Fronasz

Seria: Kwadrat

Fronasz Miłki O. Malzahn to mikropowieść rozpięta pomiędzy epiką i dramatem. Jej wartka akcja, momentami sensacyjna, zaczyna się od transportu zwłok, przeznaczonych na... dzieło sztuki. Drugie oblicze tej prozy jest bardziej wyciszone, niemal liryczne. Autorka grawituje ku metaforze, ku głębi znaczeń podwójnych, potrójnych, potrafi zaskakiwać czytelnika, który nie może mieć pewności, czy to, co odbiera, jest częścią opisanej rzeczywistości, czy jego własnej imaginacji. Fronasz jest książką, która pod współczesnym, obyczajowym kostiumem ukrywa metafizyczną przypowieść na tematy najważniejsze, ostateczne. Miłka O. Malzahn pozbawionym patetyzmu językiem, czasami bliskim kolokwialności, opowiada o życiu, śmierci i dyskretnej obecności Stwórcy.Dopisek od autorki: Autorka zgadza się z tą opinią, bo każde odczytanie Fronasza uważa za prawdopodobnie słuszne, ale przypomina, że ta mikropowieść zawiera też cień makromiłości.

źródło opisu: Wydawnictwo Forma, 2009

źródło okładki: http://www.wforma.eu/42,fronasz.html

Koff | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

„Fronasz” Miłka O.Malzahn

Dwaj faceci od zadań specjalnych, Fronasz i Martyniec przewożą podejrzany ładunek wynajętą ciężarówką. Jak się okazuje, odbiorcami jednak nie są gangsterzy, dilerzy, czy tym podobni, a artyści. To oni zamawiają… A potem jest jeszcze ciekawiej….
Tajemniczy i przystojny Tancerz jest wysłannikiem Kosmosu, który odbiera hologramy niewykorzystanego potencjału ludzkiego i przybywa, by go uwolnić.
Miłka ponownie miesza światy, narracje i nie wiadomo co jest tu najważniejsze. Książka nie jest ciężka, posępna, trudna, ma i barwy i humor i całkiem realny świat uczuć. Autorka po raz kolejny daje upust swojej wyobraźni i potwierdza, że ma jakąś dziwną łączność z Kosmosem, który odbiera na równi ze światem ziemskim.

| 2015-12-29
Na półkach: Przeczytane, Lit. polska