Akhenaten, King of Egypt

Akhenaten, King of Egypt
Thames & Hudson
1991-01-01
1991-01-01

Rewelacyjna pozycja dotycząca jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii ludzkości - króla "heretyka", "kryminalisty z Achetaton", "religijnego fanatyka", "wizjonera", "pierwszego filozofa, idealisty i indywidualisty"... Epitety i określenia można by na temat Amenhotepa IV Echnatona mnożyć bez końca.
Cyril Aldred w swojej niewątpliwie najważniejszej pracy pisanej życia, starał się ująć w sposób całościowy osobę tego władcy, rodziny, polityki i myśli. Podczas lektury (niełatwej zresztą, gdyż j. angielski tej książki nie należy do najprzystępniejszych) Autor powstrzymał jednak - słusznie - wodze fantazji i, przy widocznej fascynacji tematem, nie zabrnął w ahistoryczne narracje (tak dobrze znanych z wielu tłumaczonych na j. polski pozycji dotyczących starożytnego Egiptu). Jeśli ktoś szuka fascynujących teorii pokroju freudowskich "religia chrześcijańska to tak naprawdę skradziony monoteizm egipski" i innych, zawiedzie się. C. Aldred nawet nie stara się udzielić odpowiedzi na pytanie o nieuchwytne dla egiptologii i historii przyczyny zachować bohatera swojej książki. Pomimo tego niesłychane bogactwo informacji, zdolność Autora do uogólniania nie tracąc jednocześnie wnikliwego spojrzenia na detale, czy wreszcie merytoryczna polemika z innymi spojrzeniami na poszczególne problemy stawia tę pozycję w szeregu najlepszych książek dotyczących historii starożytnego Egiptu jakie kiedykolwiek powstały. Tym bardziej boli brak polskiego tłumaczenia świetnego dzieła C. Aldreda.

Cyril Aldred w swojej niewątpliwie najważniejszej pracy...

Dodaj cytat z książki Akhenaten, King of Egypt