Matteo Ricci

Seria: Wielcy Ludzie Kościoła
Wydawnictwo: WAM
6 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Natalia

Matteo Ricci (1552 - 1610) - włoski misjonarz z zakonu jezuitów. W roku 1583 przybył do Chin i założył tam misję katolicką. Jego celem było pozyskanie najważniejszych osób w państwie łącznie z cesarzem. Dzięki ich poparciu mówił o Bogu na sposób chiński, z całym szacunkiem dla rdzennej kultury tego państwa. Objaśniając zasady wiary katolickiej nawiązywał do filozofii konfucjańskiej. Ułożył katechizm po chińsku. Magazyn "Life" umieścił Ricciego na liście 100 najważniejszych osób poprzedniego tysiąclecia.

Seria skłaniająca do przemyśleń, ukazująca problemy ważne i potrzebne dla zrozumienia działań ludzi. Przedstawia zbiór sylwetek, których losy stanowią ciąg wielkich sukcesów i bolesnych porażek, w skrócie ukazujący nie tylko obraz Kościoła na przestrzeni wieków lecz także całej naszej cywilizacji.

źródło opisu: http://www.e-wam.pl/p-2122.matteo-ricci.htm

źródło okładki: http://www.wydawnictwowam.pl/zapowiedzi/?Page=info&Id=282

Nagzymsie | 2019-03-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Apostoł Chin (z pomocą nauki !!!) z przełomu XVI i XVII stulecia, któremu Bóg odmówił palmy męczeństwa. Włoski jezuita, znający język chiński (nauczył się go w portugalskim Makao) i kaligrafię. Nawracanie przez adaptację. Wydał katechizm w języku chińskim i kilka innych książek. Dzięki niemu doszło do podważenia panującej tam religii - buddyzmu i podłożenia podwalin pod istniejący do dziś (podziemny) Kościół chiński. Bardzo ciekawe i skrótowe. Parę dziwnych błędów. Korekty ?

Natalia | 2014-02-12

Misje chrześcijańskie w Chinach nie są zbyt szeroko opisane i spopularyzowane. A jest to niezwykle ciekawy temat. Tego zadania podjął się Jan Konior SJ to jezuita, teolog, sinolog. Od wielu lat zajmuje się kulturą Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Autor wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych w Polsce i zagranicą, poświęconych duchowości i tematyce związanej ze światem wschodnim. Zawdzięczmy mu również krótką książeczkę z serii Wielcy ludzie kościoła poświęconej mało znanemu misjonarzowi – Matteo Ricci.

Warto wspomnieć kilka słów na temat tego świętego. Muszę przyznać, że czytałam wiele książek o Dalekim Wschodzie, na studiach omawiało się kwestie chrystianizacji. Z tyłu mojej głowy zawsze była taka myśl, że pierwsi misjonarze, którzy przybyli do Chin, byli ludźmi niezwykle gorliwymi i wszelkimi sposobami, także siłowymi próbowali prowadzić misje chrystianizacyjne. Jan Konior SJ obala ten mit, krzewiciele wiary, jacy przybyli do Państwa Środka posiadali głęboką wiarę, jednak...