Pamiętnik więźnia

Okładka książki Pamiętnik więźnia Feliks Dzierżyński
Okładka książki Pamiętnik więźnia
Feliks Dzierżyński Wydawnictwo: Książka i Wiedza biografia, autobiografia, pamiętnik
Książka i Wiedza
1951-01-01
1951-01-01
pamiętnik X Pawilon

No nie...Nie dam rady, no choćbym bardzo chciała. Nie mogę.

Książki tego typu denerwują mnie, może przez wzgląd na tę część historii świata, która jest sprzeczna z moimi przekonaniami. Jeśli chcecie czytajcie, ja się poddaję przy tym tytule.

No nie...Nie dam rady, no choćbym bardzo chciała. Nie mogę.

Pamiętnik jest ciekawym źródłem informacji o warunkach więziennych tamtego okresu i relacjach pomiędzy więźniami:
"walka, walka i walka o byle co, zawsze, bezustannie"

widać jego izolacje i ocenę strażników:
"Od tygodnia siedzę sam na korytarzu nr 1 (..)żandarmi (..)pozostało tylko paru, najgorszych"

Można też dostrzec, że pobyt w więzieniu odcisnął mocne piętno na jego psychice, co w późniejszym okresie rewolucji zrobiło z niego psychopatę.

Niestety dużym minusem książki jest silna ingerencja w treść autora, gdyż jak zapewne każdy średnio-zaawansowany literat zauważył, w książce wyraźnie zaznaczone są trzy (momentami mam wrażenie, że nawet 4) style pisarskie. Widać to po konstrukcji zdań i używanych par wyrazów.
Przykładowo: klika stron styl A, potem kilka akapitów B, A, A, C, A, D, B, A, A, B.
Zapewne cały skład redakcyjny działał w celach propagandowych, by przedstawić ludobójczego zwyrodnialca jako jakoś normalnego. Typowy przykład PR tamtych czasów. Książka mocno na tym traci, gdyż literatura ukazująca co "siedziało" w głowie Dzierżyńskiego, mogłaby być nieoceniona.

"walka, walka i walka o byle co, zawsze, bezustannie"

widać jego izolacje i ocenę strażników:

Można też dostrzec, że pobyt w więzieniu odcisnął mocne piętno na jego...

Pamiętnik ten, choć krótki, jest świadectwem ofiarności, ideowości i heroizmu Feliksa Dzierżyńskiego, jego głębokiego zaangażowania w sprawę rewolucji i wielkiej wiary w jej powodzenie. Pozwala dostrzec tę postać z nieco innej perspektywy niż "krwawy kat rewolucji", czy "żelazny współpracownik Stalina". Ukazuje się nam inny Feliks: osoba wrażliwa, głęboko moralna, otwarta na piękno świata, szczerze oddana idei powszechnej równości oraz wolności, nie potrafiąca pogodzić się z wszechobecnym uciskiem ze strony caratu; osoba pełna samopoświęcenia, a jednocześnie nadal ludzka, przepełniona strachem i smutkiem, zwłaszcza w okolicznościach, w których przyszło jej się znaleźć.
Tekst bogaty w myśli płynące prosto z rozpalonego ideałami serca przy okazji dostarcza ciekawych informacji dotyczących warunków więziennych panujących ówcześnie w Warszawskiej Cytadeli.
Dla osób pragnących bliżej poznać Feliksa jest to pozycja obowiązkowa. Lektura może być ciekawa również dla wszystkich czytelników zainteresowanych polskim ruchem rewolucyjnym początków XX wieku.

• Obozowa
  • 2015
  • Nigdy nie doczytam do końca
  • Biografie i wspomnienia / Eseje i dzienniki
  • 2015