Piknik pod Wiszącą Skałą

Tłumaczenie: Wacław Niepokólczycki
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Picnic at Hanging Rock
Katia

Akcja tej powieści rozgrywa się w roku 1900 w Australii. Dla uczczenia dnia św. Walentego, według tradycji anglosaskiej patrona miłości, uczennice pensji pod opieką dwóch nauczycielek wybrały się na piknik u podnóża Wiszącej Skały, miejscowej osobliwości przyrodniczej. Cztery z nich poszły na przechadzkę, z której powróciła tylko jedna w stanie skrajnej histerii. W tajemniczych okolicznościach zaginęła też jedna z nauczycielek. Zaginięcie uczennic pociąga za sobą cały ciąg dalszych wydarzeń dramatycznych, tajemniczych, niesamowitych.
Na podstawie tego utworu został nakręcony przez Petera Weira głośny film pod tym samym tytułem.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1991

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jeżynka | 2018-09-01
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 01 września 2018

Wisząca Skała to wulkaniczna formacja skalna w stanie Wiktoria w Australii. Dzięki Joan Lindsay ta lokalna atrakcja turystyczna zyskała wieczną sławą bo jej książka "Piknik pod wiszącą skałą" od lat pobudza wyobraźnię czytelników i inspiruje filmowców. Na jej podstawie 40 lat temu powstał kultowy już film Petera Weiera. W tym roku zaś kilkuodcinkowy serial opowiadający historię uczennic pensji pani Appleyard.

Jest 14 luty 1900 kiedy to grupa kilkunastu dziewcząt wraz z nauczycielkami wybiera się na piknik pod Wiszącą Skałę. Jest to dla wszystkich momement oddechu, odpoczynku od nauki i wyrwania się spod kuratli niezwykle ostrej i apodyktycznej właścicielki pensji. Te kilka godzin na świeżym powietrzu, na łonie przyrody jawią się dziewczętom jako czas swobody i zabawy.
Jednak sielski piknik zamienia się w koszmar gdy okazuje się że podczas spaceru w okolicę skały giną cztery uczennice i nauczycielka matematyki. Jednej udaje się wrócić do reszty jednak jest w stanie histerii i nie...

Justyna | 2018-06-25
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 25 czerwca 2018

"Piknik pod Wiszącą Skałą" to książka napisana niezwykle pięknym językiem, tajemnicza, klimtyczna, nastrojowa. Pokusiłabym się nawet o stwerdzenie, że miejscami jest mglista ponieważ ,otula nas delikatnie niczym mgła o poranku i nie pozwala dotrzeć, dojrzeć prawdy o wydarzeniach, które rozegrały się 14 lutego 1900 roku.
Książka zawiera bardzo mało dialogów, jest to taka bardziej leniwa opowieść, która skupia się bardziej na opisach i wywołuje lekkie uczucie niepokoju, i tajemnicy. Opisy i niespieszna akcja mogą znudzić, zniechęcić część potencjalnych czytelników. Ja osobiście uwielbiam tego typu książki, pod warunkiem, że opisy są dobrze skonstruowane i wnoszą do książki to co trzeba.
Jestem bardzo zadowolona, to był dobrze spędzony czas. Polecam.

Roman Dłużniewski | 2016-12-24

Byłem, jak wielu innych absolutnie zafascynowany filmem Weira. Niesamowity, oniryczny klimat, wspaniała muzyka i pozostawiająca w niepewności powolna akcja. Książka.. Książka jednak mnie nieco rozczarowała. Tak, jest klimat, jest nastrój ale czegoś mi brakowało. Dałem ocenę "bardzo dobra" będąc pod ogromnym wrażeniem przede wszystkim filmu.

Wkp | 2018-06-16

PIKNIK POD ZNAKIEM ZAPYTANIA

Zapewne wielu czytelników, podobnie jak ja, najpierw poznało tę opowieść w postaci znakomitego i kultowego filmu nakręconego przez Petera Weira w 1975 roku. I chociaż kinowa wersja robiła duże wrażenie - nie przypadkiem przeszła zresztą do historii kinematografii - to jednak powieściowy pierwowzór wywołuje jeszcze więcej emocji, mocno oddziałując na wyobraźnię. I nie ma tu większego znaczenia, że cała historia, mimo pozorów autentyczności, jest fikcją, dzieło Joan Lindsey nawet teraz, ponad pół wieku od premiery, fascynuje i niełatwo o nim zapomnieć.

Rok 1900. Korzystając z pięknego dnia uczennice z elitarnej Pensji Appleyard dla dziewcząt wybierają się na piknik. Nie są same, towarzyszą im nauczycielki, wszystko zdaje się układać znakomicie i nic nie zwiastuje tego, co już wkrótce wstrząśnie całą okolicą. Gdy po lunchu kilka starszych dziewcząt wybiera się na przechadzkę, zaczynają się problemy. Wraca tylko jedna z nich, przerażona jak nigdy. Co się...

Marcin Knyszyński | 2016-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Recenzja pochodzi z

"Piknik pod Wiszącą Skałą" zaczyna się następującym zdaniem: "Czytelnicy muszą sami zdecydować, czy wypadki opisane w książce są zmyślone czy prawdziwe. Ponieważ ów fatalny piknik odbył się w roku tysiąc dziewięćsetnym i wszystkie postaci występujące w książce dawno już nie żyją, wydaje się to nieistotne". Joan Lindsay otoczyła swoją powieść nimbem tajemnicy, czyniąc jej treść jeszcze bardziej działającą na wyobraźnię. Jakby tego było mało, autorka zapytana przez Petera Weira, który w 1975 roku wyreżyserował ekranizację Pikniku, o to, co tak naprawdę stoi za spisaną przez nią opowieścią, powiedziała, że "historia zstąpiła na nią nagle i była spisywana szybko, pod wpływem nieokreślonego impulsu", co dodatkowo dodawało pewnego smaczku już i tak podniesionej temperaturze wokół powieści.

Historia rozpoczyna się 14 lutego 1900 roku w Australii, w pensji dla nastoletnich...

Powieść australijskiej autorki kupiłam i przeczytałam po obejrzeniu wspaniałego filmu Petera Weira pod tym samym tytułem. Fabularny obraz urzeka swym niezwykłym klimatem z pogranicza jawy i snu. Atmosferę w równym stopniu, jak malownicze plenery odległej Australii i zagmatwana akcja, buduje tam przepiękna ścieżka dźwiękowa. Ciekawa, jak na tle filmu prezentuje się literacki pierwowzór, bez wahania zakupiłam niewielkoformatową książeczkę. Rzadko zdarza się, by adaptacja filmowa przewyższyła powieść, która stała się jej kanwą, a mam wrażenie, że w tym przypadku tak właśnie jest. Lektura owszem wciąga, a językowi literackiemu Joan Lindsay nie można niczego zarzucić, jednakże czegoś jakby brakuje.
Fabuła osnuta jest wokół wydarzeń, jakie miały miejsce w Walentynki 1900 roku. Uczennice pensji pani Appleyard i ich nauczycielki wybierają się na wycieczkę w okolicy skały Aborygenów, nazywanej Wiszącą Skałą. Cztery z nich w wolnym czasie oddalają się od grupy i niczym wprowadzone w trans...

WielkiBuk | 2018-06-27
Przeczytana: czerwiec 2018

Nie dziwota, że „Piknik pod Wiszącą Skałą” zrobił na australijskich odbiorcach tak piorunujące wrażenie, chociaż czytelnicy nie powinni spodziewać się fajerwerków emocji. Pomimo tego, że to w gruncie rzeczy powieść obyczajowa z gotyckim sznytem, miejscami nawet monotonna, to jest w tej historii coś hipnotyzującego, coś, co intryguje, a co sprawia, że z łatwością można uwierzyć w prawdziwość opisanych wydarzeń. W końcu zaginięcia w australijskim buszu to nic nowego, a sama atmosfera Australii, aborygeńskich wierzeń i ogromu terenu, który wciąż wydaje się dziwnie pierwotny sprawia, że czytelnika ogarnia swoisty niepokój. W tym niepokoju tkwi siła powieści Joan Lindsey i chociaż nie straszy nic a nic, to samo zniknięcie młodziutkich dziewuszek w pełnym słońcu, w taki piękny dzień jak tamtego 14 lutego 1900 wywołuje ciarki na plecach.
Powieść kultowa, którą każdy wielbiciel grozy powinien poznać.

Aniaczyanka | 2018-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Klasyka w bardzo dobrym wydaniu. Akcja rozwija się niespiesznie, opisy czarują. Nastrojowa i klimatyczna powieść. Grozy i strachu niewiele, ale wzbudza niepokój i ciekawość. Myślę, że spodoba się głównie fanom klasyki

Kevorkian | 2014-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dziwna książka.
Ma specyficzny klimat ładnie wpisujący się w końcówkę XIXw - początek XX-ego, ale to oraz ładny język, to jej główna zaleta. Trzy dziewczęta i nauczycielka tajemniczo znikają na spacerze i nic nie wiadomo - żadnych podejrzanych, poszlak, nic. Po pewnym czasie jedna się odnajduje i ponownie - żadnych tropów, wskazówek dla czytelnika. Na koniec ktoś ginie i to w sumie jedyny motyw, który ma jakieś logiczne wyjaśnienie, tylko zupełnie niezwiązane z zaginięciem. Koniec.

Taka literacka ciekawostka.

Aniaczyanka | 2018-07-02