Siłaczka

IBIS
2011-01-01
2011-01-01
48 min.

"Siłaczka" jest bardzo smutną nowelą. Czuć gorycz wśród bohaterów, którzy mają potencjał; jednak okoliczności środowiska wiejsko-małomiasteczkowego przygniatają skuteczność ich działań. Emanuje rezygnacja ze swoich ideałów młodości (u doktora Pawła Obareckiego),jak również oddanie siebie w całości na służbę edukacji trzymając w zaniedbaniu swoją osobę (nauczycielka Stanisława Bozowska) – aż do przesady, bo skutkuje śmiercią. Być może taka lektura jest potrzebna w szkole, ale ja już nie czuję żadnej potrzeby sięgania do treści "Siłaczki".

Czytane lata temu jako lektura szkolna, która nie zachwyciła, ale też nie odrzuciła do końca. Na plus jej długość ;)

Zmęczyłam tę nowelę. Nie przypadła mi do gustu, nie zainteresowała mnie. Ode mnie słabiutkie 3/10.

Piękne to musiały być czasy, w których historiami takimi jak ta- liczącymi jedynie na zszokowanie czytelnika tanim kosztem, można było sobie zasłużyć na miano jednego wśród największych polskiej literatury.

W bardzo podobnej pod względem treści "Naszej szkapie" Konopnickiej , otrzymaliśmy przynajmniej podstawową, ale solidną bazę fabularną, jakiś opis wyrzeczeń oraz wyraźny proces przemian emocjonalnych zachodzących w członkach rodziny. Tutaj, poza niezrozumiałym i niepodpartym fabularnie bólem głównego bohatera, tło w zasadzie nie istnieje.

Audiobook trwał godzinę. Prawdziwą uwagę udało mi się zachować może przez pół tego czasu, w tym może jedynie przez kwadrans działo się cokolwiek.
Nie wiem kto ustalał kanony piękna literatury w czasach Żeromskiego. Nie wiem też kto jest odpowiedzialny za ustalanie lektur szkolnych. Nie chcę znać żadnego z nich.
Całość podsumuję słowem zamykającym całą książkę oraz dobrze obrazujący moje odczucia wraz z końcem lektury:

"Nareszcie".

Doktor Obarecki pracuje w Obrzydłówku. Jako student zafascynowany był pomocą ludziom, jednak rzeczywistość zweryfikowała jego młodzieńcze ideały. Po kilku miesiącach pracy na wsi poddaje się i nie widzi w niej sensu. Staje się konformistą, który dba tylko o wygodę własnego życia.
Jego przeciwieństwem jest Stanisława Bozowska, młoda nauczycielka, która uczy ubogich, pomimo choroby. Kobieta realizuje ideały pracy u podstaw, wyrzeka się osobistego szczęścia, poświęcając je dla dobra biedoty.
Żeromski świetnie oddaje losy chłopstwa, żyjącego w skrajnej nędzy. To właśnie ci, stojący wyżej na drabinie społecznej powinni pomóc zmienić los, tych którzy sami nie potrafią tego zrobić.
Książka stawia też pytania, czy warto poświęcić swoje życie dla ogółu.

Nowela Żeromskiego będąca, przynajmniej niegdyś, obowiązkową lekturą szkolną w podstawówce. Dawniej, w czasach egalitarnego społeczeństwa PRL-owskiego problematyka jawiła się najmłodszym czytelnikom jako wręcz odrzucająca, ostentacyjnie „chłopomańska” i cepeliowa, wpisująca się w nurt wtłaczanej głowy młodzieży znienawidzonej walki klas.
Co więcej – sposób omawiania i interpretacji paradoksalnie też wskazywał na … przyjęcie męskiego punktu widzenia. Otóż owa „siłaczka” była najmniej ważna w tym utworze. Bohaterem- zdrajcą był bowiem Obarecki, nad którym z inicjatywy nauczycielki urządzono sąd na lekcji, z udziałem piszącego te słowa jako ucznia chyba VII klasy. Stanisława Bozowska byłą z kolei … ucieleśnieniem takich idei jak wierność ideałom, społecznikostwo, miłość do ludu, powołanie nauczycielskie. To, że była kobietą – nawet dla naszej nauczycielki – miało drugorzędne znaczenie.
Dopiero jeden z artykułów „Ludowej historii kobiet” pokazuje, że płeć autorki – która sama w sobie stanowiła dla niej balast i utrudnienia w konserwatywnych społecznościach zarówno mieszczańskich jak i wiejskich, nie mówiąc już o ziemiańskich, zmusza do tym większego szacunku dla niej i jej podobnych.
Żeromski, w swoim, dziś bardzo niepopularnym stylu, próbował to przekazać. Przyzwyczajeni do innych wzorców, zarówno męskich (to oni mają być niezłomni i iść w lud) i kobiecych (matka-Polka, strażniczka ogniska domowego i narodowych świętości) czytelnicy widzieli (i to trwa do dziś nadal) jedynie krytykę drobnomieszczańskiego konformizmu. A robiąc z noweli lekturę obowiązkową, wyświadczono jej niedźwiedzią przysługę.

Co więcej – sposób omawiania i...

Jedna z najbardziej znanych dzieł Stefana Żeromskiego, jest to lektura, którą pamiętałam z czasów szkolnych i po latach mój stosunek do niej się nie zmienił, zarówno wtedy jak i teraz uważam że ta nowelka jest niesamowicie nudna.

Klasyczna nowela Żeromskiego opowiadająca o doktorze Pawle, który wkraczał w życie zawodowe pełen marzeń i nadziei. Porzucił ideały przegrywając ze zmową miejscowego farmaceuty i balwierzy pogrążając się w apatii. Pewnego dnia zostaje wezwany na wieś do umierającej nauczycielki. Rozpoznaje w niej swoją znajomą w której się się kochał za studenckiego życia.

Choć większość nowelki zajmują przemyślenia i retrospekcje doktora Pawła to czytając nie nudziłem się. Mimo, iż "Siłaczka" opowiada o pozytywistycznych ideałach to jednak zniechęca do działania, podobnie jak "A...B...C..." Orzeszkowej. Próba ich realizacji kończy się dla bohaterów porażką, skazaniem przez sąd, a nawet śmiercią. Trudno więc po przeczytaniu takiej nowelki wierzyć w skuteczność pracy u podstaw.

Choć większość...

Choć "Siłaczka" jest jedną z najbardziej znanych nowel - nie tylko Żeromskiego, ale całej polskiej literatury - rozczarowała mnie bardzo. Nudna i pobieżna obnaża wady krótkiej formy. Jest przy tym dość nachalną, pozytywistyczną agitką (temat tzw. pracy u podstaw),co znajduje odzwierciedlenie w opisach dominujących nad akcją. Dobrze, iż autor przynajmniej nie kryje, że wcielanie w życie ideałów tamtych czasów jest... syzyfową pracą.

Z "Siłaczką" wiązałem spore nadzieje; z czasów szkolnych jej nie pamiętałem. Niestety Żeromski - choć pomysł miał świetny - nie wykorzystał potencjału, jaki tkwił w opisanej historii. Ponadto ten króciutki utwór pisarz starał się rozciągnąć, co - w połączeniu z jego archaicznym, męczącym językiem narracji - dało efekt niestrawny.

Pozdrawiam
4/10