Kankan na wulkanie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Kankan, wulkan

Tragikomiczna wizja przyszłości Polski i Unii Europejskiej w roku 2019! Sto lat po odzyskaniu niepodległości prezydentem Rzeczpospolitej został Radosław Sikorski, a premierem Elżbieta Jakubiak. W Rosji tytuł honorowego cara otrzymał dożywotnio Władimir Putin, zaś w Niemczech kanclerzem jest Erika Steinbach. Na zachodzie pogrążonej w apatii Europy trwa nacisk radykałów islamskich, na wschodzie zaś, w tym w Polsce, grasują zbrojne komanda finansowane przez Moskwę. Agenci i policjanci – Sylwester Wypych, Piękna Betty, Barnaba i Waldek Choinka – próbują storpedować knowania Tołstogo Czetwierga i Niny Szarawarenko. Nowa, świetna powieść political fiction Marka Oramusa to tragikomiczna wizja przyszłości. Przyszłości, która zaczyna się już dziś.

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 02 stycznia 2011

Problemem tej książki jest przede wszystkim fakt, iż Oramus traktuje fabułę pretekstowo, żeby tylko wcisnąć jak najwięcej swoich mniej lub bardziej "błyskotliwych" przemyśleń. Abstrahując już od wartości merytorycznej poszczególnych dywagacji [Oramus porusza wątki geopolityczne, klimatyczne, ustrojowe, społeczne, religijne, etniczne i jakie tylko się da, nierzadko z topornością monologu emeryta z ogródków działkowych], taka metoda dyskredytuje samą powieść i powoduje, że czytelnika guzik interesuje wątek kryminalny. Powieść z kolei staje się bardziej fabularyzowanym manifestem światopoglądowym autora, a nie pełnokrwistym dziełem literackim.
Stąd też wspomniane zabiegi powodują, że pomimo tego, iż czyta się książkę w miarę szybko trzeba wykazać się nie lada determinacją żeby ją skończyć, a po skończeniu człowiek czuje się zwyczajnie zmęczony.

Lubka | 2016-09-04
Przeczytana: 06 września 2016