Okładka książki Kołysanka polskich dziewcząt

Sonia Draga
typ
papier
Ag2S
6,34 (29 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Mieszkająca na stale w USA Anna, nieśmiała Kamila i piękna acz arogancka Justyna poznały się w podczas wakacji w Kielcach. Dziewczęta przez wiele lat spędzały tam każde kolejne lato, dopóki los nie rozdzielił ich na dobre. Anna została aktorką i zamieszkała w Nowym Jorku razem z Benem, swoim chłopakiem hipsterem. Kamila uciekła do Michigan po tym, jak dowiedziała się, że jej mąż jest gejem. Justyna pozostała zaś w Kielcach. Wciąż pali jak smok, klnie jak szewc i właśnie owdowiała – jej mąż został zamordowany. To tragiczne wydarzenie sprawia, że dziewczęta, teraz już młode kobiety, znowu się spotykają. Okazuje się, że ich przyjaźń trwa, nadal jest cudna, nadal można na niej polegać…

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2014

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Ninni | 2014-05-16

Nastawiłam się na lekturę, która opowie mi jakąś ciekawą historię rozgrywającą się w siermiężnych, ale ciekawych latach90-tych. Otrzymałam historię psychicznie pokręconych kobiet, które mówią językiem żuli z bramy, zbudowały jakieś chore relacje z najbliższymi ,są ciapowate, niezaradne,ich życie w większości kręci się wokół seksu. Książka może miała zaszokować i przyciągnąć czytelniczki, ale jej rynsztokowy język, którym bohaterki-przyjaciółki się posługiwały już w szkole, zmęczył mnie. Koleżanki niby przeżywają losy pozostałych , ale jednocześnie potopiłyby się w łyżce wody. Niewiarygodna , niedopracowana opowieść, która w zafałszowany sposób ukazuje tamte lata i zachowanie młodych kobiet.

Inez | 2014-05-14

Niestety mnie rozczarowała ta książka. Spodziewałam się pięknej powieści o babskiej przyjaźni a otrzymałam dość wulgarne erotyczne przemyślenia każdej z bohaterek. Sama jestem prawie rówieśniczką dziewczyn opisanych w książce ale naprawdę nie przypominam sobie abym ja czy moje koleżanki w tym wieku i w tamtych czasach były tak zaabsorbowane sexem i koniecznością zdobywania kolejnych "pitoli" większość miłości była raczej platoniczna:)
w sumie sama fabuła nie jest moze najgorsza ale ten język...
Ja po prostu spodziewałam się czegoś innego.

sylvie_b | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Po przeczytaniu wszystkich niepochlebnych komentarzy, spodziewałam się mdłej i nudnej książki, a zostałam bardzo miłe zaskoczona. "Kołysanka..." to opowieść z perspektywy trzech, pochodzących z Kielc przyjaciółek. Na szczególną uwagę zasługuje ciekawy sposób budowania fabuły - autorka przedstawia wydarzenia z różnych okresów życia bohaterek (młodość, dojrzewanie, dorosłość). Obserwujemy ich historie z różnych perspektyw czasowych - przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Szokować może wulgarny język niektórych postaci, który nadaje autentyzmu opowiadanej historii. Powieść czyta się jednym tchem. Książka przywodzi na myśl niezapomniane, choć szare lata 90.

krewetka1980 | 2014-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Żadna tam rewelacja, ale czyta się lekko, szybko i dość przyjemnie. Tylko po co tyle wulgaryzmów?

kblc | 2014-10-25

Kalendarium literackie
  • Henry Hazlitt
    120. rocznica
    urodzin
    Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko a bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim.
  • Arkady Fiedler
    120. rocznica
    urodzin
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Alberto Moravia
    107. rocznica
    urodzin
    Każdy wybiera sobie raj, który jest piekłem dla innych.
  • Jonasz Kofta
    Trzeba marzyć
  • William Blake
    257. rocznica
    urodzin
    Nie próbuj mówić o miłości,
    Bo ona w słowach się nie mieści.
    Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny,
    Co tylko czasem zaszeleści.
  • Stefan Zweig
    133. rocznica
    urodzin
    Jakże tu żyć z czułym sercem na takim świecie.
  • Claude Lévi-Strauss
    46. rocznica
  • Stanisław Wyspiański
    107. rocznica
    Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,