Kołysanka polskich dziewcząt

Sonia Draga
typ
papier
Ag2S
6,32 (37 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Mieszkająca na stale w USA Anna, nieśmiała Kamila i piękna acz arogancka Justyna poznały się w podczas wakacji w Kielcach. Dziewczęta przez wiele lat spędzały tam każde kolejne lato, dopóki los nie rozdzielił ich na dobre. Anna została aktorką i zamieszkała w Nowym Jorku razem z Benem, swoim chłopakiem hipsterem. Kamila uciekła do Michigan po tym, jak dowiedziała się, że jej mąż jest gejem. Justyna pozostała zaś w Kielcach. Wciąż pali jak smok, klnie jak szewc i właśnie owdowiała – jej mąż został zamordowany. To tragiczne wydarzenie sprawia, że dziewczęta, teraz już młode kobiety, znowu się spotykają. Okazuje się, że ich przyjaźń trwa, nadal jest cudna, nadal można na niej polegać…

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2014

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Ninni | 2014-05-16

Nastawiłam się na lekturę, która opowie mi jakąś ciekawą historię rozgrywającą się w siermiężnych, ale ciekawych latach90-tych. Otrzymałam historię psychicznie pokręconych kobiet, które mówią językiem żuli z bramy, zbudowały jakieś chore relacje z najbliższymi ,są ciapowate, niezaradne,ich życie w większości kręci się wokół seksu. Książka może miała zaszokować i przyciągnąć czytelniczki, ale jej rynsztokowy język, którym bohaterki-przyjaciółki się posługiwały już w szkole, zmęczył mnie. Koleżanki niby przeżywają losy pozostałych , ale jednocześnie potopiłyby się w łyżce wody. Niewiarygodna , niedopracowana opowieść, która w zafałszowany sposób ukazuje tamte lata i zachowanie młodych kobiet.

Inez | 2014-05-14

Niestety mnie rozczarowała ta książka. Spodziewałam się pięknej powieści o babskiej przyjaźni a otrzymałam dość wulgarne erotyczne przemyślenia każdej z bohaterek. Sama jestem prawie rówieśniczką dziewczyn opisanych w książce ale naprawdę nie przypominam sobie abym ja czy moje koleżanki w tym wieku i w tamtych czasach były tak zaabsorbowane sexem i koniecznością zdobywania kolejnych "pitoli" większość miłości była raczej platoniczna:)
w sumie sama fabuła nie jest moze najgorsza ale ten język...
Ja po prostu spodziewałam się czegoś innego.

krewetka1980 | 2014-08-31
Na półkach: 52/2014, Przeczytane
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Żadna tam rewelacja, ale czyta się lekko, szybko i dość przyjemnie. Tylko po co tyle wulgaryzmów?

sylvie_b | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Po przeczytaniu wszystkich niepochlebnych komentarzy, spodziewałam się mdłej i nudnej książki, a zostałam bardzo miłe zaskoczona. "Kołysanka..." to opowieść z perspektywy trzech, pochodzących z Kielc przyjaciółek. Na szczególną uwagę zasługuje ciekawy sposób budowania fabuły - autorka przedstawia wydarzenia z różnych okresów życia bohaterek (młodość, dojrzewanie, dorosłość). Obserwujemy ich historie z różnych perspektyw czasowych - przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Szokować może wulgarny język niektórych postaci, który nadaje autentyzmu opowiadanej historii. Powieść czyta się jednym tchem. Książka przywodzi na myśl niezapomniane, choć szare lata 90.

Paulina | 2015-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zacznę od tego , że spodziewałam się czegoś więcej. Tego, że ta pozycja mnie wciągnie, będę czytać z zapartym tchem, rozśmieszy mnie a czasami wzruszy do łez. Sam pomysł na książkę niezły nie powiem. Historia trzech przyjaciółek z dzieciństwa, każda z nich jest inna, każda wnosi coś innego , każda przedstawia inną historię. Niby tak się od siebie różnią a jednak jest coś co je łączy. Brak miejsca na ziemi i ciągłe szukanie szczęścia. I tu bym mogła zakończyć recenzję i ktoś by powiedział , że skoro tak , to pewnie super książka, z taką historią musi być fajna, ok jest, ale mimo , że przeczytałam ją szybko i nawet fajnie się ja czytało to jednak były momenty kiedy czytając, męczyłam się. Jak dla mnie za dużo wulgaryzmów, za dużo seksu ( nie takiego romantycznego, delikatnego i zmysłowego jak pewnie każda kobieta sobie myśli). Seks w tej książce przypominał mi gwałt , coś odpychającego. Postać Justyny była dla mnie irytująca i męcząca, non stop tylko łacina podwórkowa, rozmowy o...

elokwentna19 | 2015-03-17

Kalendarium literackie
  • Simon Beckett
    47. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Wiktor Suworow
    68. rocznica
    urodzin
    Najstraszliwsze zbrodnie w dziejach cywilizacji są dziełem ludzi, którzy nie pili, nie palili, nie zdradzali swoich żon i karmili wiewiórki z ręki.
  • Hanna Januszewska
    110. rocznica
  • Peter S. Beagle
    76. rocznica
    Ten wybierać drogę musi,
    komu wszelki szlak odcięło.
    Utracone wiecznie kusi,
    co minęło to minęło.
  • Adolf Hitler
    126. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    105. rocznica
  • Ian Watson
    72. rocznica
  • Julie Powell
    42. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy.
    To radość.
  • Merete Lien
    63. rocznica
    urodzin
    Wielka miłość bywa egoistyczna.
  • Arto Paasilinna
    73. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Elina Hirvonen
    40. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Mary Hoffman
    70. rocznica
  • Bram Stoker
    103. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.
  • Kacper Godycki-Ćwirko
    3. rocznica
    śmierci
    W czasie mojej podróży spotkałem wiele osób, które uświadomiły mi, że życie mija zbyt szybko, by warto było tracić czas na pracę tylko po to, aby dotrzymać kroku innym, by nie mieć mniej. Pracować, aby kupić dom, samochód, superciuchy. Ubrania szybko przestają być modne, dom staje się za ciasny, sam... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku