Katarzyna 1

Tłumaczenie: Barbara Radczak
Wydawnictwo: BIS
Catherine: Il suffit d'un amour...Tome I
powieść, dwór, uczucia

Jest rok 1413. Lud Paryża atakuje pałac Saint-Pol. Młodziutka Katarzyna Legoix, córka złotnika, widzi młodzieńca prowadzonego przez oszalały tłum na śmierć. Czując przypływ rozpaczy i miłości, dzięki fortelowi ratuje chłopca. Od tej chwili los Katarzyny i jej bliskich nieodwracalnie i dramatycznie się zmienia, splatając się z losami Francji pełnymi intryg, spisków, przelanej krwi, ale także wielkiej namiętności i miłości. Porywające romanse, przygody, walka o władzę, zdrada, liczne niebezpieczeństwa i zwroty akcji sprawiają, że historię Katarzyny Legoix czyta się jednym tchem! Jej dalsze niezwykłe losy w kolejnych tomach.

gwiazdka | 2014-10-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 04 października 2014

„Katarzynę" pamiętam jak przez wielką i gęstą mgłę z serialu sprzed lat, więc z pewną niecierpliwością ale tez obawą sięgałam po pierwszy tom. Poza tym odstraszał mnie lekko gatunek, nie przepadam za romansami, pewną pociechą jest jednak to, że jest to romans historyczny. Obawy jednak rozwiały się już w połowie tego tomu, Benzoli pisze bardzo plastycznie, świetnie obrazując epokę, przed oczyma przesuwają się więc kolejne sceny i obrazy z życia XV- wiecznej Francji. Narracja jest lekka i swobodna wiec kolejne rozdziały umykają coraz szybciej. Co mnie jednak lekko denerwuje to postaci, gdzie charakter nie jest barny pod uwagę, a o wszystkim decyduje wygląd, tak więc główna bohaterka, która w zamierzeniu ma być postacią pozytywną, u mnie wielkiej sympatii nie wzbudza, może nie jest złą osobą, ale zachowuje się czasem jak rozkapryszony dzieciak. Nie zniechęcona pierwszym tomem zamierzam przeczytać kolejne.

boziaczek | 2012-06-25

Książki z tej serii polecam wyłącznie dla kobiet:) Wspaniały romans osadzony w XV-wiecznej Francji. Czytałam jednym tchem!

Katherina87 | 2012-11-21

Wznowienie siedmiotomowej sagi o losach Katarzyny Legoix, które splatają się z dziejami Francji w okresie wojny stuletniej. W trakcie zamieszek w Paryżu trzynastoletnia Katarzyna na chwilę dostrzega twarz młodzieńca wiedzionego na śmierć przez żądny krwi tłum. Ten moment zadecyduje o całym jej życiu, a rozbudzone wówczas uczucie połączy ją nierozerwalnie z braćmi de Montsalvy. Młoda dziewczyna, pragnąca tylko szczęścia i miłości, zostanie wplątana w sieć dramatycznych intryg.

Elena | 2014-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Od niedawna czytam książki historyczne ale nie oddalałam się od historii Anglii, w większości czytałam o Tudorach. :) Nie byłam pewna czy historia Katarzyny również przypadnie mi do gustu ale bardzo mi się spodobała. Wciągnęła ,mnie bardzo szybko i nie mogłam się od niej oderwać. :) Polecam! ;)

Dawno, dawno temu z wypiekami na twarzy oglądałam w TV serial o pięknej Kasi i jej narwanym ukochanym. Potem, w czasie wyjątkowo deszczowego urlopu w Zakopanem trafiłam w księgarni na książkę. I fascynacja ożyła.
Historia o sercowych perypetiach złotowłosej Katarzyny i wiecznie pakującego się w kłopty hrabiego Arnauda nie należy z pewnością do wielkiej literatury. Ale jest dobrze napisana, akcja toczy się wartko i przybiera nieoczekiwane zwroty, a bohaterowie wcale nie są papierowu i jednostronni. Dla mnie ma jeszcze jedną zaletę: bogate i - co nieczęste w tego rodzaju literaturze - wiernie odwzorowane tło historyczne. Może to paradoksalne, ale ja na tej książce uczyłam się historii wojny stuletniej.

Dawno dawno temu telewizja polska wyświetlała francuski serial w niedzielę ... byłam jeszcze dzieckiem i nie miałam zielonego pojęcia o historii średniowiecza, nie wiedziałam gdzie leży tajemnicza Owernia kraina lasów, wzgórz i zamków ale i tak zafascynowały mnie nieprawdopodobne losy bohaterki - pięknej Kasi. Po 20 latach przypadkiem natknęłam się na cały cykl na podstawie którego którego kręcono te odcinki. Lampka się zapaliła, przekręcił się klucz i szkatułka z napisem "sentyment" po raz kolejny się otworzyła - ugrzęzłam na nowo przypominając sobie scenę po scenie opisaną na kartach tej całkiem niezłej powieści. Tylko "3 gwiazdki" za język - jak dla mnie tłumaczenie trąci mychą. Widać że ma już swoje lata. <br />
Ona - Kasia, fajna babka, dobra ale ma trochę na sumieniu, dzisiaj byłaby świetną biznewumen, on - Arni, nieprzewidywalny porąbaniec z tych co to zawsze na 4 łapy choć na to nie zasługują, razem tworzą jedną z ciekawszych par na jakie się natknąłem w literaturze....

alamak99 | 2015-12-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Klasyfikuję książkę jako romans historyczny. Bardzo lubie powieści historyczne i dlatego moje zainteresowanie Katarzyną i do tego średniowieczna Francja. Pozycja zdecydowanie dla kobiet. W tomie I poznajemy dziewczynę i śledzimy początek losów jej trudnej miłości i wkraczania w dorosłe życie.
Książka obfituje we wspaniałe i szczegółowe opisy średniowiecznych francuskich obyczajów, strojów, architektury, codziennych zjawisk, co pozwala nam lepiej poznać epokę, w której rozgrywa się akcja. Czy sięgnę po pozostałe częsci? Nie wiem, w najbliższym czasie napewno nie, ale....

Alicja | 2014-02-19
Przeczytana: 2008 rok

Jedna ze wspanialszych książek, które kiedykolwiek przeczytałam. Historia Katarzyny sprawiła, że raz płakałam,a raz śmiałam się w głos. Polecam wszystkim, którzy lubią fikcję historyczną!

Francja, rok 1413. Paryż ogarnięty jest krwawymi zamieszkami na czele których stoi Caboche, Szymon Nożownik. Celem powstania jest obalenie władzy króla Karola VI na rzecz Jana bez Trwogi. Młodziutka Katarzyna Legoix, córka złotnika, wiedziona ciekawością ląduje wraz ze swym przyjacielem Landrym Pigasse samym środku rozruchów narażając swoje życie na niebezpieczeństwo. Los chciał, że oboje byli świadkami przerażającej sceny, w której młody Michał de Montsalvy daje wyraz swej złości wykonując poniżający gest w stronę Jana bez Trwogi. Za ten haniebny czyn zostaje powiedziony na śmierć, a zrozpaczona dziewczyna owładnięta urokiem młodzieńca postanawia zrobić wszystko, by go uratować - pomóc jej niechętnie zgadza się Landry. Ze wsparciem lokalnego żebraka Barnaby (który jeszcze nie jeden raz poda pomocną dłoń) odbijają Michała z niewoli i ukrywają. Niestety, życie Michała kończy się tragicznie, a śmierć ta w wielu aspektach odciśnie piętno na całym życiu Katarzyny.
Młoda dziewczyna...

alakomiak | 2015-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2015

Jeśli ktoś lubi książki z wątkiem historycznym, to ta pozycja jest jak najbardziej dla niego. Fantastycznie wpleciony kawałek historii w fabułę fikcyjnego życia dziewczyny z niższych sfer.Mało jest powieści, które powodują, tak mocne oderwanie od rzeczywistości i tak przemożną chęć dalszego ucztestniczenia w życiu bohaterów. Opowiedziana historia młodziutkiej Katarzyny urzekła mnie na tyle, abym myślami była w piętnastowiecznej Francji, nawet gdy książka była poza moim zasięgiem. Mogę ze spokojem porównać powieść do twórczości Philippy Gregory, która również jest mistrzynią w tej tematyce. Na pewno sięgnę po kolejne tomy, bo już nie mogę się doczekać, jak potoczy się dalej życie tytułowej Katarzyny.