Techniki manipulacji

Wydawnictwo: Złote Myśli
9788375820263
biznes, finanse

Czy tego chcesz, czy nie, z manipulacją stykasz się każdego dnia wiele razy. O tym, że dałeś się zmanipulować, przekonujesz się zwykle po czasie. Czasem kupisz coś, co nie jest Ci do niczego potrzebne, czasem pod wpływem manipulacji podejmiesz jakąś niekorzystną decyzję. Targają wtedy Tobą różne emocje od złości na samego siebie, do podziwu dla inwencji i umiejętności manipulatora. Jak za pomocą kilku słów nakłonić kogoś do zachowania się w taki sposób, jak Ty chceszaJak wiesz, słowa mają ogromną moc. Trzeba tylko umieć ją wykorzystać. Możesz się tego nauczyć. Pomoże Ci w tym publikacja pt. Techniki manipulacji Przeczytanie tej książki spowoduje, że nauczysz się manipulować innymi w sposób niedostrzegalny dla otoczenia. Przeczytanie tej książki da Ci również możliwość obrony oraz pewnego rodzaju odporności na manipulację z zewnątrz. Nie myśl jednak, że jest to podręcznik oszusta . Nie wyobrażaj sobie, że zaraz po przeczytaniu nauczysz się oszukiwać ludzi i manipulować nimi. Swoją drogą nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, ale w powyższym zdaniu użyłem manipulacji w stosunku do Ciebie. Pisząc nie wyobrażaj sobie skłoniłem Twój umysł do tego, abyś jednak o tym pomyślał. Widzisz... Następnym razem zwrócisz na to uwagę. Czy wiesz o tym, że sprzedaż, reklama, a nawet oszustwo, polegają na wywołaniu u osoby manipulowanej zmienionego stanu świadomościa zwróć uwagę, że każdy manipulator, czy oszust , w procesie zmanipulowania nas, najpierw wzbudza zaufanie. Może to być szacunek do firmy którą reprezentuje, albo bezpośrednio do swojej osoby. Gdyby np. do Twojego mieszkania chciał wejść ktoś zupełnie Ci nieznany, pewnie nie dokonałby tego. Lecz jeśli powie, że jest pracownikiem gazowni, elektrowni, listonoszem, to w jaki sposób postąpisza zapewne otworzysz drzwi i umożliwisz mu to. To działanie w myśl zasady autorytetu. Cel swojej wizyty poprzedzi uwikłaniem Cię w rozmowę. Luźna, przyjazna rozmowa ma na celu wzbudzić w Tobie sympatię. Jeśli będzie chciał naciągnąć Cię na jakiś datek, odwoła się do Twojego poczucia winy. Może również coś dać Ci zupełnie za darmo, by wzbudzić działanie w myśl zasady wzajemności. Wykorzysta jeszcze kilka innych sztuczek! O wielu trikach manipulacji możesz przeczytać w Technikach manipulacji . Uświadom sobie fakt, iż między wywieraniem wpływu, perswazją, czy manipulacją nie ma absolutnie żadnej istotnej różnicy! Być może poza faktem, że manipulacja brzmi nieco mniej elegancko niż perswazja czy wywieranie wpływu. Ponadto, manipulacja sugeruje oszustwo, więc od razu wzbudza jakieś podświadome opory i negatywne stany emocjonalne. Równie dobrze mógłbyś jednak powiedzieć wpuszczanie w maliny . To samo zjawisko opisałbyś innymi słowami. Bez względu na to jakich słów użyjesz, cel jest zawsze jeden i ten sam: przekonać drugą osobę by zachowywała się zgodnie z Twoimi założeniami. zwróć również uwagę na to, że manipulator oszukując Cię nie zastanawia się, czy to co robi jest etyczne, czy też nie. Czytając tę książkę, dowiesz się jak działają, i jakich metod oraz sposobów używają sprzedawcy, negocjatorzy, przedstawiciele handlowi, a nawet oszuści. Czytasz to, co napisałem i zastanawiasz się, jak możesz to wykorzystać w codziennym życiu...

kris81CK | 2015-03-07
Przeczytana: marzec 2015

W kilku miejscach nieaktualna, w pozostałych temat poruszony bez zbytniego zagłębiania się w szczegóły. Przydatna osobom, które dopiero zaczynają zgłębiać tą tematykę - choć przyznam, że jest wiele lepszych tytułów od których można zacząć np. "Wywieranie wpływu na ludzi" Roberta Cialdiniego.

| 2014-09-14
Przeczytana: 14 września 2014

Autor od początku manipuluje czytelnikiem myląc pojęcia i zrównując takie jak na przykład manipulacja oraz wpływ czy perswazja. Dość słaba książka. W tej dziedzinie jest wiele znacznie lepszych pozycji.

Garbaty-Aniol11 | 2015-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Książkę trzeba potraktować jako wstęp do tematu, podstawy mamy przedstawione w pigułce. Warto zagłębić się w tematykę NLP szukając innych, bardziej szczegółowych opracowań. Na początek, jest nieźle.

remco | 2015-01-21
Przeczytana: 19 stycznia 2015

pozycja bardzo ogólna, bez zagłębiania się w szczegóły, bardzo mało przykładów. Taka sobie opowieść o podstawowym pojęciu "formułce" manipulacja & perswazja & sugestia.

Ingenium | 2015-04-19
Przeczytana: grudzień 2014

Może i do Cialdiniego trochę brakuje, ale dla początkujących jest w sam raz.

Łukasz | 2015-02-08
Na półkach: 2015, Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 08 lutego 2015

Największym sukcesem w tej książce jest fakt, że ją ukończyłem :)

Właściwie od początku ma się wrażenie, że nie znajdziemy w niej nic wyjątkowego a później się rozczarujemy. Książka może 20 lat temu była innowacyjna! Teraz wszystkie "sztuczki" w niej opisane są tak rozpoznawalne, że z pewnością nikogo to nie zaskoczy. Co więcej bardzo trudno uznać to za sztuczki "sprytny manipulator upuści umowę za biurko i tam ma już przygotowaną drugą" no sorry... spotkaliście się z czymś takim?

Krótko mówiąc ta książka się zdezaktualizowała.

Lisek | 2016-04-15

Daję dwa, ponieważ właśnie trafiłam na opis rzekomej manipulacji, który już wiele lat temu obalono zarówno badaniami, jak wymuszeniem na jej twórcy przyznania, że sfałszował pierwsze wyniki, które w latach 80tych sugerowały iż ona działa. Przy tak nierzetelnych informacjach nie ryzykuję czytania dalej.

Dejmiann | 2016-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2016

Wiele zagadnień poruszanych jest jedynie pobieżnie. Niemniej książka w ciekawy sposób pokazuje osobie nieobeznanej z tematem na jakiej zasadzie manipulacja może działać i co w ogóle powoduje że dajemy się zmanipulować.

książek: 2045
SEKAi | 2015-10-14

Mam nadzieję ze tej książki już nigdzie nie ma, i nikt nie natnie się na ten badziew, połowa tej publikacji to żywcem przepisane (przynajmniej własnymi słowami) z książki "Wywieranie wpływu na ludzi - R. B. Cialdini".

Swego czasu była moda na taki sposób pisania w Polsce.

Cyryl | 2015-01-27
Na półkach: Audiobook, Przeczytane

jaki ja poczułem się zmanipulowany po przeczttaniu tej książki... ps: lektura obowiązkowa dla każdego!