rozwiń zwiń

Dawno, dawno temu

Okładka książki Dawno, dawno temu
Zuzanna GrabowskaMagdalena Idziak Wydawnictwo: Proliteracja fantasy, science fiction
65 str. 1 godz. 5 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Proliteracja
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
65
Czas czytania
1 godz. 5 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393738304
Tagi:
bajki współczesne brutalne
Średnia ocen

                5,4 5,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Świat starożytny, jego polscy badacze i kult panującego Katarzyna Balbuza, Mariusz Ciesielski, Wojciech Dajczak, Andrzej Gillmeister, Andrzej Gulczyński, Magdalena Idziak, Kazimierz Ilski, Piotr Jagła, Zsolt Kiss, Agata Aleksandra Kluczek, Lucyna Kostuch, Anna Kotłowska, Henryk Kowalski, Jakub Kozłowski, Krzysztof Królczyk, Paweł Madejski, Leszek Mrozewicz, Maria Musielak, Danuta Okoń, Marek Jan Olbrycht, Lechosław Olszewski, Adam Pałuchowski, Tomasz Polański, Sebastian Ruciński, Joachim Śliwa, Stanisław Śnieżewski, Janusz Sondel, Dariusz Spychała, Monika Szczot, Jacek Wiewiorowski, Przemysław Wojciechowski, Andrzej Wypustek
Ocena 7,7
Świat starożyt... Katarzyna Balbuza, ...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Wywiad z Borutą Michał Cetnarowski, Łukasz Orbitowski
Ocena 6,8
Wywiad z Borutą Michał Cetnarowski,...
Okładka książki Geniusze fantastyki Michał Jan Chmielewski, Michał Cholewa, Rafał Cuprjak, Maria Dunkel, Marcin Guzek, Wiesław Gwiazdowski, Agnieszka Hałas, Sebastian Hejankowski, Anna Hrycyszyn, Paweł Imperowicz, Marcin Jamiołkowski, Dawid Kain, Anna Kańtoch, Anna Karnicka, Tomasz Kilian, Iza Korsaj, Marta Krajewska, Magdalena Kubasiewicz, Artur Laisen, Paweł Majka, Anna Nieznaj, Daniel Nogal, Marcin Pągowski, Romuald Pawlak, Marcin Podlewski, Joanna Krystyna Radosz, Katarzyna Rupiewicz, Dawid Wiktorski, Jacek Wróbel
Ocena 5,9
Geniusze fanta... Michał Jan Chmielew...
Okładka książki Opowiadania nominowane do Nagrody Zajdla za rok 2013 Michał Cetnarowski, Anna Kańtoch, Paweł Majka, Piotr Mirski, Marcin Podlewski, Wojciech Szyda
Ocena 6,0
Opowiadania no... Michał Cetnarowski,...

Oceny

Średnia ocen
5,4 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1331
73

Na półkach:

Publikacja powstała, jak nazwa wskazuje, jako antologia pokonkursowa, a zebrane w niej teksty to prace nagrodzone czy też wyróżnione w konkursie organizowanym przez Annę Michalak, założycielkę bloga literackiego Prozaicy; wyboru dokonało jury w składzie odpowiadającym ówczesnej redakcji kwartalnika Proliteracja. Tomik powstał siłami tychże dwóch instytucji, a więc rękami amatorów (w podwójnym tego słowa znaczeniu), toteż nie można nie docenić trudu włożonego w kształt techniczny.

Założenie konkursu było proste: pomyśl o tym, co było dawno, dawno temu... i napisz o tym. Okazało się, że baśń kojarzy się jednak dość jednoznacznie (lub też jedna baśń jest szczególnie atrakcyjna literacko), bo wśród łatwo rozpoznawalnych inspiracji dominował Czerwony Kapturek w różnych wariantach. Ale nie zabrakło odniesień do legendy i baśni ludowej w opowiadaniu o młodym carowiczu, który musi pokonać złego czarnoksiężnika, by odzyskać tron, czy bardziej współczesnej koncepcji antybaśni jako opowieści ujawniającej okrucieństwo i brutalność tkwiące w każdej baśni.

I to jest chyba to, co najbardziej lubimy w baśniach i co przyświecało idei konkursu: poszukiwanie drugiego dna w historiach dobrze znanych, zidentyfikowanie tego, co kryje się pod baśniową powłoczką, a z drugiej strony — odnalezienie świata, w którym wszystko jest możliwe, nawet jeśli nie każdy może żyć długo i szczęśliwe.

Trochę rozczarowuje fakt, że nie wszyscy autorzy tomu pobawili się w literacką archeologię. Są teksty, które starają się naśladować klasyczną baśń z jej specyficznym kształtem językowym, skłonnością do uproszczeń i jasno wyartykułowanym morałem, ale pozbawiają ją wspomnianego wcześniej drugiego dnia. Są takie, w których inspiracja jest tak silna, że właściwie trudno mówić o inwencji twórczej autora. Zaś niemal wszystkie zdradzają małe doświadczenie i brak dojrzałości literackiej, świadomości i wyczucia słowa, jakiego oczekiwalibyśmy od mistrza, co jednak możemy wybaczyć czeladnikom.

(Więcej: http://szwabacha.blogspot.com/2014/12/antologia-dawno-dawno-temu.html)

Publikacja powstała, jak nazwa wskazuje, jako antologia pokonkursowa, a zebrane w niej teksty to prace nagrodzone czy też wyróżnione w konkursie organizowanym przez Annę Michalak, założycielkę bloga literackiego Prozaicy; wyboru dokonało jury w składzie odpowiadającym ówczesnej redakcji kwartalnika Proliteracja. Tomik powstał siłami tychże dwóch instytucji, a więc rękami...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    30
  • Przeczytane
    25
  • Posiadam
    6
  • E-booki
    2
  • 2015
    2
  • 2014
    2
  • Ulubione
    1
  • 2014
    1
  • Posiadane książki
    1
  • Moje
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dawno, dawno temu


Podobne książki

Przeczytaj także