Rue d`Assas 13

Novae Res
2014-01-01
2014-01-01
9788379420872

Już pierwszy rzut oka na okładkę książki mówi nam, że porusza ona tematykę polityczną. Mnie samą zaintrygował widok gwiazdy Dawida umieszczonej na polskiej fladze, więc postanowiłam zapoznać się z historią napisaną przez Marcina Sobeckiego. Opisywana przeze mnie powieść sensacyjna jest drugą pozycją w karierze tego polskiego pisarza.

Co więc łączy Polskę z Izraelem? Książka opisuje działalność Mossadu – izraelskiej agencji wywiadowczej, której szefowie nie mogą wyjść z podziwu dla innowacyjnych pomysłów młodego pracownika Marka Dawidovsky’ego. Polak zaskakuje swoich szefów niekonwencjonalnym scenariuszem operacji mającej na celu zachęcenie pewnego amerykańskiego pisarza do współpracy z agencją. Mossad odkrył, że James Calthrop napisał książkę, w której szczegółowo opisuje zamach na boliwijskiego dyktatora sprzed ponad dwudziestu lat. Nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby nie to, że maszynopis powieści dotarł do wydawnictwa kilkadziesiąt dni przed zamachem, a opisane szczegóły były tajnymi informacjami agencji wywiadowczych, niedostępnymi dla opinii publicznej. Czy oznacza to, że pisarz maczał palce w tym zamachu? Przed Mossadem stoi więc problem, jak zachęcić pisarza do współpracy, wykorzystując informacje zdobyte o kontrowersyjnych okolicznościach pisania książki. I tutaj właśnie wkracza Mark Dawidovsky ze swoim świeżym spojrzeniem proponując genialne rozwiązanie, na które nie wpadliby nawet niezwykle zasłużeni, jednak wiekowi dyrektorzy. Od tego momentu Mark rozpoczyna prawdziwą karierę, porzucając niezbyt rozwijające stanowisko w Wydziale Technologicznym na rzecz realnych wyzwań, które czekają go podczas operacji.

Obok toczącej się akcji, autor opisuje również zawiłości relacji politycznych Izraela z innymi państwami. Jest to przydatny zabieg, który wprowadza przeciętnego Czytelnika, nieobeznanego tak szczegółowo z historią współczesną, w realia powieści. Porusza między innymi kwestię sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi oraz trwające dość długo konflikty z Syrią. Kolejne wydarzenia w powieści są uwikłane właśnie w sprawy polityczne, a także problem terroryzmu. Tak jak na początku książki, potem również na pierwszym planie są brawurowe akcje w wykonaniu Marka Dawidovsky’ego, którego działania pozwalają Mossadowi wykorzystać cenne informacje do zlikwidowania poważnego niebezpieczeństwa, które groziłoby całemu Izraleowi.

Pełna recenzja na:

Co więc łączy Polskę z Izraelem?...

• Mój dobytek
  • Made in Poland