ŻEGOTA, żydzi
historia
Otto

Pomoc niesiona przez Polaków ludności żydowskiej, którą okupant hitlerowski skazał na całkowitą zagładę, była aktem najwyższego bohaterstwa i poświęcenia. Ratowanie żydowskich współbraci znalazło właściwy wyraz w powstaniu specjalnej organizacji pod nazwą : Rada Pomocy Żydom "Żegota". Wśród głównych twórców i czołowych działaczy jedynej tego rodzaju organizacji w Europie był nieżyjący [...] współautor tej książki - Marek Arczyński, od początku okupacji głęboko zaangażowany w ruch oporu. Duża wrażliwość społeczna i świadomość polityczna zbliżały go do polskiej lewicy, a głębokie poczucie humanitaryzmu i godności ludzkiej sprawiły, że spieszenie na ratunek wyniszczanej ludności żydowskiej uznał za swój pierwszy obowiązek. Aby po latach utrwalić wydarzenia tamtego okresu, dysponując własnymi wspomnieniami i bogatym archiwum, Marek Arczyński nawiązał współpracę z historykiem [...] - Wiesławem Balcerakiem, autorem licznych publikacji naukowych. Książka Kryptonim "Żegota" jest efektem tej współpracy.

źródło opisu: Czytelnik, 1983

źródło okładki: Zdjęcie autorskie