Pythians anvisningar

Cykl: Oblicza Victorii Bergman (tom 3)
Wydawnictwo: Ordupplaget
szwedzki

Pythians anvisningar är den avslutande delen i trilogin med Victoria Bergman och hennes andra personlighet psykologen Sofia Zetterlund i huvudrollerna. Genom själv-terapi försöker Victoria komma tillrätta med sitt splittrade inre. I slutet av arbetet återstår endast det starkaste av Victorias sju under-jag. Victoria Bergman dotter Madeleine är fortfarande samma gäckande skugga både för sina...

Victoria Bergman dotter Madeleine är fortfarande samma gäckande skugga både för sina offer och för kriminalkommissarie Jeanette Kihlberg.

Uttrycket Phytians anvisningar syftar på de hänsynslösa regelverk som ledarna i det hemliga pedofilsällskapet Sihtunum i Diasporan skapat. I takt med att Victoria Bergman blir psykiskt friskare kan Sofia ge sin älskarinna Jeanette allt bättre vägledning i jakten på männen som skadat inte bara Victoria för livet, utan även dottern Madeleine.

Upplösningen äger rum på en av nazismens mest beryktade avrättningsplatser, Babij Jar i Ukraina. Och inte heller nu är det lag och rätt som regerar.

źródło opisu: Wydawnictwo Ordupplaget, 2012

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

darkangel | 2015-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Ciekawa choć odrobinę zagmatfana książka. Cieżko czasem połapać się w ogarnięciu akcji czy tez postaci, spowodowane to może być zbyt długimi okresami czasu czytania poszczególnych części trylogii. Jednakże cała trylogia napisana jest z psychologicznego punktu widzenia wszystkich niemalże bohaterów co sprawia, że nie można sie odniej oderwać.

Ewelinka5 | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

No i wreszcie docieramy do finału!Czekałam z niecierpliwością na 3 tom Obliczy Victorii Bergmann i muszę powiedzieć, że się nie rozczarowałam. Autorzy stanęli na wysokości zadania i tak namieszali mi w głowie, że hej! Żałuję tylko jednego - że to już koniec.....
Ponownie spotykamy detektyw Jeanette Kihlberg i psycholożkę Sofię Zetterlund. Kobiety są ze sobą coraz bliżej związane. Oprócz sprawy, nad którą pracują, łączy je romans. Sprawa zaginionych chłopców dalej spędza sen z powiek Jeanette. Pojawiają się kolejne ślady, które prowadzą do konkretnych osób, ustosunkowanych i wysoko postawionych. Tymczasem Sofia zaczyna się gubić w sobie - kiedy jest Sofia, a kiedy zaczyna być Victoria. Która z nich jest silniejsza i zdominuje drugą? Szaleństwo ogarnia panią psycholog, ale stara się je wykorzystać - robi notatki i przygotowuje dla swej przyjaciółki portret sprawcy.
Finał historii jest szokujący, a dowody, które znajdują w ciemnej piwnicy sprawiają, że włos jeży się na głowie....

książek: 1951

„Katharsis” szwedzkiego duetu piszącego pod pseudonimem Erik Axl Sound to już ostatni tom cyklu Oblicza Victorii Bergman. Przyznaję, że chyba nie zniosłabym więcej tej wnikliwej psychoanalizy w głąb chorego ludzkiego umysłu, który pogłębiał w mojej głowie uczucie totalnego chaosu, coraz większego braku zrozumienia oraz wstrętu i obrzydzenia. Ta część równie mroczna, przygnębiająca oraz wypełniona tragicznymi wydarzeniami, ale także bardzo poruszająca i skłaniająca do przemyśleń.

W tej części kolejny raz wnikamy w ludzki, udręczony umysł, zupełnie obłąkany, który na skutek olbrzymiej traumy z okresu dzieciństwa, jest coraz bardziej bezwzględny i okrutny, niestety jednym sposobem na uwolnienie się od stłumionych emocji i ogromnego cierpienia jest zemsta, zemsta w najgorszej i niewyobrażalnej postaci. I tej zemsty oraz kompletnej paranoi doświadczamy na katach tej powieści, przez co chwilami mamy dosyć, odczuwamy ogromny ciężar i przygnębienie. Ponadto śledzimy i odkrywamy tajniki...

Leeloo_Dallas | 2015-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Jestem pod ogromnym wrażeniem trzeciej części trylogii „Oblicza Victorii Bergman” jak również całości jak i każdej części z osobna.
Fabuła była może zbyt zawiła, z trudem radziłam sobie z tym, aby łączyć poszczególne wątki, wydarzenia a w szczególności osoby. Lektura wymagała ode mnie podążania wieloma tropami, które okazywały się być fałszywe. Ale trud został zrekompensowany spektakularnym zakończeniem.
Ale zanim nastąpił koniec odbyło się wiele przerażających zbrodni, wiele zwrotów akcji i rozegrało się wiele dramatycznych scen. Bardzo mocną stroną historii są dwie główne postaci czyli tytułowa Victoria i dzielna policjantka Jeannete, w której gdzieś na dnie odnalazłam swoje odbicie. Nie jestem policjantką ha ha, ale tak jak ona pomimo natłoku zajęć bardzo staram się też być matką, żoną etc…etc…A sama Victoria? No cóż. Majstersztyk.
Ale najważniejsza jest jednak fabuła, wielowątkowa i z meandrami, nafaszerowana wręcz wiedzą z dziedziny patopsychologi i to mi się bardzo podobało....

popiszsieplay | 2017-08-28
Przeczytana: 17 lutego 2017

"Życie to prawie niezauważalne ziewnięcie, które kończy się tak nagle, że człowiek nawet nie zdąży zauważyć, iż w ogóle się zaczęło."

Świeżo po lekturze. Przeczuwałam, że zakończenie będzie bombowe, ale takie nie było. Było epickie!
Jako czytelnik zostałam wyprowadzona w pole. To, o czym byłam przekonana od pierwszej części, okazało się tylko wymysłem chorej wyobraźni bohaterki.
Akcja z ukrytą suszarnią i jej zawartością napisana po mistrzowsku. Miałam ochotę krzyczeć: CO TAM ZNALEŹLIŚCIE?!
Jeśli ktoś lubi bawić się w detektywa - serdecznie polecam cały cykl! Jeśli nie - to i tak polecam!

"Podobno w przestrzeni kosmicznej jest tyle gwiazd, ile człowiek ma komórek mózgowych."
"Przepis na ciasto czekoladowe: 2 jajka, 250g cukru, 4 łyżki kakao, 2 łyżeczki cukry waniliowego, 100g masła, 100g mąki i pół łyżeczki soli."

zaczytana | 2015-02-27
Na półkach: Przeczytane, 2015, Erik Axl Sund

Po lekturze całości trylogii jeszcze z większym przekonaniem utrzymuję, że należy te trzy książki potraktować wyłącznie jako całość- i najlepiej przeczytać od razu jedną, po drugiej. Tak po prostu jest kompozycyjne skonstruowana ta pozycja- kolejna część bezpośrednio wynika z poprzedniej, a trzecia ostatecznie wyjaśnia wszystkie zawiłości zawarte w pierwszej i drugiej.
Wstrząsająca historia- ogrom niewyobrażalnego cierpienia i okrucieństwa. Przygnębiające studium psychologiczne, miejscami wręcz psychiatryczne. Mimo wszystko przede wszystkim zmuszające do zastanowienia się nad naturą człowieka, nad człowieczeństwem w ogóle. Jak ogromny wpływ na postawę życiową mają przeżycia z dzieciństwa? Czy one wszystko tłumaczą? Usprawiedliwiają? Kim trzeba być, jaką kobietą?- aby ulec dominacji zwyrodnialców, stać się jedną z nich i pozwalać (nieważne- biernie, czy czynnie) na czynione zło?

Kucu | 2016-02-19
Przeczytana: luty 2016

Ostatnia część trylogii o Victorii Bergman. Powiem szczerze, że jak pierwszą i drugą część "łyknęłam" w mgnieniu oka, to przy "Katharsis" okrutnie się namęczyłam. Nie znaczy to, że książka jest zła czy nudna. Mam wrażenie, że poprzednie dwie części wyczerpały pulę pomysłów autorów i historia w ostatniej jest po prostu "przekombinowana". Ocena trochę naciągana dobrym wrażeniem z poprzednich tomów.

Ewa-Książkówka | 2015-03-20
Przeczytana: 20 marca 2015

„Oblicza Victorii Bergman” – jedna z najlepszych trylogii ostatnich lat - http://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/5313/oblicza-victorii-bergman-jedna-z-najlepszych-trylogii-ostatnich-lat

Na blogu: http://www.ksiazkowka.pl/2015/03/katharsis-erik-axl-sund.html

książek: 2059
jamczyk | 2016-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2016

O całości - jak w rosyjskiej matrioszce - każdy następny rozdział odkrywa nowe oblicza, bardzo rozedrganych psychicznie, bohaterów.

Wioletta | 2015-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2015

No nie, już na początku kolejne zaskoczenie i to jakie, nie spodziewałam się takiego oblicza Victorii. I to nie jest jedyna rzecz, o której nie miałam pojęcia. Autorzy zrobili coś niesamowitego. Trzy części tworzą jedną konstrukcję i dlatego trzeba koniecznie przeczytać wszystkie. Powtarzam się, ale również ta część jest psychologicznie doskonała. Całość bolesna i okrutna. Ciekawa jestem czy ktoś przewidział takie rozwiązanie tej łamigłówki? Katharsis.

"Zawsze pozostaje coś, co nie w pełni można zrozumieć, co sprawia, że na mecie zostają pytania, na które nie ma odpowiedzi."

Poszczególne tytuły znakomicie dobrane, choć różne od oryginału.
Chcecie się z tym zmierzyć? Jest ciężko, nie rozumiem po co korzystać z takich zabiegów, tak drastycznych, po co tak emanować okrucieństwem, dlatego moja ocena całości to ostatecznie 6.