rozwińzwiń

Nagasaki - tamtego pamiętnego dnia 9 sierpnia 1945

Okładka książki Nagasaki - tamtego pamiętnego dnia 9 sierpnia 1945 praca zbiorowa
Okładka książki Nagasaki - tamtego pamiętnego dnia 9 sierpnia 1945
praca zbiorowa Wydawnictwo: TRIO biografia, autobiografia, pamiętnik
120 str. 2 godz. 0 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Anohi, Anotoki. Hibaku-taikenki
Wydawnictwo:
TRIO
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
120
Czas czytania
2 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
8388542389
Tagi:
II wojna światowa wspomnienia Japonia Nagasaki bomba atomowa
Średnia ocen

8,7 8,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,7 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
3129
803

Na półkach: , , ,

Nagasaki, 9 sierpnia 1945 roku, godzina 11.02 – to był oślepiający błysk, ogłuszający huk i ogromny żar. Później zapadła ciemność. W pobliżu epicentrum wybuchu bomby atomowej ludzie zaczęli odzyskiwać przytomność. Wielu z nich było uwięzionych pod gruzami budynków, część odniosła bardzo poważne rany. Niektórzy byli tak poparzeni, że mogli ściągać z siebie spalone fragmenty skóry niczym zniszczone ubranie. Szok, niedowierzanie, przerażenie. Świat, który znali, przestał istnieć. W tym nowym padał czarny deszcz, a woda była trucizną. Niepokój o bliskich napędzał tych, którzy byli w stanie poruszać się o własnych siłach, by szli do domu. Ale wiele dróg było zniszczonych i co chwila wybuchały pożary, które w błyskawicznym tempie rozprzestrzeniały się w kolejnych dzielnicach. Członkowie rodzin cudem się odnajdywali, jednak takie cuda spotykały tylko niektórych. Większość po kilku dniach wracała do swoich domu jedynie po to, by pod gruzami odszukać kości najbliższych. Jeszcze nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, jak wielkie żniwo zbierze choroba popromienna.

„Nagasaki – tamtego pamiętnego dnia 9 sierpnia 1945” to publikacja, która zawiera wspomnienia byłych uczennic Prefekturalnego Liceum dla Dziewcząt w Nagasaki. Latem 1945 nastolatki nie były jednak w szkole. Tragiczna sytuacja na froncie zmusiła władze Japonii do zmobilizowania wszystkich wolnych rąk do pracy ku chwale ojczyzny i dziewczęta pracowały w czynie społecznym w Fabryce Broni Mitsubishi w dzielnicy Mori, która znajdowała się około 1500 m od epicentrum wybuchu. Odpowiednio zindoktrynowane były dumne z tego, że mogą wspomagać swój kraj. 9 sierpnia był dla nich kolejnym, zwykłym dniem pracy. Owszem, słyszały o nowej bombie, która spadła na Hiroszimę. I nawet był alarm przeciwlotniczy i ludzie uciekli do schronów. Ale alarm ten odwołano i o 11.02 wszyscy byli na miejscach pracy.

45 lat po tych tragicznych wydarzeniach dziewczęta, które przeżyły, a raczej kobiety, którymi się stały, postanowiły podzielić się ze światem swoimi przeżyciami. Historie te są zatrważająco podobne, choć każda z nich jest inna. Czytając je miałam wrażenie, że stoją przede mną te nastolatki. Myślę, że prostota użytego języka dodatkowo wzmaga pacyfistyczny przekaz tych wypowiedzi. Obraz tamtego zniszczonego miasta, potwornie okaleczonych trupów, umierających w mękach ludzi i własna niemożność udzielenia pomocy potrzebującym, a także wyrzuty sumienia spowodowane faktem, że się przeżyło siedziały głęboko ukryte w umysłach autorek przez wiele lat. Podzielenie się tymi wspomnieniami było dla wielu z tych kobiet aktem ekshibicjonizmu emocjonalnego, tak obcego kulturze Japończyków. Wielokrotnie w tych relacjach pada określenie „atomowy holokaust” – myślę, że najlepiej oddaje rozmiar tamtej tragedii.

Nie jestem w stanie ocenić tej publikacji. Uważam, że zawarte w niej świadectwa są bezcenne i dobrze by było, by poznało je jak najwięcej ludzi. Te króciutkie opowieści z jednej strony czyta się niesłychanie łatwo, z drugiej zawarta w nich treść jest tak wstrząsająca, że ja nie byłam w stanie przy czytaniu powstrzymać łez i musiałam bardzo uważać, by nie leciały na książkę…

Nagasaki, 9 sierpnia 1945 roku, godzina 11.02 – to był oślepiający błysk, ogłuszający huk i ogromny żar. Później zapadła ciemność. W pobliżu epicentrum wybuchu bomby atomowej ludzie zaczęli odzyskiwać przytomność. Wielu z nich było uwięzionych pod gruzami budynków, część odniosła bardzo poważne rany. Niektórzy byli tak poparzeni, że mogli ściągać z siebie spalone fragmenty...

więcej Pokaż mimo to

avatar
331
14

Na półkach: , ,

Historie uczennic wraz z zamieszczonymi zdjęciami pozwoliły mi wczuć się w wydarzenia z 9 sierpnia 1945 roku. Myślę,że gdyby to była zwykła książka o historii wybuchu bomby atomowej w Nagasaki i do tego napisana przez osobę,która nie miała styczności z tą tragedią nie wywołałaby we mnie takich rozmyślań i niejednego wzruszenia. Polecam bo nie jest długa a wiele można się dzięki niej dowiedzieć - warte przeczytania jest również posłowie ''Od otwarcia Japonii(1854) do Nagasaki(1945)''

Historie uczennic wraz z zamieszczonymi zdjęciami pozwoliły mi wczuć się w wydarzenia z 9 sierpnia 1945 roku. Myślę,że gdyby to była zwykła książka o historii wybuchu bomby atomowej w Nagasaki i do tego napisana przez osobę,która nie miała styczności z tą tragedią nie wywołałaby we mnie takich rozmyślań i niejednego wzruszenia. Polecam bo nie jest długa a wiele można się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
438
55

Na półkach: , , , ,

Wspomnienia uczennic, które przeżyły wybuch bomby atomowej w japońskim mieście Nagasaki. Książka jest także głosem przeciwko próbom broni nuklearnej.

Wspomnienia uczennic, które przeżyły wybuch bomby atomowej w japońskim mieście Nagasaki. Książka jest także głosem przeciwko próbom broni nuklearnej.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    16
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    2
  • Literatura faktu
    2
  • Niedostępne
    1
  • A - Papier
    1
  • 2014
    1
  • Kącik japoński
    1
  • Japonia
    1
  • Z II wojną, okupacją w tle/ ruch oporu/ AK📢💣🛩️
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nagasaki - tamtego pamiętnego dnia 9 sierpnia 1945


Podobne książki

Przeczytaj także