathedra, ale emocjonalnie, samemu...

Vemona | 2017-09-18
Przeczytana: wrzesień 2014

Fizyczno - filozoficzno - metafizyczne poszukiwania odpowiedzi na pytanie "Dlaczego jest raczej coś niż nic", fascynujące rozmowy z filozofami i fizykami, mnóstwo arcyciekawych tropów do dalszych lektur i poszukiwań.

Carmel | 2014-11-29
Przeczytana: 10 lipca 2014

Momentami ciekawe. Czasem rzeczy dość banalne.

Zimna | 2018-05-22
MArian | 2018-05-06