Rok 17. Fotokronika. W kręgu Słowian

Wydawnictwo: Biały Kruk
978-83-7553-068-1
historyczna

Album opowiada o wydarzeniach, jakie miały miejsce pomiędzy 16 października 1994 a 15 października 1995. W tym czasie Ojciec Święty Jan Paweł II szczególny nacisk położył na pielgrzymowanie do krajów słowiańskich, odwiedzając Czechy, Polskę i Słowację. W trakcie tych podróży kanonizował 5 błogosławionych – Jana Sarkandra, Zdzisławę z Lemberku i trzech męczenników koszyckich. Stawiając te postaci za wzór, zwracał uwagę, że również w nowych czasach, odzyskanej po dziesiątkach lat komunistycznego zniewolenia wolności, trzeba dochować wierności Panu Bogu i przestrzegać Jego przykazań.

Przebywając w Watykanie oraz podróżując do innych krajów (Filipiny, Papua-Nowa Gwinea, Australia, Sri Lanka, Belgia, Kamerun, RPA, Kenia, USA), Papież beatyfikował 23 sług Bożych. Podczas tego roku pontyfikatu odbył się X Światowy Dzień Młodzieży w Manili, który zgromadził największą w historii rzeszę młodych ludzi – 4 mln. Jan Paweł II po raz kolejny przemawiał na forum ONZ domagając się sprawiedliwego podziału dóbr i równości praw dla narodów. W czasie podróży na Czarny Ląd przekazał posynodalną adhortację „Ecclesia in Africa” oraz wziął udział w sesjach celebracyjnych Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego Afryce. W ramach swych pielgrzymek po Włoszech Ojciec Święty odwiedził m.in. Sycylię, Loreto i Trydent. Siedemnasty rok pontyfikatu, podczas którego opublikowana została encyklika „Ut unum sint” wzywająca chrześcijan do jedności, zakończyły obchody 30-lecia Vaticanum II

Album ten, podobnie, jak pozostałe z 27-tomowej serii „Dzieje Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005” cechuje wysoki poziom edytorski. Znakomitym i niepowtarzalnym zdjęciom Arturo Mariego towarzyszą fragmenty papieskich tekstów – przemówień, homilii, rozważań, katechez i dokumentów.

źródło opisu: http://www.bialykruk.pl/product.php?cid=0&pid=339

źródło okładki: http://www.bialykruk.pl/product.php?cid=0&pid=339