Siedmiu wspaniałych

Okładka książki Siedmiu wspaniałych
Jerzy Eisler Wydawnictwo: Czerwone i Czarne historia
560 str. 9 godz. 20 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Czerwone i Czarne
Data wydania:
2014-04-16
Data 1. wyd. pol.:
2014-04-16
Liczba stron:
560
Czas czytania
9 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377000427
Tagi:
PZPR sekretarz
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki CzasyPismo nr 1 (21) / 2022 Grzegorz Bębnik, Adam Dziuba, Jerzy Eisler, Aly Götz, Konrad Graczyk, Michał Hankus, Mariusz Kowoll, Bernard Linek, Aleksandra Namysło, Jarosław Neja, Redakcja półrocznika CzasyPismo, Sebastian Rosenbaum, Piotr Rygus, Mirosław Sikora, Krzysztof Tarka, Bogusław Tracz, Mirosław Węcki, Dariusz Węgrzyn
Ocena 6,0
CzasyPismo nr ... Grzegorz Bębnik, Ad...
Okładka książki Migawki z okupowanej Warszawy: 1939 Mariusz Bechta, Jerzy Eisler, Elżbieta Kowalczyk, Kazimierz Krajewski, Urszula Kraśnicka-Zajdler, Tomasz Łabuszewski, Wojciech Jerzy Muszyński, Bartłomiej Noszczak, Patryk Pleskot, Tomasz Roguski, Konrad Rokicki, Tadeusz Ruzikowski, Robert Spałek, Michał Zarychta, Maciej Żuczkowski
Ocena 6,0
Migawki z okup... Mariusz Bechta, Jer...
Okładka książki Sprzeczne narracje… Z historii powojennej Polski 1944–1989 Jerzy Eisler, Piotr Gontarczyk, Paweł Kowal, Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Andrzej Paczkowski, Jarosław Pałka, Patryk Pleskot, Robert Spałek, Mirosław Szumiło, Marcin Zaborski, Jan Żaryn
Ocena 7,3
Sprzeczne narr... Jerzy Eisler, Piotr...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
66 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
212
85

Na półkach: , ,

Autor, wybitny historyk, zaczerpnął tytuł ze słynnego westernu o siedmiu wspaniałych rewolwerowcach. Czy siedmiu I Sekretarzy KC PZPR miało jednak w sobie choć odrobinę tego czym odznaczali się sprawiedliwi i walczący przeciw złu i nieprawości bohaterowie filmu?

Poznając biografie Bieruta, Ochaba, Gomułki, Gierka, Kani, Jaruzelskiego widzimy elementy wspólne. Mianowicie dążenie do władzy i konsekwencja w tym, aby tę władzę uzyskać. Po drodze nie cofali się przed niczym. Ponadto łączył ich lęk przed reakcją Wielkiego Brata zza wschodu na jakiekolwiek próby samodzielnego działania.

Są też elementy dzielące sekretarzy. Bo czy Jaruzelski wychowany w ziemiańskiej rodzinie szlacheckiej miałby o czym podyskutować z Bierutem czy Gomułką, którzy byli samoukami pozbawionymi choćby elementarnego wykształcenia. Praca Elsnera przytacza na ten temat kilka anegdot, z których najbardziej pyszna jest ta dotycząca pytania czym różni się Gomułka od pociągu pospiesznego. Otóż, prawidłowa odpowiedź brzmi: "pociąg ma dwie klasy, a Gomułka trzy".

W książce Elsnera chciałem zobaczyć przede wszystkim ludzi. Nie, ideologów i doktrynerów gadających po kilka godzin podczas jednego plenum. Czy to się udało? Umiarkowanie. Autor będący historykiem zawsze będzie wracał uwagę na elementy istotne dla pasjonata historii. I dla historyków, zarówno tych zawodowych jak i zapaleńców, to wszystko jest strawne. Ale jeśli książka miała za zadanie przyciągnięcie młodego pokolenia, aby z jej stronic dowiedzieli się czegoś nowego o PRL, to taki plan spalił na panewce.

Książka pisana jednym cięgiem, pozbawiona zdjęć czy choćby ilustracji sprawiała, że trzeba było utrzymywać ciągła uwagę, aby nie pogubić się w natłoku faktów oraz nazwisk. Efekt był ciągle ten sam czyli czytanie kilku stron przez dłuższy czas. Myślę, że rysy biograficzne I Sekretarzy można było przedstawić w sposób bardziej przejrzysty, a że nie są to biografie nudne zaręczam na podstawie lektury nie tylko "Siedmiu wspaniałych".

Autor, wybitny historyk, zaczerpnął tytuł ze słynnego westernu o siedmiu wspaniałych rewolwerowcach. Czy siedmiu I Sekretarzy KC PZPR miało jednak w sobie choć odrobinę tego czym odznaczali się sprawiedliwi i walczący przeciw złu i nieprawości bohaterowie filmu?

Poznając biografie Bieruta, Ochaba, Gomułki, Gierka, Kani, Jaruzelskiego widzimy elementy wspólne. Mianowicie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    164
  • Przeczytane
    85
  • Posiadam
    34
  • Historia
    10
  • Teraz czytam
    6
  • Biografie
    5
  • PRL
    4
  • Historia Polski
    3
  • 2019
    2
  • Polityka
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Siedmiu wspaniałych


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne