Złodziejka Książek

9788310120588
II Wojna Światowa,
literatura piękna
dzikiepomidory

Rok 1939. Dziesięcioletnia Liesel mieszka u rodziny zastępczej w Molching koło Monachium. Jej życie jest naznaczone piętnem ciężkich czasów, w jakich dorasta. A jednak odkrywa jego piękno – dzięki wyjątkowym ludziom, których spotyka, oraz dzięki książkom, które kradnie.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2011

źródło okładki: www.nk.com.pl

Waww | 2019-07-17
Na półkach: Przeczytane, II WŚ
Przeczytana: 16 lipca 2019

Wiele osób zachwyca się tą pozycją, mnie niezbyt przypadła do gustu. Nie wiem jak ją opisać, nie chwyciła mnie za serce. Na pewno warto przeczytać i wyrobić sobie własną opinię.

KulturaNaCoDzień | 2019-07-16

"Drobna uwaga. Na pewno umrzecie". Markus Zusak wkłada te słowa w usta narratora swojej powieści, którym postanowił uczynić... Śmierć. Brzmi ciekawie? Z pewnością.

"Złodziejka książek" to pozycja trudna do jednoznacznej oceny. Z jednej strony jest to mało oryginalna historia osadzona w realiach II wojny światowej opowiadająca o sile przyjaźni i koszmarze wojennej rzeczywistości, niezaskakująca, ale przyjemna, a z drugiej to opowieść, którą snuje sama Śmierć zbierająca wtedy swoje słuszne żniwo. Mówi się, że dla dojrzałych czytelników, "Złodziejka książek" będzie nieatrakcyjną powiastką, trudno się dziwić, skoro jest to, w teorii przynajmniej, książka kierowana do dzieci i młodzieży. Ale czy to sprawia, że przestaje być wartościowa i godna uwagi? Zdecydowanie nie.

Perypetie Liesel Meminger mieszkającej u przybranych rodziców, która pewnego dnia odkrywa siłę słów oraz wartość prawdziwej przyjaźni i miłości, to ciepła i mądra opowieść o tym, jaką rolę w życiu człowieka odgrywa...

Ta powieść mnie połamała. Niewiele książek potrafi ścisnąć za gardło faceta w wieku 40+, któremu życie pędząc umyka, a dzieci dorastają nie wiadomo kiedy. Mimo iż czytam (i słucham) dużo, wwierciła się w moją pamięć, poprzestawiała emocje, naruszyła priorytety. To nie jest kolejna powieść piętnująca zło wojny, takich napisano już wiele. To nie jedyna, która przedstawiając świat oczyma dziecka leczy krótkowzroczność dorosłych. Za to w niewielu narratorem jest śmierć, a i ta musi się złamać w obliczu pewnych wydarzeń. Sama narracja – fascynująca…
Tak poza tym to ciekawe, że dopiero z drugiego bieguna świata i odległego młodego pokolenia dystans jest odpowiedni by uzyskać właściwą optykę na sprawy II wojny światowej (autorem jest Australijczyk o niemieckich korzeniach, wydając książkę miał 30 lat, niesamowite…).
Książka absolutnie dojrzała, powinna znaleźć się na liście lektur, bo młode pokolenia jakoś nie zapoznane z wartościami ostatnio…

Setna_Małpa | 2019-07-12

Wielkie odgrzewanie koszernego kotleta czyli moja opinia o Saubuchu napisanym przez Śmiercia.

W ogóle to ciężko mi pisać tę opinię. Bo patrzę że Wy wszyscy nad Saubuchem gremialnie placzecie, dostrzegacie głębię i piękno gdzie ja widzę pospolitosc albo wręcz bezczelność autora. I myślę sobie, przecież jestem, myśleć muszę, WTF?
Powinno mi się podobać. I powinnam może nawet się wzruszyć. Ale nie mogę.
Nie mogę i koniec. To napiszę chociaż dlaczego, z szacunku dla osób które napisały dlaczego ten twór im się tak bardzo podobał.

To ja zacznę od Śmiercia. Znaczy śmierci spersonifikowanej i będącej tu męskim narratorem powieści.
Śmierć jest sobie w książce obecny i co jakiś czas wtrąca jakąś mądrość ubrana w poezję. No na przykład niebo ma kolor martwych żydów, to i tak dobrze że nie Rwandyjczykow bo nic byśmy nie zobaczyli. No i to niebo płacze razem ze Śmierciem nad żydowską tragedią. Że Śmierć zabiera ich dusze gdy ciała w komorach gazowych próbują oddychać szczelinami.
Jakie...

renigma | 2019-07-12

Bardzo ciekawa była. Nie sądziłam, że ktoś lubi czytać. Podobał mi się klimat tej książki i okres historyczny pokazany z ciekawej perspektywy

Czarny Lis | 2019-07-11

Pokochałam tę książkę za wspaniałą, czystą, dobrą narrację. Historia również rozgrzała mi serce. Choć smutek towarzyszył mi często podczas czytania, był kojący, lekki, łatwy do udzwignięcia. Jak gdyby bohaterowie pomagali mi go znieść swoją radością życia.

Alex_Books | 2019-07-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Niesamowita książka. Największy "wyciskacz łez" wśród książek. Piękna historia o młodej dziewczynce która przez wojnę straciła tak wiele... Otwiera oczy na niektóre sprawy, miedzy innymi pokazuje, że W czasie wojny nie każda niemiecka rodzina pragnęła jedynie śmierci i zniszczenia. Z czystym sumieniem mogę polecić ją każdemu.

zofikja | 2019-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2019

Książka napisana fenomenalnie. Narratorem zdarzeń jest tajemnicza śmierć.Zaczyna się rewelacyjnie,już sądziłam,że jest to książka która pochłonie mnie bez reszty.Jednak coraz bardziej męczyła mnie jej treść.Przeczytałam połowę i stwierdziłam,że tracę czas. Przyznam się,przeczytałam i koniec, właśnie takiego się spodziewałam.Zadaje sobie jednak pytanie jaki był cel napisania tych treści ? Kreślenia losów Narodu Niemieckiego jako ofiary II WŚ ? Bo tak to odczyłam.Niesmak,trąci mi propagandą.Ale podkreślam pomysł opowiedzenia tej historii bardzo ciekawy,szkoda,że historia mniej rewelacyjna.

Jagienka | 2019-07-07

Na fali dobrych opinii postanowiłam nadrobić zaległość i zapoznałam się ze "Złodziejką". Niestety nie wywarła na mnie ogromu wrażenia jaki dominuje w jej ocenach. Na pewno wciąga i angażuje emocjonalnie (ale które z powieści z tego okropnego czasu tak nie robią?). Sądzę, że podstawą tej gry na emocjach jest nasza pełna świadomość ogromu ludzkiej tragedii, niezależnie jak przedstawionej. Myślę, że ta powieść będzie dobra dla młodzieży, która pomału dopiero styka się z tematem wojny i Zagłady - z różnymi strasznymi historiami w formie słowa pisanego (i dzięki temu na nowo otwiera oczy i umysł na ten temat). Dla mnie, na obecnym etapie świadomości, odbiór tej książki i jej historii jest zbyt infantylny, nie przemówiła do moich uczuć. Na pewno to kwestia wieku i innych historii/obrazów w głowie (z tych wymyślonych/fikcyjnych, obraz "dobrego Niemca" na zawsze jako numer jeden będzie zajmował epizod Arnolda z "Tak Trzymać!" Fleszarowej-Muskat, czytanej za czasów nastolatki w gimnazjum)....

WhiteRabbit | 2019-07-07

Bardzo "przyjemna" alternatywa dla polskich książek o drugiej wojnie światowej. Mamy do czynienia ze spojrzeniem z drugiej strony konfliktu, które ilustruje życie zwykłych Niemców, którym również nieobce były głód, strach czy śmierć bliskich, którzy nie zgadzali się z nazistowskim reżimem. A wszystko to opisane oczyma dziecka - które nawet nie rozumie, dlaczego nie może nikomu powiedzieć o ukrywającym się w rodzinnej piwnicy człowieku, które nie wie, czemu opiekunowie tracą pracę i które ucieka przed okrutną rzeczywistością na jedyny znany sobie sposób - w świat książek.