Ultimatum Bourne'a

Tłumaczenie: Arkadiusz Nakoniecznik
Cykl: Jason Bourne (tom 3)
Wydawnictwo: Amber
Bourne Ultimatum
Forsycja

źródło opisu: http://www.vivarium.com.pl/k/62713/Ultimatum-Bournea

źródło okładki: http://www.vivarium.com.pl/k/62713/Ultimatum-Bournea

gwiazdka | 2015-09-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 03 września 2015

Po dwóch bardzo dobrych tomach „Ultimatum Bourne’a" było dla mnie rozczarowaniem. Po pierwsze bardzo naciągane były motywy całej akcji, polowanie na bezwzględnego mordercę, bo oczywiście nie dało się przeczekać działań tamtego, chociaż wszyscy od początku wiedzieli, że jest bardzo chory. Poza tym wplątanie w to sprawy Meduzy- ten wątek był bardzo naciągany, a potem bardzo zlekceważony, zakończony kilkoma zdaniami. No i najważniejsza sprawa, czyli główny bohater tylko miotający się z bronią w ręku po całym świecie i strzelający do wszystkiego, co się rusza. Zresztą i cała kreacja Bourne’a była dość nieudana- autor ograniczył się tylko do opisów chamskich odzywek i brutalności, ot i cały bohater.

Książka ma oczywiście swoje zalety, czyli klimat typowy dla Ludluma, ale ten odnajdywałam w scenach bez Jasona. Oczywiście książka może się spodobać miłośnikom strzelanek, dla mnie była na siłę wydłużona, końcowe rozdziały nie zawierały żadnej treści prócz wspomnianej akcji z bronią. A...

Paco | 2015-03-11
Na półkach: Przeczytane, LUDLUM
Przeczytana: 2003 rok

Najsłabsza część trylogii (nie mylić ze słabą książką w ogóle).Po prostu monotematyczność akcji doprowadziła do osłabienia napięcia. Licząc od pierwszej części,powiedzmy 1000V,spadła do 950 :) Sumując-mamy czas by zrobić sobie coś do picia:)

paprotkowa | 2018-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Trzecia i ostatnia część trylogii nie umywa się do pierwszej. "Tożsamość Bourne'a" była rewelacyjna. "Ultimatum Bourne'a" jest dobre, choć już nie wciąga tak jak poprzednie powieści. Mimo wszystko warto przeczytać, jeśli ktoś interesuje się powieścią sensacyjną, bo to klasyka w swoim gatunku i czas spędzony na lekturze na pewno nie będzie stracony.

Po przeczytaniu Tożsamości i Krucjaty Bourne'a byłam wręcz jak urzeczona zarówno dynamiką akcji jak i przebiegiem wydarzeń. Godziny uciekały mi między palcami, a ciekawość potęgowała całą gamę uczuć, które mnie nawiedzały podczas czytania. Na świeżo po przeczytaniu Ultimatum Bourne'a czuję zwyczajny niedosyt. Czegoś tam brakowało, nie wciągnęło mnie ani na chwilę, można powiedzieć, że czekałam aż to wszystko wreszcie się skończy. Motywy naciągane, irytujące i po prostu zbędne. Z lekką obawą zabieram się za Dziedzictwo Bourne'a, w duchu modląc się, by tym razem się nie zawieść.

fik | 2015-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2015

jedna z dłuższych powieści Ludluma i materiał ten wystarczyłby na trzy odrębne książki, czyta się bardzo dobrze, choć intryga nie jest już tak skomplikowana jak w poprzednich częściach, pomimo to autor udowadnia że jest mistrzem gatunku sensacyjnego, doskonałe zwieńczenie trylogii choć można ją czytać też odrębnie, polecam bo warto

Roman Dłużniewski | 2016-11-30

Jason kontra Carlos!! Jak można nie chcieć zobaczyć wyniku tego pojedynku!! Trzecia część przygód Bourne'a równie dobra jak wcześniejsze tomy.

Spiderdog86 | 2017-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2017

Powiem krótko: przygody Bourne`a czyta się jak złoto. Co prawda "Krucjata" zrobiła na mnie najlepsze wrażenie z całej trylogii,ale "Ultimatum" też nic nie brakuje. I trochę ogarnia mnie smutek,że to już koniec przygód Bourne`a w wersji Ludluma. Wiem,że Lustbader jest dobry i na pewno dźwignie ciężar odpowiedzialności, jeśli chodzi o kontynuowanie przygód Jasona/Davida,ale ciągle w głowie kołacze mi się myśl,że Ludlum pewnie nie chciałby dalszego ciągu historii, którą zamknął na stałe wraz z końcem "Ultimatum". Gdyby było inaczej, na pewno sam napisałby kolejną część. W każdym bądź razie, cała trylogia jest godna polecenia. Sam skończę całą sagę przygód Bourne`a,a potem zabiorę się za wszystkie powieści Ludluma, których jeszcze nie czytałem :)

cykuta | 2010-10-23
Przeczytana: 16 września 2007

Robert Ludlum jeszcze za życia został uznany za jednego z najpoczytniejszych pisarzy współczesnych. Większość jego książek zyskała miano bestsellerów. Do tej kategorii zalicza się niewątpliwie „Ultimatum Bourne’a”.

Wspomniana lektura stanowi trzecią, ostatnią już część trylogii opiewającej dzieje jednego z najsłynniejszych tajnych agentów w hisotrii literatury. Niegdyś, przed wielu laty człowiek nazwiskiem David Webb, po niezliczonych bolesnych doświadczeniach, utraciwszy to, co było dla niego w życiu najważniejsze, zdecydował się na desperacki krok. Postanowił porzucić swoje dotychczasowe życie, stając się narzędziem w rękach amerykańskiego wywiadu. Bardzo skutecznym narzędziem, mającym za zadanie unieszkodliwić najgroźniejszego terrorystę wszech czasów – Carlosa. Wcielając się w rolę płatnego mordercy - Jasona Bourne’a przekonuje się, jak karkołomne jest to zadanie. Niezrównoważony psychicznie, jednak niezwykle skuteczny Szakal nie sprzeda tanio skóry. Sytuację komplikują...

xlagoR | 2015-01-22

Rewelacyjna. Finał, ostateczna rozgrywka. Czytało się ją jednym tchem. Tutaj historia Bourne'a powinna się zakończyć. Każda kolejna książka sygnowana nazwiskiem Ludluma, to już nie było to.

michal3 | 2015-10-23
Przeczytana: 16 października 2015

Jest moc! David Webb po raz kolejny musi przeistoczyć się w Jasona Bourne'a, aby uratować tych, których kocha. Tym razem po 13 latach spokoju, Szakal postanawia raz na zawsze rozprawić się ze swym nemezis. Gra toczyć się będzie do ostatniej kropli krwi... Niestety, wywabiając Carlosa z ukrycia dokopuje się do intrygi dużo bardziej zaskakującej niż mógłby się spodziewać.

No, ale skończmy z tym dramatyzmem. Bourne wraca i tylko to jest ważne. Obsesja, jaką jest dla niego Carlos, napędza każde podejmowane przez głównego bohatera działanie. Przy okazji odkrywa nową "Meduzę", której rola jest bardziej niespodziewana niż mogłoby się na początku wydawać. Bourne kombinuje, planuje, walczy, strzela, a przede wszystkim szuka w tym ukojenia, niejednokrotnie zapominając o swojej prawdziwej tożsamości. Ludlum po raz kolejny wspina się na wyżyny i tylko szkoda, że spod jego pióra nie wyszło już nic o Jasonie Bourn'ie...