Kobieta w Krakowie w 1880 r. w świetle ankiet powszechnego spisu ludności

Wydawnictwo: Historia Iagellonica
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Przedmiotem badań, była populacja kobiet mieszkających w Krakowie w 1880 r. Autorka dążyła do stworzenia możliwie plastycznego obrazu (czy też obrazów odpowiadających kolejnym warstwom analizy) populacji miasta, który został przygotowany na kartach ankiet powszechnego spisu ludności.

Adam-velo Buraczewski | 2016-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2016

Książka jest typowo naukową pozycją, przedstawiającą Kobietę w określonym miejscu i czasie (tutaj - Kraków w 1880 r.). Autorka użyła kart spisowych, do przeanalizowania kobiet pod względem demograficznym (wiek, wyznanie, poziom alfabetyzacji itp.). Dodatkowo przeanalizowała całą ludność Krakowa z 1880 roku oraz krótko opisała powszechne spisy ludności w Monarchii Austro-Węgierskiej. Książka obfituje pod względem tabel i wykresów. Na końcu książki jest dodany aneks, w którym jest...jeszcze więcej tabel i wykresów. Podsumowując pozycja ta jest bardzo dobra, dla historyków, demografów oraz dla genealogów. Dzięki tej książce dowiedziałem się czegoś więcej o ludziach, którzy żyli razem z moimi przodkami, cena książki także jest zachęcająca - 15,15 zł. Polecam szczególnie osobom, które interesują się genealogią oraz demografią. Szczególne podziękowania dla autorki, która wykonała gigantyczną pracę nad przeniesieniem danych zawartych w spisie do programu komputerowego.

Bartosz Peruń | 2018-05-05