Jak świat prawdziwny stał się bajką. O literaturze niefikcjonalnej

Okładka książki Jak świat prawdziwny stał się bajką. O literaturze niefikcjonalnej Paweł Zajas
Paweł Zajas Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo Poznańskie
2011-06-08
2011-06-08

Okładka książki Teksty drugie nr 6 / 2019 Dominik Antonik, Przemysław Czapliński, Bernadetta Darska, Katarzyna Frukacz, Bogusław Grodzki, Magdalena Horodecka, Brian Massumi, Jan Miklas-Frankowski, Jakub Momro, Kasper Pfeifer, Magdalena Piechota, Redakcja pisma Teksty Drugie, Kinga Siewior, Paweł Zajas, Agata Zawiszewska, Edyta Żyrek-Horodyska
Teksty drugie ... Dominik Antonik, Pr...
Okładka książki Teksty Drugie 5/2017: Przeszłe przyszłości Piotr de Bończa Bukowski, Anne Carson, Rafał Górski, Tomasz Majewski, Piotr Michałowski, Magdalena Saryusz-Wolska, Małgorzata Szumna, Jerzy Szyłak, Justyna Tabaszewska, Wojciech Tomasik, Marta Tomczok, Tomasz Żaglewski, Paweł Zajas, praca zbiorowa
Teksty Drugie ... Piotr de Bończa Buk...

Oto nietuzinkowa i przewrotowa moim zdaniem praca naukowa napisana przystępnym językiem (a więc dostępna zwykłemu zjadaczowi chleba i zrozumiała dla niego),której autor - badacz Uniwersytetu A. Mickiewicza - rozprawia się z tzn. reportażem literackim w oparciu o 'rozpracowanie' technik pisarkich Kapuścińskiego, Martina Pollacka, Franka Westermana i paru innych, mniej znanych w Polsce pisarzy parających się literaturą niefikcjonalną i święcących tryumfy w tymże gatunku (co nierzadko przekłada się na czerpanie z tego dużych profitów!). Rzecz o poszukiwaniu granic gatunki, łamaniu paktu referencyjnego, w jaki pisarz wybierający gatunek non-fiction wchodzi z czytelnikiem ("skoro to nie beletrystyka, ale reportaż/dokument, możesz zakładać, szanowny czytelniku, że sprawdziłem detale, przepytałem świadków i przytaczam fakty, a nie konfabuluję ani nie pisze, co mi ślina na język przyniesie, co mi się WYDAJE, albo to, jak bym CHCIAŁ, by ta 'prawda' wyglądała"),o podawaniu fikcji za prawdę (Kapuściński) lub wręcz odwrotnie: sprzedawaniu prawdziwych historii jako literatury, by książka mogła stanąć również na półce opatrzonej etykietką 'beletrystyka/literatura piękna (Westerman); wreszcie - o konfabulowaniu (Pollack).

Pozycja obowiązkowa dla tych, których bulwersują lub ekscytują kontrowersje wokół warsztatu Jacka Hugo Badera (w szczególności a propos ostatniej jego ksiązki o Broad Peak) i pobudek powodujących tym twórcą, który nie ma oporów, by łamać elementarne zasady etyki obowiązującej dokumentalistę; ale również książka ważna na tych, których frapuje fenomen popularności nowej 'polskiej szkoły reportażu' skupionej, mam wrażenie, wokół Dużego Fromatu GW (z Tochmanem na czele).

Paweł Zajas Jak świat prawdziwny stał się bajką. O literaturze niefikcjonalnej Zobacz więcej