Sleepyhead

Okładka książki Sleepyhead Mark Billingham
Okładka książki Sleepyhead
Mark Billingham Wydawnictwo: William Morrow & Company Cykl: Tom Thorne (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Tom Thorne (tom 1)
Sleepyhead
William Morrow & Company
2002-07-09
2002-07-09

Trochę to straszne. Odrażający czarny charakter.
Główny bohater serii w następnych tomach być może da się polubić. Narracja autora nie do końca mi odpowiada, są przeskoki w których momentami można się pogubić. W jednej chwili z kimś rozmawia Thorne, a w następnym momencie czytamy wynurzenia psychopaty, albo rozmyślania sparaliżowanej ofiary.
Całość kończy się w miarę sprawiedliwie, choć Thorne nie wymiata swoją inwencją. A gdzie te policyjne spluwy? Z motyką na słońce?
Biorę się za następny tom serii. Zobaczymy, co dalej, czy autor się rozwija.

Trochę to straszne. Odrażający czarny charakter.
Całość kończy się w miarę...

Inspektor Tom Thorne na tropie inteligentnego i niebezpiecznego mordercy. Ten wyjątkowo przerażający typ zabił już trzy kobiety. Czwarta, choć żywa, już tyle szczęścia nie miała. Psychopata z premedytacją wywołuje udar u porwanej kobiety, który prowadzi do syndromu zamknięcia. Ofiara zostaje wprowadzona w stan uśpienia – umysł i zmysły pozostają nienaruszone, jednak nie może się ona ruszać ani komunikować. Zwyrodnialec wciąga nieustępliwego inspektora Thorne’a w zabawę w kotka i myszkę, ujawniając swoje sadystyczne obsesje. „To jedna z najlepszych debiutanckich powieści, jakie czytałem. Mark Billingham umiejętnie łączy soczyście nakreślone postacie z wciągającą, dającą do myślenia akcją i dylematami codziennego życia. Intryga kryminalna wciąga od pierwszej strony. To naprawdę pasjonująca lektura.

Moje pierwsze spotkanie z autorem . Mam mieszane uczucia co do tej pozycji . Książka nie jest zła, ale czegoś jej brakuje . Dosc ciekawa akcja , fajny pomysł ogólnie. Jednak sami bohaterowie sa jacyś nijacy dla mnie. Zobacze , jak rozwinie się kolejna część, dam szanse autorowi .
Ogólnie nie jest najgorzej, duży plus za zakończenie które mnie zaskoczyło.

Ogólnie nie jest najgorzej, duży plus za zakończenie które mnie zaskoczyło.

Mroczna, brutalna historia seryjnego mordercy, która usadza czytelnika w miejscu i nie pozwala oderwać się od pragnienia poznania całej historii. Powala z nóg, eksploduje w umyśle cały tragizm ofiar psychopaty, dla którego śmierć to za mało. Super akcja, ciekawa fabuła i zaskakujące rozwiązanie. Rasowy kryminał.
Serdecznie polecam.

Serdecznie polecam.

Inspektor Tom Thorne kontra niebezpieczny morderca. Tylko ze tym razem morderca nie chce śmierci swoich ofiar. Jego marzeniem jest wprowadzenie ofiary w syndrom zamknięcia, gdy zmysły są nienaruszone ale nie ma kontaktu ze światem zewnętrznym... ofiara tkwi w tytułowym kokonie.
Debiutancka powieść autora, Mark Billingham dość sprawnie przeprowadza czytelnika przez całą fabułę ... niepotrzebnie czasami trochę przynudza.

Muszę przyznać, że spotkanie z pierwszym tomem Marka Billinghama o detektywie Tomie Thornie było początkiem pewnej historii. Powieść napisana z początku w zawiły sposób, dużo postaci, ciekawa fabuła, nieco przewidywalne zakończenie ale sam pomysł na książkę genialny :-) Kiedy akcja nabierała tempa i ciekawość była większa aniżeli posiadany wolny czas, nie było mowy o przerwaniu czytania.
Kiedy wejdzie się już w styl autora i zrozumie sedno powieści, czyta się ją jak coś niezwykłego.
Pora brać się za kolejne tomy :-)

Dziwnie zaczęłam czytanie książek z inspektorem Tomem Thorne'm, jako że nie od pierwszej a którejś z kolei części. Tak mi się spodobała, że postanowiłam zapoznać się z wcześniejszymi powieściami Marka Billinghama. I muszę przyznać, że jest to jedno z moich ciekawszych książkowych odkryć ostatnich czasów.
Sama postać inspektora Toma Thorne'a od razu przypadła mi do gustu. Może jestem trochę przewrażliwiona, ale ostatnimi czasy ciągle mam do czynienia albo z detektywami po przejściach z wrażliwą duszą albo z detektywami w stylu "znajdę każdego, rozwiążę każdą sprawę", taki trochę macho man. Ani jeden ani drugi typ nie bardzo wzbudza moją sympatię. Natomiast inspektor Tom jest taki zwyczajny i chyba właśnie dlatego go polubiłam. Ktoś mógłby mi zarzucić, że przecież inspektor Thorne też jest po przejściach. Fakt, jest, ale jest to typ, który z tych przejść nie robi swoistej tragedii. Pamięta o wydarzeniach z przeszłości, ale stara się iść dalej. Ma swoiste poczucie sprawiedliwości i czasami nie waha się użyć sposobów, które śmiało można nazwać naginaniem prawa do własnych celów. Taki w sumie normalny, zwyczajny facet.
Drugą rzeczą, która zwróciła moją uwagę była konstrukcja powieści. Niezwykle ciekawy zabieg, jaki zastosował pan Billingham, przykuł moją uwagę i sprawił, że książkę czytałam z zapartym tchem. W książce bowiem opisy toczącego się śledztwa i zwykłego życia bohaterów przeplatane są prawdopodobnymi rozważaniami będącej w stanie prawie wegetatywnym Allison, jednej z ofiar zabójcy. Może się wydawać, że zabieg ten będzie niepotrzebnie rozbijał powieść, lecz jest wprost przeciwnie. Rozważania Allison są spojrzeniem na całą sprawę z zupełnie innej strony, dają wrażenie pewnego dystansu, a jednocześnie zazębiają się idealnie z "prawdziwym życiem", które toczy się tuż obok niej.
No i sama zagadka kryminalna. Przyznam się, że pan Billingham zabił mi niezłego ćwieka. W sumie od prawie samego początku wszystko wydaje się wskazywać na jedną osobę jako zabójcę. Tymczasem z biegiem czasu i kolejnych rozdziałów okazuje się, że podstawy do takiego założenia są niewystarczające a pod koniec wręcz zupełnie błędne.I gdy już byłam zupełnie przekonana, że rzeczywiście zabójcą jest kto inny w zakończeniu znów pojawia się postać będąca "głównym podejrzanym" inspektora Thorne'a jako sprawca. Tak się przynajmniej wydaje, gdyż... pan Billingham zaskakuje nas kolejnym zwrotem akcji. Dawno już nie zostałam tak zaskoczona. To było wręcz przyjemne ;)
Jak na debiut Pan Mark Billigham spisał się wręcz rewelacyjnie. W książce jest i zagadka i trochę akcji i troszkę głębszych przemyśleń i trochę prozy życia. Książka napisana jest językiem prostym, bez wydumanych tekstów w stylu CSI ani żadnych traktatów filozoficzno-moralnych. Tym samym czyta się ją szybko i z dużą przyjemnością. A wielbicielom kryminałów mogę ją tylko gorąco polecić. Sama z pewnością sięgnę po kolejne pozycje z tego cyklu.

Sama postać inspektora Toma Thorne'a od razu przypadła mi do gustu....

Ksiazka nie jest wybitnym kryminałem dosc dobrze sie ją czyta niestety przewidywalne zakonczenie i detektyw idiota od ktorego w tej książce i w śledztwie nic nie zalezy trochę tą książkę psuja

Moim zdaniem czegoś brakowało.. mimo wszystko polecam.

Moim zdaniem czegoś brakowało.. mimo wszystko polecam.

Świetna. Walka sadysty z policjantem. Na plus opisy odczuć kobiety, która jest ofiarą. Świetnie pokazane jak czuje się człowiek, który jest świadomy, ale nie może sie komunikowac. Zakończenie jednocześnie zaskakuje i daje do myślenia

• Mark Billingham
  • Kryminały