Midway

Attyka
2014-01-29
2014-01-29
wojskowość powszechna

"Midway" nie jest pierwszą książką, którą przeczytałem, a która opisuje tą ważną bitwę. Jej egzemplarz nie należał do tanich. Twarda lakierowana oprawa zawiera ponad 550 stron białego papieru.
Koncepcja opisu bitwy jest jasna. Najpierw mamy opowieść jak i dlaczego do niej doszło. Później przygotowania, plany i charakterystyka sił obu stron i wreszcie sama bitwa. Na końcu czeka nas podsumowanie. Zobaczmy proporcje:
- droga do 123 str;
- przygotowania 173 str;
- bitwa 235 stron.
"Droga do"- jest rozdziałem, który czyta się łatwo i dość przyjemnie. Oczywiście nie sposób w tak małej objętości zawrzeć wszystkiego. Autor umiejętnie prześlizguje się przez niektóre zagadnienia. Większość dotychczasowych starć mamy zasygnalizowanych, poza Bitwą na Morzu Koralowym. Jej autor poświęca więcej szpalt. (Być może dlatego, że jest to temat jego poprzedniej książki).
"Przygotowania" są rozdziałem nieco trudniejszym. Mamy w nim opisane sylwetki ważniejszych postaci. Są one również zredukowane do minimum.
Najgorzej jest z opisem jednostek floty biorącej udział w bitwie. Mini monografie klas jednostek z racji swej szczupłości niczego nowego nie wnoszą i zwyczajnie nudzą. Nie lepiej było jak w "Burzy nad Pacyfikiem" umieścić ich streszczenie na końcu wraz z sylwetkami ?
Wchodząc w Bitwę miałem nadzieję na porywający opis akcji. Niestety wydaje mi się, że autor chciał zbyt wiele zawrzeć w tym rozdziale. Wyszedł z tego chaos, który ciężko się czyta. Na pewno opisowi daleko do Flisowskiego lub Morrisona. Mnie ten styl drażnił i wielokrotnie się w nim gubiłem.
Autor dość trafnie i niekonwencjonalnie uzasadnia niektóre swoje tezy. Z dużym zainteresowaniem przyjrzałem się podziałowi czasowemu poszczególnych czynności przygotowań grupy lotniczej do startu z lotniskowca.
Czasami bardzo ciekawe były fragmenty z gatunku "co by było gdyby".
Autor dość szczegółowo opisał błędy obu stron. Podzielił je według skutków. Brawo.
Podsumowując książka ma swoje mocne strony jaką jest wiedza i badania historyczne autora. Niestety ma też swoje wady, które sprawiają, że nie czyta się jej lekko. A szkoda bo ma potencjał.

Godna uwagi książka! Autor potrafi być bardzo drobiazgowy, ale nie psuje to przyjemności z lektury pracy. Ładny język, świetnie pokazana dramaturgia tytułowej bitwy. Mimo lekkiej sympatii dla strony japońskiej praca sprawia wrażenie bardzo wyważonej.

• Wojskowość powszechna
  • Książki do kupienia
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • II wojna światowa
  • II wojna światowa