Budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Gołębiej 13 nosi nazwę Collegium Witkowskiego. Jego patronem jest August Witkowski, jeden z najwybitniejszych polskich fizyków przełomu XIX i XX w. Przez ponad pół wieku gmach był siedzibą Zakładu Fizycznego, a następnie Instytutu Fizyki UJ. Z kolei od połowy lat 60. XX w. w budynku mieści się Instytut Historii UJ, który przez kilkadziesiąt lat dzielił pomieszczenia z Instytutem Psychologii UJ. To dlatego w ciągu jego stuletniej historii przez sale i korytarze Collegium Witkowskiego przeszło wielu wybitnych naukowców reprezentujących najlepsze tradycje polskiej fizyki, psychologii i historii. Gmach wybudowany w latach 1908-1911 według projektu Gabriela Niewiadomskiego nawiązuje zarówno do krakowskiego gotyku, jak i neogotyku, wpisując się w nurt architektury początku XX w. Rozwiązaniami architektonicznymi upodabnia się do sąsiednich budynków Collegium Maius i Collegium Novum.

źródło opisu: http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=125233

źródło okładki: http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=125233