Pozostać sobą

Okładka książki Pozostać sobą Walery Brumel, Aleksander Łapszyn
Okładka książki Pozostać sobą
Walery BrumelAleksander Łapszyn Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
Nie izmieni siebie
Wydawnictwo Iskry
1983-01-01
1983-01-01
8320705320
Barbara Budzianowska-Budrecka

Literatura biograficzna związana z życiem najpopularniejszych sportowców święci ostatnio wielkie triumfy. Zapytałem siebie, jak było kiedyś i z pomocą przyszły mi niemal anonimowe dziś wspomnienia Walerego Brumela. Nazwisko nic mi nie mówiło, lekkoatletyka to w mojej wiedzy ciemna plama, a skok wzwyż pamiętałem tylko ze starych olimpijskich gier na NES-a. Nie odrobiłem więc lekcji z historii sportu. Mimo to…

„Pozostać sobą” to historia oparta na faktach z życia Walerego Brumela i Stiepana Iljicza Kalinnikowa. Przecinają się w naszej głowie dwie opowieści: historia losów i kariery – sportowej oraz lekarskiej – obiecującego lekkoatlety i podrzędnego medyka w ZSRR XX wieku. Obu łączy hart ducha i konieczność ciągłego podnoszenia sobie poprzeczek przy jednoczesnym celu nadrzędnym – pozostaniu sobą.

W książce obcujemy z dwoma perfekcyjnie nakreślonymi życiorysami, które równie dobrze mogłyby tworzyć dwie autonomiczne książki, na których temat z przyjemnością napisałbym dwie różne recenzje. Z jednej strony podczas lektury wpadłem w wir wielkiego świata sportu, opisy triumfalnych chwil podźwigały serce do gardła, polubiłem tego uzdolnionego chłopaka, dla którego żadna bariera nie stanowiła przeszkody. Równocześnie zaangażowałem się w karierę medyczną Kalinnikowa i jego wieloletnie starania o akceptację. Zapewniam, że przebywanie drogi między dwoma końcami pokaźnego wachlarza emocji wzbogaci każdego czytelnika.

"Pozostać sobą" to literatura iście sentencjonalna, motywująca, pełna życiowych, nienachalnych rad dotyczących sfery uczuć i ważniejszych celów. Nie są odkrywcze, bo wiemy na przykład, że każda klęska czegoś uczy, a bariery istnieją tylko w naszej głowie, lecz gdy Busłajew zaczyna wdrażać w życie te zasady, my uczymy się ich na nowo. Nieważne więc, że lekkoatletyka może być wam obojętna, a o skoku wzwyż słyszeliście tylko w opowieściach – tutaj ten sport stanie się waszym pierwszorzędnym zainteresowaniem. Takie książki po prostu chce się czytać!

• Autobiografie/Biografie/Wspomnienia

Dodaj cytat z książki Pozostać sobą