Rottenberg. Już trudno

Seria: Seria z Różą
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
tomaszewskim

Wywiad z Andą Rottenberg to historia emancypacji, która zaczyna się w latach 60. od momentu pierwszych zawodowych kroków Rottenberg w warszawskiej Zachęcie, gdzie oprowadzała wycieczki i pisała protokoły z przyjęcia obrazów. Rozwija się na tle przełomowych momentów w historii Polski: roku 1968, 1976, 1980 i 1989. Każdy z nich inaczej przeplata się tu ze sztuką. Na początku ustrojowej...

Na początku ustrojowej transformacji, Rottenberg pracowała w departamencie plastyki Ministerstwa Kultury, gdzie mogła obserwować rozmontowywanie starego systemu i tworzenie nowego. Wróciła do Zachęty w latach 90. jako jej dyrektorka i znalazła się w ogniu najważniejszej bitwy o sztukę, jaka się toczyła w Polsce, i w jakiej chodziło o prawo jednostki, czyli artysty, do wolnej wypowiedzi.
Przez wiele lat usiłowała założyć w Warszawie muzeum sztuki nowoczesnej. Dzisiaj korzysta ze sławy autorki wystaw, tekstów o sztuce oraz autobiograficznej książki „Proszę bardzo”. Pracuje nad kolejnymi wystawami, wykłada w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i jeździ po Warszawie na rowerze.

źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo

jolasia | 2019-01-21
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Każde spotkanie z Andą Rottenberg jest dla mnie wydarzeniem. Tym razem w odsłonie Doroty Jareckiej. Bardzo ciekawa (no bo jak mogłoby być inaczej!) rozmowa o życiu i sztuce, dokładnie w takiej kolejności, a także o polityce i władzy, która zawsze chce wprzęgać sztukę w swoją propagandę. Znakomite uzupełnienie autobiografii „Proszę bardzo“.

Fillo | 2019-01-01
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 01 stycznia 2019

Bardzo ciekawy wywiad na temat realiów pracy w instytucjach kultury w Polsce od późnych lat 60-tych, przez burzliwe czasy transformacji, do (prawie) teraz. Oprócz tego dowiadujemy się wiele na temat intuicji kuratora, poglądów Rottenberg na to, co jest sztuką, a co nią nie jest i jak to rozpoznać. Nieco o życiu osobistym. Ten bardzo dobry wywiad przeprowadza Dorota Jarecka. Polecam.

Nina | 2018-05-07
Przeczytana: 07 maja 2018

„Kiedy syn mojego kolegi z roku, twórca Rastra, Łukasz Gorczyca mówi: - Jesteś matką polskiej sztuki - to myślę sobie: fajny żart. I rozstajemy się chichocząc.”

Anda Rottenberg, mimo że od paru ładnych lat jest na emeryturze, nadal pisze i prowadzi wykłady o sztuce oraz robi to, co przez całe zawodowe życie lubiła najbardziej: realizuje wystawy. Nie tylko w Polsce, zaproszenia przychodzą z całego świata. Z pracy „na etacie”, konkretnie z kierowania Zachętą zrezygnowała w 2001 roku. Przypomina w jakich okolicznościach do tego doszło. Opowiada też o wielu wcześniejszych etapach swojej kariery.

W swojej autobiografii, zatytułowanej Proszę bardzo (2009), Rottenberg pisała o życiu, o dzieciństwie i młodości, o poszukiwaniu rodzinnych korzeni i o tragicznej śmierci syna. Tutaj, w rozmowie z Dorotą Jarecką, więcej miejsca zajmuje opis krajobrazu polskiej sztuki, jej zmienne losy, zawsze w mniejszym lub większym stopniu uzależnione od polityki, urzędniczej gorliwości oraz rozmaitych...

Marcin W | 2017-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Wyjątkowo fascynująca Postać. Wywiad rzeka , który wciąga od samego początku do samego końca. Jest tu i o sztuce w PRL-u, i o problemach z mieszkalnictwem, i o kulisach pracy w Zachęcie jak i o rodzinie rozsianej po całym świecie. Pani Ando - co za życie, co za historie ! Polecam.

Katarzyna | 2017-04-23

Anda Rottenberg - kobieta o niebywale bystrym intelekcie i wyjątkowo żywym oku do sztuki. Kobieta silna, z poczuciem własnej wartości. Z matki Rosjanka, z ojca Żydówka, we własnym odczuciu Polka. Kobieta, która jest najwybitniejszą kuratorką sztuki w Polsce. Tu w rozmowie o swojej pracy i życiu. Jakaż to przyjemność móc się jej przysłuchiwać (oczywiście czytając).
Choć w tych rozmowach najwięcej jest sztuki, to przeplata się przez nią kawał historii Polski. O pochodzeniu, o 68 r., o Solidarności, o rodzinie, o Zachęcie, o cenzurze, o depresji i tęsknocie. Chronologiczny miszmasz, który przeprowadza nas przez polską rzeczywistość, w której odnajdujemy setki znanych nazwisk, galerię postaci tworzących polską sztukę nowoczesną. A pośród nich ona, wybitna, szczera, mądra Anda Rottenberg.
Na pewno sięgnę po jej "Proszę bardzo".
ps. To co działo się wokół rzeźby Cattelana w "Zachęcie" bardzo przypomina niektóre poczynania obecnego resortu kultury...

Dawid | 2017-01-12
Przeczytana: 04 stycznia 2017

oczekiwałem czegoś innego, więcej o samej sztuce, o procesie tworzenia wystaw, o kryteriach wyboru dzieł (nie zadowala mnie tłumaczenie tego intuicją), o współpracy z artystami; mniej o czasach głębokiego PRL (lub ciekawiej); rozmowa mogła być poprowadzona lepiej; +1 za rewelacyjną fotografię okładkową, pasuje jak mało która, często wspominam ten wzrok, ten wyraz twarzy; nie jest to pozycja niezbędna, aczkolwiek warto znać ;-)

Joanna | 2016-03-15
Przeczytana: 15 marca 2016

Książka o życiu zawodowym Andy, przez pryzmat którego dowiadujemy się też wiele o polskiej polityce, władzy, społeczeństwie i percepcji sztuki współczesnej. Duża dawka trzeźwego spojrzenia na nasze otoczenie i mechanizmy nim rządzące. Plus poczucie humoru, trochę jednak czarne. Polecam!

aneta | 2015-07-02
Na półkach: Przeczytane, Non-fiction
Przeczytana: czerwiec 2015

Z przykrocią stwierdzam, że tym razem Anda Rottenberg mnie zawiodła. Może jest to opowieść dla kogoś kto jest bardzo mocno osadzony w sztuce współczesnej, może rodziny autorki, ale z pewnością nie dla "oczytanego" czytelnika. Wieje nudą: byłam tam, widziałam to, poza tym większość z historii brzmi jak przechwałki, a może tłumaczenie...

TwojeWino | 2015-05-11
Przeczytana: 08 maja 2015

Książka jest rewelacyjna. Już trudno. Rottenberg.