Hungerelden

Cykl: Oblicza Victorii Bergman (tom 2)
Wydawnictwo: Ordupplaget
szwedzki

Poliskommissarie Jeanette Kihlbergs arbete med att lösa fallen med de döda invandrarpojkarna avbryts när en framgångsrik företagsledare mördas i Stockholm, på ett i det närmaste rituellt sätt. Flera märkliga detaljer gör att det ser ut som hämnd. Men, hämnd för vad? Psykologen Sofia Zetterlund kopplas in för att bistå med en gärningsmannaprofilering. Ett arbete som blir problematiskt då de...

Flera märkliga detaljer gör att det ser ut som hämnd.

Men, hämnd för vad?

Ett arbete som blir problematiskt då de samtidigt inlett en kärleksrelation.

Jeanettes fortsatta sökande efter den försvunne Victoria Bergman leder inte bara till internatskolan i Sigtuna utan också till Danmark och händelser i det förflutna.

Sofia Zetterlund försöker, parallellt med sitt arbete som psykolog, att hitta tillbaka till sitt rätta jag.

Precis som KRÅKFLICKAN innehåller HUNGERELDEN överraskningar, halsbrytande vändningar och ett lika oväntat slut.

źródło opisu: Wydawnictwo Ordupplaget, 2011

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 1945

Dla mnie „Trauma” była równie interesująca jak poprzedni tom trylogii. W tej pozycji dostajemy jeszcze większy zastrzyk wiedzy na temat przeszłości Victorii Bergman. W trakcie czytania „Traumy” podobnie jak podczas czytania „Obłędu” towarzyszyło mi uczucie wstrętu i obrzydzenia do pewnych bohaterów. Książka ukazuje nie tylko problem molestowania, ale i bezwzględny proceder zamiatania pod dywan niewygodnych spraw przez ludzi „dobrze żyjących” z tzw. władzą, mam tu na myśli prokuratorów, policjantów i adwokatów. To przykre, bowiem w świecie rzeczywistym często jest podobnie. Brawa dla twórców, gdyż w tej części równie świetnie nakreślili bohaterów, stworzyli bardzo zawiłą i zajmującą fabułę, pojawiło się mnóstwo nowych postaci, które odegrały olbrzymią rolę w trudnym życiu nie tylko Victorii Bergman. Książkę należy czytać z uwagą, aby nie pogubić się w tej złożonej i zawiłej historii. Właśnie takie książki lubię, dlatego kolejny raz nie czuję się zawiedziona. Mimo, iż ta pozycja nie...

Ewelinka5 | 2015-10-29
Przeczytana: 29 października 2015

Trauma stanowi bezpośrednią kontynuację pierwszego tomu serii Oblicza Victorii Bergman, Obłędu, który zakończył się w momencie, gdy w parku rozrywki Gröna Lund znika syn komisarz Jeanette Kihlberg. Ostatni raz widziała go, gdy razem z Sofią Zetterlund wsiadał na wieże swobodnego spadania. Po kilku godzinach poszukiwań chłopca udaje się odnaleźć, lecz ani on, ani Sofia nie potrafią powiedzieć co się w tym czasie stało. Wypadek ten dodatkowo pogarsza stosunki Jeanette z jej synem, który dowiedziawszy się o rozwodzie rodziców zamyka się w sobie, a kobieta nie wie w jaki sposób może do niego dotrzeć. Jakby tego było mało, zaczyna zdawać sobie sprawę, że uczucie łączące ją z Sofią zaczyna wybiegać poza zwykłe zauroczenie i staje się ono coraz głębsze.
W drugim tomie serii Oblicza Victorii Bergman czytelnik w jeszcze większym stopniu zagłębia się w psychikę Sofii/Victorii i dowiaduje się o niej kolejnych rzeczy, które z jednej strony dają mu pełniejszy obraz jej osobowości i doświadczeń,...

Madi | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

Kurczę!Ale ta książka trzyma w napięciu!
Jest tak samo świetna jak pierwsza część i tak samo pokręcona-pojawiają się kolejne morderstwa,kolejni podejrzani ,poznajemy pomału kolejne oblicza Viktorii i już...już myślimy,że ją rozszyfrowaliśmy,a tu samo zakończenie wbija nas w fotel i już niczego nie jesteśmy pewni.
Po prostu REWELACYJNA.
Już nie mogę doczekać się kolejnej części.
SZWEDZI GÓRĄ!!!

popiszsieplay | 2018-01-02
Przeczytana: 14 lutego 2017

"- Efekt keczupu?
- Tak. Najpierw nic się nie dzieje, a potem wszystko naraz."

Równie dobra jak poprzedniczka. Trzyma w napięciu do ostatniej strony. Ta część skupia się głównie na postaci Victorii. Czytelnik wnika w jej myśli, poznaje przeszłość i zaczyna rozumieć motywy postępowania. Krótkie rozdziały i wartka akcja sprawiają, że czyta się ją błyskawicznie i z zapartym tchem.
Fabuła ponownie zawiera liczne retrospekcje. Całość lekko pokręcona, tajemnicza, dziwna, z pomieszaniem fantazji i rzeczywistości - i właśnie to jest w niej najlepsze. 👌

"Pomyślała, że wybaczenie czegoś, co można wybaczyć, właściwie żadnym wybaczeniem nie jest. Szczere wybaczenie ma miejsce wtedy, gdy wybaczamy coś niewybaczalnego. Ale taką umiejętność posiada tylko Bóg."
"Sięgnij w głąb siebie, powiedz, co czujesz, nie próbuj udzielać prawidłowej odpowiedzi. Nie ma prawidłowych odpowiedzi. Nie ma też błędnych."
"Dla niej zakochanie się nie ma nic wspólnego ze stanem, w którymś ktoś czuje motyle w...

Krzysiek | 2015-01-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Zachęcony opiniami i średnią oceną ponad 7,4 (sic!) skusiłem się na drugi tom i ... Trauma... tak.. dla mnie to była naprawdę trauma. Skończyłem na siłę. Patrzę ponownie na kategorie książki i faktycznie... thriller/sensacja/kryminał... Thriller? Sensacja? Kryminał?? Ta książka nawet nie leżała na półce z thrillerami... większość książki to, jak to ktoś w opiniach pięknie ujął "psychologiczno-egzystencjalne wywody" jednej z głównych bohaterek... Jeśli sięgacie z nadzieją na dobry thriller/kryminał, nie polecam, wręcz odradzam.

biomycha85 | 2014-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2014

Drugą część cyklu z Victorią Bergman wręcz pochłonęłam. Jest chyba jeszcze lepsza niż "Obłęd". Dobra, mocna, ale i przerażająca lektura. Ukazuje traumy dzieciństwa Victorii, molestowanie przez ojca, znęcanie się przez szkolne "koleżanki".Książka ma tak wiele wątków, że momentami, można się w nich pogubić, jednak w całokształcie ukazuje przerażający obraz dziecka złamanego przemocą, której doświadczyło. Lektura dla ludzi o mocnych nerwach.

Kucu | 2016-02-08
Przeczytana: luty 2016

Bardzo wciągający drugi tom. Według mnie jeszcze lepszy niż pierwsza część. Nie mogę się doczekać jak zabiorę się za finałową pozycję. "Trauma" trzyma w napięciu przez cały czas. Pojawia się wiele nowych postaci i wiele nowych nazwisk, ale i tym samym wielu nowych podejrzanych :) na prawdę polecam.

Gośka | 2015-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2015

Detektyw Jeanette Kihlberg jest rozgoryczona. Śledztwo w sprawie zamordowanych chłopców zostało zamknięte, pomimo tego, że prowadzący sprawę uważali, iż wiele jeszcze można w tej sprawie zrobić. Dlatego też Jeanette planuje nieoficjalnie dalej szukać rozwiązania, w czym pomaga jej Hurting. Wprawdzie niewiele ma czasu na poszukiwania, gdyż dostała nową sprawę. Zamordowano pewnego biznesmena, wszystko wygląda na zemstę, lecz czy jest nią naprawdę? Od pracy odciągaja panią detektyw również sprawy rodzinne. Jej syn znika, i chociaż po jakimś czasie się znajduje, ich relacje są mocno zakłócone. Jedynym wytchnieniem dla Jeanette są chwile spędzane z Sofią, panią psycholog, do której czuje się coraz mocniej przywiązana. Policjantka usilnie stara się także odnaleźć ślad Viktorii Bergman, w nadziei na uzyskanie odpowiedzi w sprawie chłopców. Viktoria jest jednak nieuchwytna, chociaż udaje się w końcu znaleźć kilka szczegółów z jej życia.

Poprzednią część uważałam za bardzo udaną, pomimo...

zaczytana | 2015-02-17

Przerażająca, fascynująca, wciągająca ale raczej nie fabuła a sposób opowiadana- narracji, a przede wszystkim sposób dawkowania emocji, zarówno tych odczuwanych przez bohaterów, jak i tych, które towarzyszą czytelnikowi, kiedy zapoznaje się z ogromem niewiarygodnego zezwierzęcenia (nie, nie! zwierzęta nie zasługują na takie porównania!), okrucieństwa, obojętności oprawców i cierpienia, które przybiera najróżniejsze oblicza, ofiar. Wstrząsające! Ale tak, jak pisałam po przeczytaniu pierwszej części, trylogię należy ocenić absolutnie w całości, po przeczytaniu trzeciego tomu.

Wioletta | 2015-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2015

Wątek psychologiczny utrzymany na bardzo ciekawym i wysokim poziomie, natomiast kryminalny, hmm… Uznam nawet za ciekawy zabieg po pierwszej części, nikt nie wie, a ja wiem, czytelnik wie i tylko obserwuje. Do pewnego czasu mi się to podobało, ale potem, pani komisarz, będąca policjantką w trzecim pokoleniu i jej wręcz rażąca i drażniąca nieudolność. Nie lubiłam jej tu jeszcze bardziej, za to jaką była matką. Sama końcówka natomiast mnie naprawdę zaskoczyła i całościowo wypada nieźle.