Cicha iluminacja. Mistrz zen Hongzi.

Tłumaczenie: Bon Gak
Wydawnictwo: Miska Ryżu
9 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Cultivating the Empty Field: The Silent Illumination of Zen Master Hongzhi,(Mozhao ming)
tomollino

Cicha iluminacja to tłumaczenie samego rdzenia szczegółowych zapisków chińskiego mistrza zen Hongzhi. Tłumacz Taigen Dan Leighton przedstawia bogaty w fakty i analizy wstęp, śledząc życie Hongzhi, wyjaśniając ważne aspekty jego nauczania oraz umiejscawiając go w historii tradycji soto oraz całej historii zen. W tomie obok tekstów filozoficznych i wskazówek medytacyjnych odnajdziemy również ponad dwadzieścia wierszy poświęconych głównym ideom i punktom nauczania szkoł soto. Cicha iluminacja z pewnością zainspiruje wielu praktykujących medytację zen i bez wątpienia wzbudzi też zachwyt u prawdziwych miłośników literatury i filozofii Dalekiego Wschodu. Hongzhi – XII-wieczny chiński mistrz zen, który był przodkiem słynnego japońskiego filozofa i mistrza Dogena – wysławiany jest w pismach zen jako jeden z jego najdoskonalszych i najwybitniejszych stylistów. Jako pierwszy sformułował on zasadę „cichej iluminacji”, zwanej przez Dogena shikan taza, a potocznie określanej przez uczniów zen jako „tylko siedzenie”. Wpływowe nauki Hongzhi przedstawione są tutaj jako odwieczny przewodnik na drodze do osiągnięcia pełni duchowej świadomości. Niniejszy tekst rozpoczyna serię, przedstawiającą najważniejsze dzieła zen dynastii Song (960-1279). Ukażą się w niej również nauki wielkich chińskich mistrzów Foyana, Yuanwu oraz Dahui.

źródło opisu: http://www.miskaryzu.pl/index.php?cont=313

źródło okładki: http://www.miskaryzu.pl/img/books/big/hongzi.jpg

Ramon | 2014-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

To moja trzecia lektura pism mistrzów zen sprzed około tysiąca lat. Równie genialna, co inne. Kogo interesuje autentyczna duchowość, powinien się zapoznać.

Adrian Tync | 2018-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Co do treści książki nie będę się wypowiadał, bo to klasyk o bezsprzecznej wartości. Natomiast co do jakości wydania, to same plusy: staranny wstęp, wprowadzenie, mnóstwo przypisów, załączniki. Jedynymi ewentualnymi minusami jest być może tłumaczenie na podstawie wydania angielskiego i jednak brak przypisów przy niektórych trudniejszych interpretacyjnie fragmentach.

ZuB | 2014-08-25
iluzyjny | 2018-08-01