Działalność propagandowa służb informacyjno-wywiadowczych WP w 1919-1921

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Celem pracy jest przedstawienie działalności propagandowej służb informacyjno-wywiadowczych Wojska Polskiego w czasie wojny polsko-bolszewickiej, której przedmiotem byli żołnierze obu armii. Podstawowymi i najważniejszymi źródłami były materiały arch

Mówi się, że dzisiaj wojny wygrywa się przede wszystkim informacją, a oręż jest mniej istotny. Pewnie to przejaskrawienie, choć trudno przecenić znaczenie propagandy w działaniach militarnych. Dzisiaj obserwujemy w mediach tradycyjnych i drukowanych całej Europy zmaganie się racji prorosyjskich z propolskimi. Chwilami bardzo przypominają one werbalno-emocjonalne boje, jakie toczyliśmy z Rosjanami przed prawie stu laty. Warto mieć przed oczami tamte czasy, bo akurat wojnę lat 1919-1920 wygraliśmy także dzięki słowom.

paduszekOstatnio wpadła mi w ręce nienajświeższa, bo wydana w 2004 roku praca Konrada Paduszka pt. “Działalność propagandowa służb informacyjno-wywiadowczych WP w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920. Organizacja, metody, treści.” To naprawdę świetne opracowanie, które mogłoby stać się wzorem dla dzisiejszych służb zajmujących się wojskową propagandą, o ile takie istnieją, w co nie mam odwagi wątpić. O ile perypetie z powstaniem i finansowaniem Oddziału II...

wik699 | 2014-09-20
amarillo | 2014-05-21