Edukacja środowiskowa społeczności lokalnych w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
historyczna

Praca zbiorowa pod redakcją Ligii Tuszyńskiej W krajach Unii Europejskiej edukacja ekologiczna ma znaczenie priorytetowe. Konferencje, warsztaty i różnego rodzaju projekty wspierane są ze środków unijnych. Współpracę i wymianę doświadczeń między środowiskami nauczycielskimi w krajach członkowskich Unii uważa się za jeden z istotnych elementów kształtowania się społeczeństwa obywatelskiego. W dawnej gminie Warszawa-Ursynów w latach 2000-2002 realizowano "Program Regionalnej Edukacji Ekologicznej dla społeczności lokalnej" pod patronatem Wydziału Ochrony Środowiska UW. Pracownicy naukowi i studenci bloku pedagogicznego Wydziału Biologii UW zorganizowali konferencję dla warszawskich nauczycieli, która była kontynuacją tej działalności i miała na celu:
1. Przedstawienie miejsca edukacji środowiskowej w programie strategii zrównoważonego rozwoju w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.
2. Przygotowanie nauczycieli do wspierania i prowadzenia edukacji środowiskowej dla społeczności lokalnej na terenie gminy
3. Nawiązanie współpracy z jednostkami samorządowymi i mediami w dziedzinie edukacji środowiskowej dla społeczności lokalnej
4. Uświadomienie uczestnikom konferencji współodpowiedzialności za środowisko przyrodnicze.
5. Przedstawienie możliwości i form współpracy nauczycieli, społeczności lokalnej i środowiska samorządowego na rzecz podnoszenia kultury i świadomości ekologicznej społeczeństwa.
W książce tej zebrano wystąpienia i referaty wygłoszone podczas konferencji z nadzieją, że ich prezentacja przyczyni się do rozpropagowania różnych form i metod edukacji środowiskowej społeczności lokalnych nie tylko na terenie Warszawy. Rodzaj publ.: naukowa

źródło opisu: http://www.wuw.uw.edu.pl/

źródło okładki: http://www.wuw.uw.edu.pl/