Ścieżki Młodości #1

2014-02-20
2014-02-20
2018-10-02
Karolina Balcer
manga shoujo romans komedia okruchy życia japonia

Miły i mocno średni nastoletni romans, ale z delikatną nutą dramatu. Ten dramat średnio przypadł mi do gustu, ponieważ był moim zdaniem ukazany niedojrzale, a dotykał on poważnych problemów emocjonalnych. Tłumaczę sobie, że w jakiś sposób muszą pokazać młodzieży, że takie problemy także dotykają nastolatki, nawet jeżeli to utwór taki jak manga. Nie uznałam na pewno, żeby było to w tym przypadku toksyczne. Mnie nie bardzo pasowało to do rytmu w jakim biegła historia. W pewnym momencie cała ta otoczka zaczynała być irytująca i męcząca. Naprawdę, historia zaczęła się świetnie, kreska piękna, aż w pewnym momencie czar prysł. Przeczytałam i sprzedałam.

Po obejrzeniu "Ao haru ride" jako anime byłam ciekawa jak potoczy się dalsza część (niestety chyba nie będzie kontynuacji),jednak postanowiłam że zacznę od części pierwszej. I nie żałuję. Manga jest wzruszająca, interesująca i każda przeczytana strona zachęca do "pochłonięcia" od razu całej książki.

Ścieżki młodości 1 ๑

Hejka, nazywam się Futaba Yoshioka i chodzę do pierwszej klasy liceum.
Dawniej w gimnazjum uważana byłam przez chłopaków za miłą uczennice i nigdy nie miałam z tym problemu, chociaż większość koleżanek z klasy zwyczajnie mi tego zazdrościła.
W trakcie roku szkolnego często przypatrywałam się chłopakom, ponieważ ciekawiło mnie ich nietypowe zachowanie.
Po wielu obserwacjach
bezapelacyjnie przyznałam, że trudno ich polubić.
Byli zbyt głośni i natrętni.
Spośród nich wyróżniał się jedynie niejaki Kou Tanaka - spokojny, opanowany oraz uprzejmy w stosunku do innych nastolatek.
Uwielbiałam przebywać w jego towarzystwie, ale niestety nagle zmienił miejsce zamieszkania i opuścił szkołę, w której się uczyłam.
Od tamtego czasu żałowałam, że nie wyznałam mu swojego zauroczenia.

Minęły trzy lata, a ja poszłam do liceum i postanowiłam zmienić swój wizerunek.
Stałam się bardziej opanowana, a wręcz podobna do chłopczycy.
Nic nie mogło mi zepsuć nowego życia, a przynajmniej tak mi się wydawało.
Przechodząc przez szkolny korytarz napotkałam ucznia, który przypominał mi moją dawną miłość...

𝘊𝘻𝘺 𝘵𝘰 𝘵𝘺, 𝘛𝘢𝘯𝘢𝘬𝘢?

Wiedziałam, że nie mogę mieć dużych oczekiwań do tej serii.
„Ścieżki młodości’ to typowy szkolny romans, który narazie niczym konkretnym nie zaskakuje czytelnika, ale jest przyjemną odskocznią od codziennej prozy życia.

Bohaterowie są zwyczajnymi, dojrzewającymi nastolatkami, a większość bardzo łatwo polubić.

„Jeśli coś się straci,
zawsze można
stworzyć coś od nowa”.

Futaba nie umie zapomnieć o swojej pierwszej miłości, którą znów ma okazje widywać w liceum.
Dziewczyna chce ponownie nawiązać z nim kontakt, ale chłopak podaje się już za kogoś innego.

Główny bohater trzyma na dystans Yoshioke.
Często jest wobec niej obojętny, a jego szczerość otwiera dziewczynie oczy na wiele spraw związanych z przyjaźnią oraz ukrywaniem swojego "ja".

Kreska osobiście nie przypadła mi do gustu, ale idealnie prezentuje miłą atmosferę, która została przedstawiona w mandze ★

Ścieżki młodości 1 ๑

Hejka, nazywam się Futaba Yoshioka i chodzę do pierwszej klasy liceum.

Świetny 1 tom. Na początku poznajemy bohaterkę - Futaba , która chodzi do gimnazjum i myśli o tym , że nie znosi chłopaków , ale jest jeden wyjątek , a konkretnie - Kou. Potem Kou , Futaba i inni bawią się w policjantów i złodziei i bohaterowie ukrywają się w tym samym miejscu i Futaba wącha jego włosy. Po chwili chłopak daję się złapać by odciągnąć innych od Futaby , a Ona chcę go uratować , ale ostatecznie trafia razem z nim do aresztu. Następnie widzimy jak co chwilę bohaterowie się w siebie wpatruję na przerwach lub lekcjach. Później widzimy jak oboje ukrywają się przed deszczem koło świątyni i chłopak daję jej swoją koszulkę by się wytarła i żartuję , że tylko raz ją nosił. A , gdy następnego dnia dziewczyna oddaję mu koszulkę chłopak zaprasza ją na festiwal i Futaba się zgadza. A po chwili jeden z chłopaków wypytuję dziewczynę o jej relację z Kou i dziewczyna ma dość i krzyczy , że nienawidzi wszystkich chłopaków i Kou to słyszy. Potem bohaterka czeka na chłopaka w umówionym miejscu , ale ten nie przychodzi i następnego dnia w szkolę dowiaduję się, że Kou wyjechał i dziewczyna za nim tęskni i dociera do niej , że się zakochała. Potem mamy przeskok czasowy i Futaba jest już w liceum , ale zmieniła się z charakteru i udaję , że jest żarłokiem by odstraszać chłopaków , bo nie chcę stracić koleżanek , które ma. I dowiadujemy się , że w gimnazjum po wyjeździe Kou straciła wszystkie koleżanki , bo te były zazdrosne , że podoba się chłopakom. Potem jej koleżanki obgadują inną dziewczynę z klasy - Yuuri , która ma powodzenie u chłopaków i widać , że jej zazdroszczą. Nagle dziewczyna słyszy nazwisko Kou i szybko się rozgląda i widzi nauczyciela , który jest podobny do Kou i nagle słyszy , że jacyś kolesie komplementują ją i Futaba szybko zaczyna jeść i Ci już nie są nią zainteresowani. I po chwili Futaba wpada na kogoś i ten chłopak wygląda jak Kou. Dziewczyna podąża za nim , ale nagle ktoś go woła innym nazwiskiem i dziewczyna odpuszcza , ale wciąż o nim myśli i zastanawia się czy to On czy jednak nie. Potem bohaterka spotkała Yuuri na dworze , która je sama i odzywa się do niej i podziwia jej zawieszkę na telefonie , a potem wraca do szkoły i myśli , że chciałaby się z nią przyjaźnić , ale wie , że nie może. Potem słyszy jak jej koleżanki ją obgadują i odkrywają jej obecność , ale nie mają żadnych wyrzutów sumienia i po chwili spotykają inną dziewczynę - Murao , która się od wszystkich odcina. A po szkolę bohaterka nagle odrywa , że idzie za chłopakiem , który przypomina Kou i w końcu się zatrzymują i dziewczyna nazywa go nazwiskiem Kou , ale ten mówi , że nazywa się inaczej i Futaba już ma odejść , ale nagle chłopak mówi ten sam tekst co Kou sprzed laty i okazuję się , że to faktycznie Kou i mówi , że długo jej zajęło poznanie go i że On ją poznał od razu mimo tego kim się stała i dziewczyna jest oburzona. A chłopak chcę się z nią przytulić na powitanie , ale Ona jest zawstydzona i mówi , że nic z tego i po chwili chłopak mówi , że był w niej zakochany , ale to już przeszłość i oboje są inni. Następnie w szkolę bohaterka kupuję dużo jedzenia i zostaję oskarżona o kradzież przez jedną ze sprzedawczyń , bo nie ma zakupów w torebce i wszyscy są przeciwko niej nawet koleżanki , ale nagle Kou staję w jej obronie i każę kobiecie przeprosić , a gdy ta przeprasza odchodzi , ale Futaba za nim biegnie i mu dziękuję , a On odpowiada , że jej przyjaźń z koleżankami jest fałszywa i odchodzi. A Futaba nie rozumie czemu raz jest miły , a raz wredny. A potem koleżanki dziewczyny znów obgadują Yuuri i przy okazji mówią Futabie , że Kou chodzi do zdolnej klasy. A potem bohaterka musi przenieść wiele zeszytów , bo jest dyżurną , a koleżanki nie mają zamiaru jej pomóc. W drodze po zeszyty Futaba znów spotyka Yuuri , która je samotnie na dworze i Yuuri daję jej podobną zawieszkę do swojej , a Futaba daję jej ocieplacz , a Yuuri dziękuję , że ta się do niej odezwała. I mówi , że jest po prostu sobą nawet jeśli inne dziewczyny jej nie lubią. Następnie Yuuri bierze zeszyty i myśli o słowach Yuuri. I po drodze podsłuchuję Kou , który rozmawia z nauczycielem , który ma to samo nazwisko i kłócą się o wyniki szkolne Kou i chłopak zauważa Futabę i pyta na co się gapi. I odchodzi , a nauczyciel pomaga Futabie i cieszy się jak słyszy , że Ona i Kou znali się w gimnazjum. Potem bohaterka wraca do koleżanek , które znów obgadują Yuuri i w końcu Futaba nie wytrzymuję i zaczyna jej bronić i mówi , że jej zazdroszczą i są od niej gorsze. Potem próbuję obrócić to w żart , ale one nie chcą już z nią gadać. I zjawia się też Yuuri i mówi , że dobrze im tak i dziękuję Futabie. Jednak Futaba odchodzi i siedzi sama pod oknem i znajduję ją Kou i dziewczyna się na nim wyżywa , ale potem przeprasza i zaczyna płakać i nagle z każdej strony zaczynają iść uczniowie i dziewczyna nie chcę by ją zobaczyli płaczącą i nagle Kou ją przytula i dziewczyna znów czuję jego zapach. A potem zaczyna go nazywać po imieniu , a Kou mówi by robiła co chcę. I po Jego odejściu myśli , że będzie szukać w nim dawnego Kou. Następnie dziewczyna próbuję przeprosić koleżanki na zakończenie semestru , ale te nie chcą z nią gadać i zjawia się Yuuri i mówi , że chciałaby częściej z nią rozmawiać i Futaba mówi , że też tego pragnie. Potem szczęśliwa myśli o tym , że chcę spotkać Kou i go znajduję i mówi , że zaczyna od nowa i nagle zjawia się nauczyciel i mówi , że przyjdzie na kolacje do Kou i zostanie na noc , a dziewczyna sobie wyobraża , że są parą i Kou ją ciągnie za policzki i mówi , że nauczyciel to jego brat i nauczyciel po chwili pyta ją jak się nazywa , a gdy Futaba odpowiada to nauczyciel coś zaczyna kojarzyć i jużma coś powiedzieć , ale nagle Kou krzyczy , że ten podrywa Futabę i łapię Futabę za rękę i wybiega ze szkoły. A my widzimy Murao , która na to patrzyła i nagle zjawia się koło niej chłopak - Kominatsu i dziewczyna mówi , że ma gdzieś swoją klasę i odchodzi , a ten na nią patrzy. Następnie znów mamy bohaterów i Futaba wypytuję Kou czemu zniknął itp , ale On ma dość pytań i każę jej iść do domu, ale Ona zaczyna płakać i krzyczeć , że nagle zniknął i niech się nie dziwi , że chcę się czegoś o nim dowiedzieć i wtedy chłopak kładzie swoją głowę na ramieniu Futaby i przeprasza ją za to , że wtedy nie przyszedł na ich randkę i , że sytuacja w jego rodzinie się skomplikowała. A następnie widzimy jak nauczyciel czeka na Kou , ale ten specjalnie wyszedł z domu , a ten myśli o tym , że Kou zawsze do niego przychodził , gdy się uderzył i ten go pocieszał. Myśli też o tym jak w gimnazjum Kou pisał w zeszycie imię Futaby. I zawstydził się , gdy ten to zobaczył I teraz myśląc o tym nauczyciel się uśmiecha. A na koniec tomu bohaterka rozpoczyna nowy semestr z nową klasą i okazuję się , że jest w klasie z Yuuri , Murao i Kominatsu. I nagle do sali wchodzi też Kou i Futaba jest w szoku , że jest z nimi w klasie mimo , że powinien być w zdolnej. W tym tomie naprawdę dużo się działo jednak nie nudziłem się czytając. Bohaterowie na plus. Relacja Kou i Futaby również świetna. Niby Kou jest chłodny , ale widać , że Futaba jest dla niego ważna i pewnie wciąż ją kocha. Pytanie czemu wyjechał. Pewnie wyjedzie na jaw w kolejnych tomach. I dobrze , że Futaba powiedziała słowa prawdy swoim niby koleżankom. To na pewno nie była przyjaźń , a teraz Futaba znów może być sobą i zapewne zaprzyjaźni się z Yuuri. Serię na pewno będę kontynuował.

Bardzo przyjemne szkolne życie. Zawiera w sobie romans oraz wątek przyjaźni, w tym tych fałszywych, oraz problemy z własną tożsamością. Główna bohaterka udaje kogoś, kim nie jest, by zyskać aprobatę wśród innych dziewczyn. Niby oklepany temat, niby głupie postępowanie (bo trzeba przyznać, że podjęła niebanalny sposób przypodobania się innym),ale w dobrym tonie.

Było kilka słodkich scen, od których robi się ciepło na sercu. Kreska mi się spodobała - postaci bardzo dobrze wyglądają a emocje na ich twarzach czasem są wręcz rozbrajające. Pierwsza miłość jest czymś, co się z niewiarygodną przyjemnością ogląda - zwłaszcza, gdy znów pojawia się ON.

Historia nie powala, ale jest dobra. Bardzo sympatyczna manga, w każdym razie początek taki jest, bo na pewno coś się kryje za przeszłością Kou.

Było...

Yoshioka nienawidzi chłopców i boi się ich już od gimnazjum. Tak się jednak składa, że natrafia na równie nieśmiałego osobnika płci męskiej i między nimi wykiełkowało nastoletnie uczucie... które nie miało szansy na rozwinięcie.
Bum, Yoshioka jest w pierwszej klasie liceum. Nowa szkoła to dla niej okazja do pokazania "nowego ja". Już nie jest dziewczyną, która czerwieni się na widok wszystkich chłopców. Teraz obiera sobie rolę odrażającej laski, która za nic ma atrakcyjność płci przeciwnej. Taka jest lubiana i szanowana. Dopóki na szkolnym korytarzu nie spotyka chłopaka łudząco podobnego do swojej gimnazjalnej miłości...
Już po opisie fabuły widać, że będzie to typowa shojo manga tocząca się w szkolnych murach. Mimo to, poczynania bohaterów obserwuje się nadzwyczaj dobrze. Mam świadomość, że odbieram to tak przez wymuszoną zmianę charakteru głównej bohaterki, jednak dzięki niej jest znośna i da się ją polubić. Gdyby Yoshioka zachowywałaby się w liceum tak, jak w gimnazjum miałabym doczynienia z przesłodzonym, infantylnym tworem.
Wielką siłą tego shojo jest główna bohaterka, czego nie można powiedzieć o Kou Mabuchim. Czytelnik, który przeczytał w życiu niejedną mangę od razu wie, że ma doczynienia z postacią, która przeżyła traumę. Nie daje mu to jednak prawa do bycia bucem na każdym kroku. Kou zachowuje się jak typowa heroiną takich historii. Raz chce, raz nie chce.
Czytając ten tom przyłapałam się na tym, że aż współczułam Yoshioce konfrontacji z nim, a to chyba nie tak powinno wyglądać.
Tak z kolei powinna wyglądać dobrze narysowana shojo manga. Rysunki są przepiękne i czyste, bez zbędnych ozdobników, a postacie są ładne i poprawne anatomicznie.
Zostaję z tą serią dlatego, że zaciekawiły mnie wątki kilku pobocznych postaci oraz chęć dowiedzenia się jak Yoshioka ugryzie problemy "pana buca".

Swoją przygodę z tą serią rozpoczęłam od obejrzenia anime pod tytułem Ao haru ride! Później oczywiście musiałam zabrać się za mange, bo po takim zakończeniu serialu nie mogłam tak tego zostawić! Powiem szczerze, że nigdy nie czytałam mang, ani nie oglądałam anime, to był mój pierwszy raz i jak najbardziej trafiony, przepadłam kompletnie!

PS Kou jest niesamowity!

Pozdrawiam,
Sara23 💙

PS Kou jest niesamowity!...

Moje wrażenia:

Oho ho!

Nowa manga = nowe niezapomniane emocje!

A przepis na mangę „Ścieżki młodości” jest moim zdaniem, naprawdę wyśmienity:

Szczypta prawdziwej przyjaźni,

Garść miłych wspomnień,

Nutka młodzieńczej miłości,

Oraz kropla gorzkiej samotności…

Wszystko to, dobrze mieszamy i pieczemy w sercu w odpowiedniej temperaturze emocji. Następnie konsumuje, z szerokim uśmiechem na twarzy 🙂

A jeśli chodzi o sprawy sercowe, które dotyczą bohaterów tej mangi, to w obecnym stanie mogę je podzielić na dwie relacje miłosne oraz jedną mega przyjazną 🙂

Relacje miłosne:

➡ Futaba i Kou

Połączyło ich jedno, młodzieńcze wspomnienie. Ona i on, wiosenny deszcz oraz obietnica, która pachnie pierwszą miłością. Rozdzielił ich jednak przekorny los. Okrutny, bezwzględny i wypełniony gorzką łzą smutku.

Kiedy ponownie się spotykają, Futaba nie może uwierzyć w swoje wielkie szczęście. Kolejny raz, będzie miała możliwość nie tylko dotknąć jego włosów, powąchać jego wody toaletowej, ale i także zadać mu nurtujące ją od dawna pytanie: Dlaczego zniknął tak nagle i to bez słowa?

Pytania się mnożą, a odpowiedzi brak. Nowy Tanaka, wcale nie ma zamiaru dzielić się z Futabą swoimi dawnymi problemami. Od czasu przeprowadzki, chłopak się zmienił. Jest teraz oschły, bezczelny i nieziemsko gburowaty. Futaba nie widzi już w nim tego miłego, uczynnego chłopca, które tak mocno pokochała.

Z każdym, kolejnym dniem, sprawy między nimi coraz bardziej się komplikują. Oboje, zawzięcie zaprzeczają swoimi prawdziwym uczuciom, spychając je na dalszy plan. Szkoda tylko, że ich serca nadal biją dla siebie tym samym, miłosnym rytmem.

➡ Murao i Profesor Tanaka

On jest młodym, zabawnym nauczycielem, a ona zamkniętą w sobie uczennicą. Dzieli ich zarówno wiek, jak i status społeczny. Łączy natomiast uczucie, które nie może zostać przez nich odwzajemnione. Wydaje się, że Pan Tanaka nie zamierza złamać tych reguł, ale czy Murao będzie miała siłę, by utrzymać w rysach swoje serce?

Relacje przyjacielskie:

➡ Wspaniała Piątka

Tę wspaniałą piątkę tworzą razem: Futaba chłopczyca, Murao outsiderka, Makita lolita, Kominato wesołek i Mabuchi smutasek.

Dzieli ich naprawdę wiele, a łączy jeszcze więcej. Każdy z nich jest inny, wyjątkowy i niepowtarzalny. Będąc osobno, łatwo wpadają w smutek i żal, ale kiedy są razem, to tworzą naprawdę niesamowity team, który jeszcze nie raz zaskoczy nas swoją pozytywną i pełną przyjaźni energią.

Bohaterowie:

🌸 Futaba Yoshioka

Jest to dziewczyna bardzo żywiołowa i niesamowicie uśmiechnięta. Lubi dobrze zjeść i spędzać czas ze swoimi nowymi przyjaciółmi.

Na pierwszy rzut oka, Futaba jest chłopczycą z lekkim ADHD. Wszędzie jej pełno i niewiarygodnie głośno. Swoją bardziej dziewczęcą naturę, ukryła gdzieś głęboko w sercu. Bojąc się, że jeśli pokaże ją światu, to dziewczyny z jej klasy zaczną ją ponownie ignorować i odpychać.

Pewnego dnia, Futaba spotyka w szkole chłopaka łudząco podobnego do Tanaki – jej pierwszej miłości z czasów gimnazjum. Serce i dusza mówią jej, że to on, ale jego nazwisko i chamski sposób bycia, przeczą jej wszystkim domysłom.

Czy Mabuchi to Tanaka? Czy może tylko… jego kiepska, złośliwa podobizna?

🌸 Kou Mabuchi/ Tanaka

To przystojny i pełen tajemnic chłopak, który w gimnazjum był wielką miłością Futaby. Potem wyjechał i pozostawił po siebie nie tylko garść pięknych wspomnień, ale i wielki ból straty.

W liceum on i Futaba znów się spotykają, ale tym razem Tanaka nie jest już tym samym chłopcem co kiedyś. Teraz, nazywa się Mabuchi i nie należy do zbyt przyjaznych ludzi. Dopiero, wesoła i uśmiechnięta Futaba, pozwala mu zapomnieć o smutku, który rani jego serce. To dzięki niej, Rou znów odnalazł szczęście i smak prawdziwej przyjaźni.

🌸 Yuuri Makita

To urocza i słodka jak miód dziewczyna, która jest ignorowana przez większość dziewczyn w szkole. Powodem tej niechęci jest toksyczna zazdrość o to, że chłopcy z klasy podziwiają urok osobisty nieśmiałej Makity. Dziewczyna jest osamotniona i odepchnięta z życia szkolnego. Dopiero przyjaźń z Futabą, pomaga jej wyjść z cienia swoich lęków.

🌸 Shuuko Murao

To piękna, lecz zamknięta w sobie dziewczyna, która potajemnie kocha się w pewnym, młodym nauczycielu. Jest outsiderką, która pozostaje na uboczu klasy, nieangażując się bezpośrednio w bieżące sprawy szkoły. Znajomość z Futabą i Makitą otwiera jej oczy na wiele istotnych spraw. To dzięki nim poznaje smak prawdziwej przyjaźni.

🌸 Aya Kominato

To zabawny, pełen niespożytej energii chłopak, który podkochuje się w przepięknej Murao. Dla niej gotowy jest do największych poświęceń – niestraszny mu nawet angaż w komitecie organizacyjnym!

🌸 Profesor Youichi Tanaka

To starszy brat Kou i obiekt westchnień Murao. Jest jednym z najbardziej lubianych nauczycieli w liceum. Ma kiepski gust modowy, pieprzyk na policzku i cichą wielbicielkę, która pragnie zostać jego żoną. Z całych sił, pragnie poprawić swoje relacje z młodszym bratem.

Szata graficzna:

Okładki są przeurocze i słodkie niczym przepyszne cukierki pudrowe 🙂

Są wypełnione magią soczystych barw, siłą pozytywnej energii oraz czarem młodzieńczego humoru. Jednym słowem – rewelacyjne!

Struktura okładek jest miękka, lśniąca i przyjemna w dotyku. Środek mangi, chroniony jest przez przepiękna obwolutę z uroczymi skrzydełkami. Strony są śnieżnobiałe, druk czarnobiały, a wnętrze wypełnione zapachem niezapomnianej przygody.

Podsumowanie:

„Ścieżki młodości” to pełna szaleńczej zawieruchy i dynamicznej akcji historia, która zauroczy nas nie tylko siłą swojej młodzieńczej miłości, ale i magią przezabawnej kreski, która niczym wiosenny, ciepły deszczyk otula nas aurą świeżych, niebanalnych emocji.

Szczerze?

To jestem przeogromnie ciekawa, jak dalej potoczą się losy naszych głównych bohaterów.

Czy Futaba i Kou wrócą szczęśliwych czasów, kiedy ich serce biły wspólnym rytmem?

Czy zaakceptują przeszłość i pokochają nowych siebie?

Czy może…

Na ich drodzę pojawi się ktoś, kto rozdzieli ich serca na zawsze?

Moje wrażenia:

Oho ho!

Nowa manga = nowe niezapomniane emocje!

A przepis na mangę „Ścieżki młodości” jest moim zdaniem, naprawdę wyśmienity:

Szczypta prawdziwej przyjaźni,

Garść miłych wspomnień,

Nutka młodzieńczej miłości,

Oraz kropla gorzkiej samotności…

Historia zapowiada się na dość przeciętny szkolny romans, zaś Mabuchi, jeden z głównych bohaterów jest niesamowicie irytujący. Nie wiem czy sięgnę po dalsze tomy.

Ładna kreska, przyjemne dialogi, jednak mnie nie porwała za bardzo.

Ładna kreska, przyjemne dialogi, jednak mnie nie porwała za bardzo.

• Manga