Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet cz. 1

9 773
6 182
1 845
Män som hatar kvinnor

CZARNA SERIA to kolekcjonerskie wydania kryminałów najpoczytniejszych skandynawskich pisarzy, takich jak Stieg Larsson, Camilla Läckberg, Håkan Nesser i literacki debiut Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt. "Czarna seria" to aż 38 kryminalnych tomów w nowych, unikatowych odsłonach! Dziennikarz finansowy i wydawca magazynu "Millennium" Mikael Blomkvist ma przyjrzeć się kryminalnej sprawie sprzed...

Dziennikarz finansowy i wydawca magazynu "Millennium" Mikael Blomkvist ma przyjrzeć się kryminalnej sprawie sprzed czterdziestu lat, kiedy to bez śladu zniknęła Harriet Vanger. Do pomocy dostaje Lisbeth Salander, młodą, intrygującą outsiderkę i utalentowaną hackerkę. Blomkvist i Salander tworzą fantastyczny team. Wspólnie szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej.

ŚWIATOWY BESTSELLER!
PONAD 75 MILIONÓW SPRZEDANYCH EGZEMPLARZY!

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, debiut Stiega Larssona, to pierwsza z trzech części jego trylogii MILLENNIUM, która rozpoczyna kolekcję "Czarna seria".

Stieg Larsson (1954-2004) - znany szwedzki dziennikarz. Nie doczekał spektakularnego światowego sukcesu swoich powieści - zmarł nagle na atak serca w 2004 roku, tuż przed ukazaniem się pierwszej części "Millennium".

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2014

źródło okładki: Zdjęcie autorskie.

Paco | 2015-09-30
Na półkach: Przeczytane, MILLENNIUM
Przeczytana: 30 września 2015

Kobieta zmienną jest. Lecz nie ta.
Silnie zarysowana osobowość to powierzchowne określenie.
Trzeba użyć słów mocniejszych.
To kobieta budząca skrajne emocje, z tym że skrajnie negatywne wywołuje u 99 koma 9.
Zaledwie dwie osoby zdobyły jej szacunek i przyjaźń.
To punkt wyjścia dla jednego z lepszych kryminałów ostatnich lat.
Na tym forum napisano już więcej niż wszystko, o tej książce.
Jestem czerwoną latarnią. Ostatnim Mohikaninem. Maruderem. Guzdralskim.
Lecz co się odwlecze....to lepiej smakuje :)
Mam kilka zaledwie zasad. Jedną z nich, żelazną, jest to, że NIGDY nie oglądam filmu, przed przeczytaniem książki.
Ponieważ filmy ranią wyobraźnię.
Plastyczne opisy książkowe, wręcz przeciwnie. Powodują rozrost.
Mamy tutaj wiele powodów do rozrostu. Od urokliwych zakątków Szwecji do czarnych intryg establishmentu. Od powabnych kobiet, tudzież osobliwych mężczyzn, do maestrii postaci. Od nieskazitelnych powłok do brudów wnętrz. A jakże się to czyta !
Na solidnych fundamentach, stanie...

książek: 1938
Piotr | 2016-09-03
Przeczytana: 03 września 2016

Pierwszy tom "Millenium" za mną. Opasły tom, który na ponad sześciuset stronach opisuję historię, której wcześniej obejrzałem adaptację filmową. I jak to bywa, nic i nikt nie jest w stanie przenieść historii na duży ekran. Tylko wybitni pisarze potrafią tak pisać, z taką dbałością o szczegóły.

Fabuła jest wielowymiarowa, ale na pierwszym planie pojawia się tajemnica nierozwiązanej tajemnicy zniknięcia młodej kobiety w 1966 roku. Szesnastolatka przepada bez śladu, a sprawa jest tym bardziej niepokojąca, iż nigdy nie odnaleziono ciała.

Zlecenie otrzymuje Mikael Blomkvist - dziennikarz śledczy i wydawca tytułowego Millenium, czasopisma chylącego się ku upadkowi. Zleceniodawcą jest Henrik Vanger - bogaty przemysłowiec, blisko związany z zaginioną. Blomkvist nie mając wielkiego wyboru, przyjmuje zlecenie. Tak naprawdę nie wie, od czego zacząć. Historia sprzed blisko pół wieku ma małe szanse na szczęśliwe rozwiązanie, ale dzięki pomocy niesamowitej, młodej kobiety pojawia się...

Dia | 2013-03-23
Przeczytana: 18 lutego 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwszy tom Millenium. W sumie nie chciałam w ogóle czytac tej ksiżaki , to typ bestsellera, który czytali wszyscy i na pewno jest wciagajaca ale i mało wymagająca od czytelnika. Wszytsko się zgadza ale ksiażka złapała mnie w swoje objęcia tak, ze nie moglam sie oderwac. Jest tam genialnie zarysowana postac Lisabeth Salander, której zostałam fanka od razu.Autor tak obrazowo opisał jej brutalny gwałt, że poczułam prawdziwą agresję jakby nie było to fikcją literacka a sytuacją z bliskiego otoczenia. Okazało sie, ze Lisabeth radzi sobie z oprawcą genialnie. Dla mnie to ona jest całym kregosłupem cyklu milenium jej nietuzinkowość i zawiłość swiadczy o wielkim kunszcie autora. Oprocz tego wartka akcja, mnóstwo zagadek i swietne opisy, które są fotograficznym odwzorowaniem rzeczywistości to coś co wyróznia tę książke i jej autora. .

teri | 2012-06-11
Przeczytana: 2011 rok

Jak dla mnie rewelacyjne wszystkie trzy czesci.Wszystkie wrecz "pochlonelam".W calej tej trylogii,znalazlam wszystko to co chce od dobrego thrillera i kryminalu.Napewno jeszcze kiedys do nich wroce.Naprawde warto przeczytac,polecam!Le mie preferite tutte tre....

Karol | 2013-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo dobra książka. Można się przyczepić że końcówka jest strasznie przeciągnięta, ale uważam że wątek Wennerstroma musiał zostać zakończony w odpowiedni sposób. Lepiej że trochę to rozwinięto niż zdawkowo opisać że Mikael po prostu dobrał mu się skóry i tak zakończyć całą książkę. Świetna postać Lisabeth która momentami przyćmiewa dosłownie wszystko. Bardzo ciekawie zbudowana tajemnica Harriet, świetnie prowadzona akcja, zaskakujące zakończenie. Naprawdę rewelacyjna lektura od której ciężko się oderwać. :)

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niewiele potrzeba, by szwedzki dziennikarz zajmujący się na co dzień prawicowym ekstremizmem i rasizmem, postanowił napisać powieść, która zawiera w sobie wiele ciekawych informacji, zdobytych przez autora na przestrzeni lat. Dla czytelników są one niezwykle wartościowe i cenne dla tego typu publikacji. Szkoda tylko, że po włożeniu ogromu pracy w trylogię Millennium, Stieg Larsson nie doczekał jej wydania, a także sukcesu, który osiągnęła w stosunkowo krótkim czasie od jej ukazania się w księgarniach.
Mikael Blomkvist to kompetentny dziennikarz, który wykonuje swoje obowiązki z należytą dokładnością i czcią. Żywiąc wyraźny uraz do kolegów po piórze, założył on wraz z Eriką Berger gazetę, która miała na celu ukazywanie prawdy na temat obrzydliwie bogatych ludzi, a także ich lewych interesów. Takim właśnie sposobem dotarł on do interesów prowadzonych przez Wennestroma. Czterdziestolatek poświęcił wiele czasu na przestudiowanie wszystkiego, co związane było z działalnością tego...

Monika | 2010-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2010

Oczekiwałam wiele i wiele dostałam. Od czasów "Milczenia owiec" żaden thriller czy kryminał nie trzymał mnie w takim napięciu, do samiutkiego końca.

Po pierwsze - świetny styl i zrozumiały język dla czytelnika,
Po drugie - niezwykłe główne postacie, szczególnie Lisbeth Salander, którą bardzo polubiłam. Mikael Blomkvist miał w mojej głowie twarz Daniela Craiga, jednak nie przeszkadzało mi to:-),
Po trzecie - niezwykła historia rodzinna i niezwykłe napięcie,
Po czwarte - trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ akcja zaczyna rozkręcać się w połowie objętości (ponad sześćset stron!),
Po piąte - zaskoczenia czytelnika,
Po szóste - ,,Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet'' to bardzo dobra książka, której jedynym minusem jest długie zawiązania akcji, jak na powieść kryminalną. Jednak już będę rozglądać się za następnymi częściami:-).

Natalia | 2013-10-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dla mnie Larsson to geniusz. Świetnie zaplanował fabułę, fenomenalnie opisał wydarzenia i wykreował postaci, sprawiając, że całokształt jest zwyczajnie powalający, inteligentny i dający do myślenia. "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" to książka pisana w typowo skandynawskim stylu - depresyjnym, chłodnym i oszczędnym, bez owijania w bawełnę. Autor wytworzył unikalną (nie do odtworzenia w żadnej filmowej adaptacji, nawet szwedzkiej), przerażająco mroczną - jak na kryminał - atmosferę, będącą doskonałym połączeniem klimatu małego miasteczka kryjącego w sobie mnóstwo sekretów oraz ciemnych, cichych moczarów, gdzie szumiący potok i szeleszczące gałęzie bynajmniej nie wprowadzają spacerowiczów w błogi, refleksyjny nastrój, lecz niekiedy mrożą krew w żyłach i przyspieszają decyzję o powrocie do bezpiecznego, ciepłego domu. "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" to dokładnie 637 stron błyskotliwej mieszanki kryminału z krwi i kości oraz powieści psychologiczno-obyczajowej ze wstawkami...

Alicja | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

"Wszyscy mają tajemnice.....chodzi tylko o to, żeby odgadnąć, na czym polegają" (str 56)
Dwójka głównych bohaterów. Ona młoda genialna researcherka, hakerka, bez wykształcenia, łamiąca prawo i zasady, denerwująca otoczenie, nieufająca nikomu, trzymająca swoje życie osobiste w tajemnicy. On starszy dziennikarz ekonomista z zawodowymi sukcesami, wzlotami i upadkami, założyciel miesięcznika, w którym demaskował korupcję i ciemne interesy prywatnych przedsiębiorców.Ich drogi się krzyżują.
Przypadkowe spotkanie dawnych znajomych staje się kołem napędowym do dalszych wydarzeń.Poznajemy historię rodziny potentatów finansowych w której pełno nienawiści, kłamstwa, zachłanności, okrucieństwa perwersji i skrywanych mrocznych tajemnic.Mamy obraz Szwecji lat 90-tych z polityczną korupcją, kłamstwem medialnym i szokującym systemem sprawowania opieki kuratorskiej.O różnych formach jej funkcjonowania w stosunku do osób dorosłych, pozbawiając ich tym samym kontroli nad swoim życiem i całkowitym lub...