Na wysokiej górze

Okładka książki Na wysokiej górze Iwona Chmielewska, Krystyna Miłobędzka
Okładka książki Na wysokiej górze
Iwona ChmielewskaKrystyna Miłobędzka Wydawnictwo: Wydawnictwo Miejskie Posnania literatura dziecięca
56 str. 56 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Miejskie Posnania
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
56
Czas czytania
56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377680926
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki ciebie ode mnie Krystyna Miłobędzka, Hania Rani
Ocena 6,9
ciebie ode mnie Krystyna Miłobędzka...
Okładka książki Scattering the Dark: An Anthology of Polish Women Poets Justyna Bargielska, Marzena Broda, Ewa Chruściel, Julia Fiedorczuk, Wioletta Grzegorzewska, Julia Hartwig, Bożena Keff, Marzanna Bogumiła Kielar, Urszula Kozioł, Joanna Lech, Ewa Lipska, Krystyna Miłobędzka, Anna Piwkowska, Marta Podgórnik, Ewa Sonnenberg, Wisława Szymborska, Joanna Wajs
Ocena 10,0
Scattering the... Justyna Bargielska,...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Nie każdy umiał się przewrócić Ewa Stiasny, Toon Tellegen
Ocena 7,7
Nie każdy umia... Ewa Stiasny, Toon T...
Okładka książki Sen, który odszedł Krystyna Lipka-Sztarbałło, Anna Onichimowska
Ocena 7,3
Sen, który ods... Krystyna Lipka-Szta...
Okładka książki Książę w cukierni Marek Bieńczyk, Joanna Concejo
Ocena 8,0
Książę w cukierni Marek Bieńczyk, Joa...
Okładka książki Maum. Dom duszy Iwona Chmielewska, Heekyoung Kim
Ocena 8,2
Maum. Dom duszy Iwona Chmielewska, ...

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
31 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
75
75

Na półkach:

Zaprowadzając dziecko do przedszkola pomyślałam, że w sumie cudownie mieć z nią w końcu chwile na wyłączność.
Czas ucieka przez palce.
Żyjemy szybko, zamknięci w planach dnia, między pracą a domem.
Dobrze mieć to wszystko, ale dobrze potrafić się też zatrzymać.

Zachęca tego jedna z książek Wydawnictwa Wolno, "Na wysokiej górze ".
Abstrakcyjny tytuł, wieloznaczność obrazów i wielowymiarowość treści skłania do analizy.
O co chodzi?
Czego dotyczy?
Gdzie szukać sensu? Celu?

Myślę, że książka autorstwa Krystyny Miłobędzkiej jest otwartą formą dialogu. Zostają przedstawione proste myśli, czy też strzępki zdań, a do zadań czytelnika należy analiza.

Czy jest coś przyjemniejszego niż oglądanie książki, którą tak bardzo zbliżona jest do albumu?
Wygląd, forma, estetyka i subtelny przekaz mają przyciągnąć widza a na dodatek owiać tajemnicą...
Czyż nie tak niejednokrotnie prezentowane są sztuki teatralne?

Zgrabnie nakreślony temat. Ciemność.
Młodość i ulotność, szansa na uchwycenie tego co ucieka. Przygaszone światła.
Wspomnienia, natura, może powrót do korzeni. Cisza.
Cisza. Kurtyna.

Tekst z książki pochodzi ze scenariusza teatralnego.
Jest oszczędny, prosty a jednocześnie składnia do refleksji.

Moja interpretacja- jest moja.
Pełna rozważań i melancholii.
Twoja może być inna.
Na tym polega magia tej książki.

Dodatek niewątpliwej estetyki obrazów zamkniętych na kartach sprawia, że każda przedstawiona chwila trwa tylko ułamek sekundy. A zaraz po niej, następuje kolejna. Równie wyjątkowa.

Życie. Takie właśnie jest.

Zapraszam Cie do lektury, to więcej niż czysta przyjemność.

Zaprowadzając dziecko do przedszkola pomyślałam, że w sumie cudownie mieć z nią w końcu chwile na wyłączność.
Czas ucieka przez palce.
Żyjemy szybko, zamknięci w planach dnia, między pracą a domem.
Dobrze mieć to wszystko, ale dobrze potrafić się też zatrzymać.

Zachęca tego jedna z książek Wydawnictwa Wolno, "Na wysokiej górze ".
Abstrakcyjny tytuł, wieloznaczność obrazów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
84
77

Na półkach: ,

(...) Na wysokiej górze to książka dwujęzyczna, w której jednym językiem są słowa, drugim – ilustracje. I żaden z tych, rządzącymi się innymi prawami, sposobów prowadzenia narracji nie jest względem drugiego podrzędnym. Choć pierwszy był tekst – fragment scenariusza teatralnego Krystyny Miłobędzkiej Na wysokiej górze. Commedia della lingua, dzięki obrazowi powstała jakość, która nie wybrzmiałaby z samych słów. Obraz może dodawać albo odbierać siłę tekstowi; może go ubogacać albo trywializować. Mając tego świadomość, rola ilustratora staje się odpowiedzialnym zadaniem i wyzwaniem. Chmielewska nie chce wizualizować występujących w tekście zbitek słów. Swoje książki otwiera pełnym, pozbawionym obrazu tekstem, dając mu w pełni wybrzmieć. Dopiero potem pojawiają się ilustracje – przewietrzone w celu maksymalizacji swobody interpretacyjnej odbiorcy. Dzięki temu obraz nie jest ograniczeniem, a bodźcem wywołującym kolejne sensy dla każdego czytelnika.

(...) Na wysokiej górze to picturebook do „obsługi analogowej”, bowiem wykorzystując materialność książki Chmielewska proponuje spojrzenie na świat jako na harmonijną całość. Dzięki konceptowi gry w przejrzystość strony (zastosowanie symetrii pozwalającej powołanym do istnienia istotom i przedmiotom, przy pomocy słonecznego światła, przeglądać się w kartach książki) ilustratorka pokazuje, że wszystkie elementy świata wzajemnie się dopełniają. Jak w znanej dziecięcej wyliczance poetki Miłobędzkiej (a z dalii – dal / a z dala – biegnie droga / a z biegniedrogi – nogi),tak i na ilustracjach (bez dzieciństwa nie sposób odkryć, czym jest starość) oswajanie świata możliwe jest dzięki odczuwaniu braku doznanej wcześniej obecności. Na wysokiej górze to także zachęta do namysłu i zachwytu nad światem. Wszystko się przenika, a więc nic nie jest zwyczajne i jednoznaczne. Okno może okazać się torebką od herbaty, dom kopertą, a księżyc nadmuchaną bańką. Świat pełen jest tajemnic, które każdy musi odkrywać na własną rękę. Ta książka jest wreszcie subtelną obrazową historią przemijania, wobec którego pozostajemy bezbronni. Wszystko ulega zmianom pod wpływem czasu. Wyruszamy w drogę jako młoda dziewczyna (dokąd?),wracamy jako starsza kobieta (skąd?). [Życie] idzie, idzie, idzie, idzie, idzie, idzie, idzie.

(...) Nie obawiam się stwierdzenia, że książka Na wysokiej górze to dzieło sztuki. Rozpływające się w szarościach i błękitach oraz płowiejące w beżach i brązach ilustracje wzbudzają nostalgię za patrzeniem na świat oczyma ciekawego go dziecka. Całość utrzymana jest w melancholijnym klimacie utraconego czasu, przez który przebijają się zwiastujące życie akcenty różu i czerwieni.
Publikacja ta powstała jako prezent-niespodzianka dla poetki Miłobędzkiej (której fotografie znalazły się wewnątrz) z okazji jej jubileuszu. Okazała się jednak prezentem uniwersalnym – opowieścią o życiu dla czytelnika w każdym wieku, której nie sposób streścić. „Wydajemy wolno, bo nam się nie spieszy” – to dewiza wydawnictwa Wolno, które po mistrzowsku zaopiekowało się książką. Chcąc uchwycić bogactwo tej niezwykłej pozycji, taką dewizę powinien przyjąć także ten, kto będzie miał szczęście się nad nią pochylić.

PRZECZYTAJ CAŁĄ RECENZJĘ NA: http://dodziela.com.pl/2018/04/04/na-wysokiej-gorze-krystyna-milobedzka-iwona-chmielewska/

(...) Na wysokiej górze to książka dwujęzyczna, w której jednym językiem są słowa, drugim – ilustracje. I żaden z tych, rządzącymi się innymi prawami, sposobów prowadzenia narracji nie jest względem drugiego podrzędnym. Choć pierwszy był tekst – fragment scenariusza teatralnego Krystyny Miłobędzkiej Na wysokiej górze. Commedia della lingua, dzięki obrazowi powstała jakość,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1600
485

Na półkach: , , ,

Od premiery Na wysokiej górze, książki-spotkania Krystyny Miłobędzkiej i Iwony Chmielewskiej, minęło kilka dobrych miesięcy. Od dnia w którym ją kupiłem, czyli od 28 lutego, próbuję o niej napisać. Moje wysiłki dotychczas spełzały na niczym, czuję się wobec nie bezradny (...).
Na wysokiej… to książka-spotkanie. Intymne spotkanie (w sensie: ciche, spokojne, skupione),w którym tekst Miłobędzkiej spotyka się z ilustracjami Chmielewskiej, a może odwrotnie. Czytelnik może brać w nim aktywny udział, może dopowiadać (dograć?),współuczestniczyć. ksiezycCzy ktoś zna odpowiedź na pytanie, dlaczego na jednym z końcowych paneli pies wchodzi po schodach i dlaczego patrzy na zwiewną, białą sukienkę?
O czym opowiada ten piękny picturebook? Nie jestem pewien, ale postaram się zanotować swoje intuicje, chociaż nie przypominam sobie, abym, podczas lektury jakiejkolwiek innej książki, miał aż tyle wątpliwości. Czuję się trochę tak, jakbym nie znał reguł tej gry…
Z jednej strony jest o starości, która wspomina młodość. Z drugiej strony, jeśli ustawimy lustro pod innym kątem, jest o młodości, która projektuje starość. Jest prawie milczącą lekcją, że wszystko wydarza się jednocześnie, wszystko zawiera się we wszystkim: starość w dziecięcości i odwrotnie, że mała dziewczynka mieszka w starej kobiecie, a w dziewczynce babcia i prababcia. Permanentnie odbijamy się. W lustrach, w czasie, w sobie. Czy kot patrzący w lustro siebie widzi, czy innego kota?

- - -
cały tekst można przeczytać tu:
http://dybuk.wordpress.com/2014/06/08/na-wysokiej-gorze/

Od premiery Na wysokiej górze, książki-spotkania Krystyny Miłobędzkiej i Iwony Chmielewskiej, minęło kilka dobrych miesięcy. Od dnia w którym ją kupiłem, czyli od 28 lutego, próbuję o niej napisać. Moje wysiłki dotychczas spełzały na niczym, czuję się wobec nie bezradny (...).
Na wysokiej… to książka-spotkanie. Intymne spotkanie (w sensie: ciche, spokojne, skupione),w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
264
26

Na półkach:

Jak można tak cudowne wiersze pisać? (i jeszcze obrazki takie śliczne)

Jak można tak cudowne wiersze pisać? (i jeszcze obrazki takie śliczne)

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    48
  • Przeczytane
    47
  • Posiadam
    8
  • Literatura polska
    4
  • 2018
    4
  • Ulubione
    3
  • Picturebook
    2
  • 2021
    2
  • Literatura Dziecięca
    1
  • Junior
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Na wysokiej górze


Podobne książki

Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 7,5
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,7
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 8,5
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...
Okładka książki Antek z babcią na Dzikim Zachodzie Thomas Brunstrøm, Thorbjørn Christoffersen
Ocena 9,0
Antek z babcią... Thomas Brunstrøm, T...

Przeczytaj także