Nikt nie ujdzie cało. Tom 1.

Okładka książki Nikt nie ujdzie cało. Tom 1. Hans Hellmut Kirst
Okładka książki Nikt nie ujdzie cało. Tom 1.
Hans Hellmut Kirst Wydawnictwo: Interart Seria: Hans Hellmut Kirst | Dzieła zebrane fantasy, science fiction
Hans Hellmut Kirst | Dzieła zebrane
Keiner kommt davon
Interart
1996-01-01
1996-01-01
Barbara Tarnas
wojna atomowa; zagłada Europy

1956r. Polska.
Rząd PRL podpisuje umowę z ZSRR o stacjonowaniu wojsk radzieckich w Polsce. W Warszawie wybuchają protesty, na co ZSRR grozi wejściem swoich wojsk do Polski...

Tak się zaczyna, w dużym skrócie ta historia. Akcja przenosi się później do podzielonego na strefę wschodnią i zachodnią Berlina.

Hans Helmut Kirst stworzył tym razem książkę polityczną. Główną rolę w tej opowieści odgrywają wojskowi i wysłannicy państw zachodnich odpowiedzialnych za sytuację polityczną w okupowanym Berlinie.
Na szali staje wojna atomowa między ZSRR, a państwami alianckimi.

Akcja prowadzona jest tutaj powoli. Przez większą część tomu zapoznajemy się z bohaterami tej opowieści. Wszystko jest jednak przeciągnięte jakby Kirst na siłę próbował zrobić z tego opiwiadania dwa tomy.
W książce znajduje się wiele opisów, rozkazów, not i depesz politycznych i wojskowych. Jeśli ktoś tego nie lubi, to nie będzie zadowolony. Choć trzeba przyznać że zapisy depesz są rzeczowe i opowiadają żargonowi wojskowemu.

Głównym mankamentem tego tomu jest jednak rozwleczenie akcji i mało interesujące postacie. Jest tu również wątek obyczajowy, ale nie jest on jednak, póki co, zbyt interesujący.

Po przeczytaniu 2/3 tego tomu zastanawiałem się nad przerwaniem czytania i odpuszczeniu sobie tej lektury. Na szczęście ostatnia cześć tej opowieści zrobiła się nieznacznie ciekawsza, a to dzięki jednej z postaci, Henry Engela, ktora bardziej przypadła mi do gustu. Cyniczny Engel jest typem postaci, dla której lubię czytać Kirsta.

Podsumowując uważam ten tom za dość przeciętny. Ma on sporo mankamentów i z pewnością istnieje wiele ciekawszych pozycji Kirsta.
Niemniej jednak dokończę pewnie lekturę tej opowieści, gdyż spodziewam się, że tom 2. będzie lepszy.
Tym bardziej że akcja zaczyna się w końcu zawiązywać i dalej musi być po prostu ciekawiej.

1956r. Polska.

Hans Helmut Kirst stworzył tym razem książkę polityczną. Główną rolę...

Wizja wybuchu III wojny światowej, a w tle opis losu kilku przyjaciól. Mamy tu NATO, ZSRR, RFN i NRD., a nawet polskie akcenty. Autorowi nie chodzi jednak o ukazanie samego konfliktu zbrojnego lecz o to co do niego może doprowadzić. Zwykły przypadek, pociągający za sobą decyzje ludzi na stanowiskach, lub ich zaniechanie i konflikt gotowy. Co gorsze Kirst ukazuje rozmywane się odpowiedzialności za decyzje i jej przerzucanie z jednego na drugiego ważnego wojskowego/ polityka. To poraża, ta ludzka biurokratyczna niemoc i umywanie rąk. Książka wydania w 1957 roku (w Polsce dopiero w 1996) robi duże wrażenie, tym jak łatwo można przekroczyć pewne granice. Polecam, H.H. Kirst w najlepszym wydaniu.

• Hans Hellmut Kirst
  • H.H.Kirst

Dodaj cytat z książki Nikt nie ujdzie cało. Tom 1.