Sprężyna

Cykl: Jeżycjada (tom 18)
Wydawnictwo: Akapit Press

18 tom Jeżycyjady. Łusia Pałys w roli sprężyny wszystkich nieoczekiwanych zdarzeń. Czy związek Tygrysa i Wolfiego przetrwa? Jaką rolę odegra Mozart, a jaką róża.

Jak miło znów przebywać w świecie Borejków. Rodzinie Borejków w której mimo różnic zdań i charakterów, mimo licznych kłopotów, panuje duch wzajemnej pomocy i wrażliwości na cierpienia. Taka rodzina jest przykładem dla wszystkich rodzin.
Powieść jest znakomicie napisana, Pani Musierowicz znów jest w formie. Mamy dużo humoru, świetnie poprowadzoną akcję, każdy bohater jest jak zwykle autentyczny, czyli z krwi i kości, a często oryginalny, jak Bernard Żeromski.
Historia Laury zwanej Tygrysem, wydaje mi się w tym tomie najciekawsza. Po niepowodzeniu z Wolfim, który wyjechał do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych, w sercu Tygryska powstała pustka. Nie wypełni jej muzyka, nawet Mozart, którego jest fanką nasza solistka Laura. Pewnego razu słuchając muzyki pod Kościołem w Poznaniu, spotyka pewnego młodzieńca. Chociaż słowo spotyka jest chyba nietrafne, widzi go tylko, wśród tłumu, gdy zachwycony muzyką w pewnej chwili spogląda na nią. Ta chwila decyduje o tysiącach, a może nawet...

Monika | 2016-10-28

No i proszę potwierdza się to, o czym pisałam ostatnio. Gdy do głosu dochodzą starsi bohaterowie Jeżycjady od razu robi się ciekawiej. Muszę powiedzieć, że coraz bardziej budzi moją tkliwą czułość Ignacy Borejko. A ponieważ kochana Gabrysia w tym tomie niedomaga (nie chcę zdradzać za wiele), to tak sobie pomyślałam, że...chyba nie chciałabym, żeby kiedyś pojawiła się część, w której kogokolwiek z tej zacnej rodziny by zabrakło.

Anka | 2011-02-11
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 11 lutego 2011

Żeby w pełni przypomnieć sobie losy rodziny Borejków zanim zaczęłam czytać "Sprężynę" przeczytałam dwie poprzednie powieści tj. "Żabę" i "Czarną polewkę". Muszę stwierdzić, że seria ostatnio bardzo się popsuła. W czterech ostatnich ksiązkach, zaczynając od "Języka Trolii" kończąc na "Sprężynie" rzeczywistość opisywana jest przez pryzmat najmłodszych bohaterów. Osobiście uważam, że kolejne części sagi są coraz bardziej naciągane, wydumane i oderwane od rzeczywistości. Dobrym pomysłem (niezrealizowanym niestety) było zakończenie "Jeżycjady" na tomie "Kalamburka". To co śmieszyło w pierwszych tomach, niekoniecznie bawi w ostatnich. Ignacy Borejko- senior rodu- uchodzący do tej pory za wykształconego, oczytanego myśliciela, staje się zrzędliwym, nieporadnym snobem, który sam nie wie czego chce (zwłaszcza widoczne jest to w "Czarnej polewce"). Dzieci, występujące w powieściach tego cyklu, w ogóle nie mają dzieciństwa, nie używają komputera (oprócz sporadycznych przypadków i tylko w...

Degamisz | 2016-11-06
Na półkach: Jeżycjada, Przeczytane
Przeczytana: 06 listopada 2016

„Sprężyna” to już druga po „Czarnej polewce” część Jeżycjady, która sprawia wrażenie jakby była o wszystkim i o niczym. Nieodparcie podczas czytania wydawało mi się, że autorka chce w niej upchnąć jak najwięcej wątków ale do końca nie wie, który jest najważniejszy.

Całość jest taka jakaś bez wyrazu. Owszem, znowu są Borejkowie z przyległościami, czyli ludzie, pomimo, że na papierze, to jednak są jak starzy znajomi. Do tego te ich poczucie humoru, to bijące z kartek poczucie bezpieczeństwa i ciepło, to mieszkanie w kamienicy z wielkim stołem w kuchni pachnącej ciastem, z nieodłączną herbatą dobrą na wszystko. Ale jakoś tak ta część przemknęła prawie niezauważenie i mam takie wrażenie, że gdyby nie przypadek Gabrysi, który znacząco wpłynął na akcję to właściwie nic by się nie działo albowiem autorka serwuje nam sprawdzony zestaw problemów i zmartwień.

Cieszy mnie natomiast, że Musierowicz przekłuła ten „Ignacowy balon” i zarówno Ignacy junior jak i senior spuścili z tonu. Ten...

Poznań, 13 - 20 czerwca 2008 roku.

Akcja tego tomu umiejscowiona jest cztery lata później niż w "Czarnej polewce". Laura Pyziak (zwana Tygrysem) ma 23 lata, studiuje śpiew solowy na Akademii Muzycznej i rozstaje się z Wolfim (który okazał się jednak dość mocno egoistyczny), więc czuje się bardzo samotna i rozczarowana. Przez przypadek na ulicy zauważa pewnego mężczyznę, w którym zakochuje się od pierwszego wejrzenia, trochę go śledzi, żeby wybadać kim on jest itp. Wynikną z tego pewne perypetie (głównie kupowanie kolejnych sadzonek drzew).

Ignacy Grzegorz Skryba wszedł z impetem w okres dojrzewania i, o dziwo, zaczął mężnieć - do tego stopnia, że uratował Józinka przed utonięciem. Ogólnie robi się trochę mniej miągwowaty.

Tytułową "Sprężyną" jest natomiast Łucja Pałys (zwana Łusią) - 10-letnie dziecko o piekielnie błyskotliwym umyśle (naprawdę nie raz zaśmiewałam się z jej stwierdzeń) i która wielbi ponad wszystko "NaszegoPanaPolonistę". Wyniknie z tego również sporo...

lacerta | 2012-12-06

Kolejny tom Jeżycjady, kolejne mile spędzone chwilę. Łusia jest tak rozgadana, ma tyle pytań, że aż strasznie mnie bawi. Kolejna miłość Laury, niby nuda, ale czyta mi się o niej coraz lepiej. A "naszpan polonista"? Powiem tylko jedno, od początku przeczuwałam co się za tym kryje.

Magdalena | 2013-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Twórczość Małgorzaty Musierowicz na pewno mi się nie znudzi. Każda strona jest przepełniona dobrocią, czułością i oczywiście uwielbiam Ignacego Borejko ♥

Jeżycjada się starzeje, czasy się zmieniają, a mimo to ta posiadająca swój własny urok rodzina wcale się nie zmienia. Przed sięgnięciem po książkę przeczytałam jej opinie i znalazłam wiele negatywnych, które głównie mówiły o tym, że jest coraz bardziej naciągana. Ja się z tym nie zgadzam. A mała Łusia Pałys od początku do końca nigdy mnie nie irytowała, a wątek miłosny Laury i Adama był świetny i zabawny, a podczas gdy Laura myślała, że to dramat i znowu jechała po następny świerk, ja pękałam ze śmiechu. Polecam :D

Caroline | 2013-11-06
Przeczytana: 01 stycznia 2008

Świetna książka.Bardzo miło ją wspominam i ogólnie całą serię Małgorzaty Musierowicz.

Bardzo dawno przeczytana, dlatego mam zamiar przeczytać ją po raz drugi i zrecenzować :)

Ale już teraz polecam każdemu ! :)

Asimilatte Arellano | 2014-11-09
Przeczytana: 29 września 2014

I przyszedł czas na Łucję Pałys- jedną z moich ulubionych bohaterek i dlatego też tak bardzo chciałam przeczytać "Sprężynę". Z początku nie rozumiałam tytułu. "Sprężyna". Jaka sprężyna? Zagadka zostaje wyjaśniona już z początku książki.

Spotykamy się tym razem z małą dziewczynką- Łusią. Bystra, mądra i wygadana. Dzięki panu poloniście zachwyca się pięknem języka ojczystego, czym często denerwuje rodzinę. Ważną postacią jest także Laura, która ze swym ciekawym, aczkolwiek trudnym charakterkiem przeżywa miłosne rozterki. Dziewczyna wreszcie przekona się czym jest prawdziwa miłość i do jakich czynów będzie gotowa się posunąć z jej powodu.

"Sprężyna"- mądra, ciekawa, przyjemna i zaskakująca powieść Małgorzaty Musierowicz. Naprawdę- wspaniała.