Pan Cogito

Wydawnictwo Dolnośląskie
1994-01-01
1994-01-01
poezja polska

Okładka książki Pisanie to bardzo bolesna przyjemność. Listy 1951-1967 Zbigniew Herbert, Henryk Święcicki
Pisanie to bar... Zbigniew Herbert, H...
Okładka książki Twórczość 4/2020 Leszek Bugajski, Andrzej Busza, Zbigniew Herbert, Mateusz Pieniążek, Piotr Prachnio, Redakcja miesięcznika Twórczość, Leszek Siemiński, Xawery Stańczyk, Julian Stryjkowski
Twórczość 4/2020 Leszek Bugajski, An...

Herbert nigdy nie napisał złej rzeczy. Krótkie, stymulujące, piękne.

Herbert nigdy nie napisał złej rzeczy. Krótkie, stymulujące, piękne.

Dla mnie to podwójna projekcja wartości i mocy tj. samej poezji oraz samego twórcy.

Jeden z tomików mojego życia.
Wracam.

Jeden z tomików mojego życia.
Wracam.

nie przemawiają do wyobraźni
jest ich za dużo
cyfra zero na końcu
przemienia ich w abstrakcję

Pan Cogito, porte-parole Herberta, porusza różne ważne tematy, nawiązuje do swojej rodziny, historii, filozofów, religii czy wytworów kultury. Przyznaję, że nie zrozumiałem wielu wierszy. Zanotowałem dwa, które bardziej mi się spodobały: „Pan Cogito czyta gazetę” i „Pan Cogito biada nad małością snów”. Myślę, że moja przygoda z poezją jest udana i dalej będę ją kontynuował.

nie przemawiają do wyobraźni
jest ich za dużo
cyfra zero na końcu
przemienia ich w abstrakcję

Jeden z najważniejszych tomików poetyckich Herberta. Lubię do niego powracać. Pan Cogito: samotny inteligent na granicy dwóch światów – tego empirycznego w wydaniu PRL i tego platońskiego świata klasycznych wartości. Dylematy moralne, uwikłanie w historię i gorzki los wygnańca – oto tematy przewodnie zebranych w tomie wierszy. Dla mnie wciąż najważniejsze pozostają utwory: "Pan Cogito rozmyśla o cierpieniu", "Pan Cogito szuka rady", "Przesłanie Pana Cogito". Ten ostatni z niezapomnianym wezwaniem: "Idź, bo tylko tak zdobędziesz dobro, którego nie zdobędziesz. Bądź wierny. Idź".

Klasyka odkurzona w ramach walki ze szkolnymi demonami :)

Poezja pełna alegorii i nawiązań, więc i nie zawsze łatwa w odbiorze. Jednak czuć kunszt Autora oraz jego specyficzny styl. Dekadencki i bezprzecinkowy.

Mam wrażenie, że trochę się ten tomik postarzał. W zalewie bardzo dobrych współczesnych poetów twórczość Herberta już nie robi takiego wrażenia, przynajmniej na mnie.

Dwa mistrzowskie wiersze to (niestety niepotrzebnie katowane w liceum) "Przesłanie Pana Cogito" oraz "Rozmyślania Pana Cogito o odkupieniu". Każdy na swój sposób.

Odkurzanie uznaję za wartościowe :)

Klasyka odkurzona w ramach walki ze szkolnymi demonami :)

Spoko, ale nie wiem za co miałbym dać więcej.

Spoko, ale nie wiem za co miałbym dać więcej.

Klasyka. A "Przesłanie Pana Cogito" to już swego rodzaju paternoster. Przynajmniej mój.

Ciekawe przemyślenia, a kilka wierszy na pewno zostanie w mojej głowie na dłużej.

Mistrzostwo

Mistrzostwo