Moja walka. Księga 3

Okładka książki Moja walka. Księga 3 Karl Ove Knausgård
Okładka książki Moja walka. Księga 3
Karl Ove Knausgård Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Moja walka (tom 3) biografia, autobiografia, pamiętnik
Moja walka (tom 3)
Min kamp. Tredje bok. Roman
Wydawnictwo Literackie
2015-11-19
2015-11-19
Iwona Zimnicka
literatura norweska Iwona Zimnicka

Razem z Karlem Ove odżywały najwcześniejsze wspomnienia z dzieciństwa, razem z nim przeżywałam pierwszy dzień szkoły, razem z nim robiłam obrzydliwe rzeczy i razem z nim bałam się ojca. Ta część jest mocno wstrząsająca, pokazuje bowiem początki, pozwala zrozumieć jak patologiczne wychowanie wpływa na dziecko, a następnie dorosłego; jakie to dziecko ma myśli. Pozwala wniknąć w umysł i duszę drugiego człowieka tak mocno, jak nie jest to możliwe w normalnych okolicznościach. Tu bowiem Karl Ove funduje nam wszystko, wywleka wszelkie szczegóły, o jakich tylko myślimy, a nikt nie ma zamiaru o nich pisać. Najcenniejsze są komentarze autora z perspektywy dorosłego, gdy już wie, w jaki sposób dzieciństwo na niego wpływało. Doskonale oddaje to ten cytat, gdzie zahacza z początku o mamę:

„Ocaliła mnie, bo gdyby jej nie było i gdybym dorastał tylko z tatą, prędzej czy później, w taki czy inny sposób, odebrałbym sobie życie. No ale ona była, równoważąc mrok taty, ja żyję, a to, że żyję bez radości, nie ma żadnego związku z brakiem równowagi w dzieciństwie. Żyję, mam własne dzieci, a w związku z nimi zawsze zależało mi w zasadzie na jednej jedynej rzeczy, mianowicie na tym, żeby nie bały się własnego ojca.
Nie boją się, wiem to na pewno.
Kiedy wchodzę do pokoju, w którym siedzą, nie kulą się, nie wbijają oczu w podłogę, nie wymykają się, gdy tylko nadarzy się taka sposobność, a kiedy na mnie patrzą, to obojętnie, rejestrująco. I jeśli cieszy mnie, że ktoś mnie nie zauważa, to cieszę się, że nie zauważają mnie moje dzieci. Jeśli cieszy mnie, że ktoś przyjmuje mnie za oczywistość, to cieszę się, że jestem oczywistością dla moich dzieci. A gdyby w wieku czterdziestu lat miały zupełnie nie pamiętać, że kiedyś przy nich byłem, to ukłonię się i przyjmę to z głęboką wdzięcznością”.

Dopiero po tej części jesteśmy w stanie zrozumieć wiele zachowań dorosłego Karla Ove. Korci mnie, żeby zaryzykować stwierdzenie, że jeżeli w dzieciństwie nie doświadczaliśmy patologicznych zachowań dorosłych, to nie bardzo pojmujemy pisarstwo Norwega. Kto miał w miarę szczęśliwe dzieciństwo, to chyba nie do końca jest w stanie zrozumieć taką trochę chorą fascynację jego przeżyciami i tym szczegółowym opisywaniem każdego obrzydliwego aspektu naszego życia.

Fantastyczna książka! Pobudzająca. Zastanawiająca. Pełna szczegółowych opisów i próby wyciągania ze zwykłych dni, codziennych chwil, czegoś ponadczasowego i wielkiego.

Kolejna część autobiograficznego ewenementu Knausgarda. Mam wrażenie, że cykl mógłby mieć i piętnaście tomów, a nie miałabym dosyć. Przeczytałabym ciurkiem te sześć książek gdyby nie lęk co zrobię ze swoim życiem po szóstym tomie. Dlatego dawkuję sobie tą smakowitą ucztę.

Tym razem poznajemy Karla Ove jako chłopca dojrzewającego w cieniu brata i apodyktycznego ojca. Niesamowite u Knausgarda jest to, że minimum słów, zdawkowość w zasadzie wystarczyły bym nienawidziła jego ojca na równi z nim. To niezwykły dar, by odwzorować potwora tylko emocjami, które wzbudza.

Niełatwo jest tak precyzyjnie wrócić do dzieciństwa po latach. Z urywków pamięci stworzyć koronkowe studium dojrzewania i to tak barwnie, by przenieść czytelnika do jego własnych, pozornie zapomnianych emocji.

Literatura z najwyższej półki. Czysta radość obcowania z każdym zdaniem.

Jakież to było wspaniałe czytanie (Księga I, II i III) i jakie okropne jednocześnie. Fascynujące i męczące. Nieczęsto zdarza się tak bezwzględna wiwisekcja, granicząca momentami z okrucieństwem wobec siebie, narratora, bohaterów, a i czytelnika. Każda z tych trzech części ma trochę inne tempo, inną dynamikę, ale też do innych okresów życia podchodzi w nich Knausgaard z tym swoim literackim skalpelem. W każdej jednak bezwzględnie tnie na kawałeczki, ogląda pod lupą swojego pisarskiego i życiowego doświadczenia i podsuwa pod nos czytelnikowi fragmenty, szczegóły, myśli, uczucia. Że nie pięknie? Ale za to prawdziwie. Podobno są jeszcze trzy części. Przeczytam na pewno, ale po przerwie. Trzeba odetchnąć.

Dlaczego porzuciłem ten cykl? Wspaniała powieść. Ten fragment o dorastaniu dotknął mnie mocno.

Ta biografia coraz bardziej przypomina moje życie :)

Ta biografia coraz bardziej przypomina moje życie :)

Dla mnie, jak na razie, najsłabsza część tego cyklu. Szłam przez nią jak po grudzie z utęsknieniem wypatrując końca

Tym razem z Karl Ove przenosimy się w czas jego dzieciństwa, jego przyjaźni, miłości, kłopotów...

Dałam 10. Jest to rodzaj powieści, który zostanie z nami już na zawsze. Przeczytałam całą serię i moje życie dzieli się teraz na to przed Knausgårdem i po Knausgårdzie.

• Skandynawia
  • 2016