W stronę życia

Tłumaczenie: Dorota Stadnik
Wydawnictwo: Muza
Kinfolk
powieść, Chiny, tradycja, kultura

Następna książka amerykańskiej noblistki. James, Mary, Laura i Peter, dzieci chińskiego profesrora i uciekiniera z Chin, wracają po latach emigracji w Stanach Zjednoczonych do kraju swoich przodków. Opowieść o dorastaniu ludzi zawieszonych między światem Zachodu i Dalekiego Wschodu historia poszukiwania własnego miejsca na ziemi i własnej tożsamości. W czasie II wojny światowej profesor Wen...

W czasie II wojny światowej profesor Wen Hua i jego rodzina uciekają z Chin do Stanów Zjednoczonych. Przez lata starają się żyć jak prawdziwi Amerykanie. Jeden z synów, James, zostaje lekarzem. Nie chce żyć zgodnie z planami ojca i mu się sprzeciwia. Mimo, że oznacza to także rozstanie z narzeczoną, wraca do kraju swoich przodków. Wkrótce dołącza do niego rodzeństwo - Mary, Laura i peter. Czy wychowani w zachodnim świecie będą potrafili odnaleźć się w wiernych tradycji Chinach?

gwiazdka | 2013-12-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Z każdą kolejną książką P. Buck przekonuję się, jak dobrą pisarką była. To dzięki niej zainteresowałam się obrazem Chin i Chińczyków. Za każdym razem, z każdą nową książką odkrywam coś nowego w tym temacie.
„W stronę życia" to opowieść o chińskiej rodzinie, która wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Jednak po latach tam spędzonych dzieci postanowiły wrócić do swojej ojczyzny, którą tak naprawdę znały z wyidealizowanych opisów swoich rodziców.
Powieść porusza bardzo wiele problemów. Między innym i problem tożsamości młodych wychowanych, a często także urodzonych w Ameryce, którzy są jednak zmuszani przez starsze pokolenie do życia w tym kraju, ale odrzucania wszystkich zwyczajów zachodnich, tworzenia kraju w kraju. Młodych, którzy wracają do Chin, kraju znanego najczęściej tylko z opowiadań, gdzie nie potrafią się odnaleźć pośród starych zwyczajów. Tych, którzy wracają do kraju, który opuścili przed laty i nie zawsze potrafią odnaleźć stare znane Chiny, bo te weszły w okres- nie...

Joanna Bożek | 2011-03-12
Przeczytana: 11 marca 2011

"Nie zapominaj, że nie jesteśmy Amerykankami. Chociaż nigdy nie widziałyśmy ojczystego kraju, jesteśmy Chinkami. Nie możemy zachowywać się jak amerykańskie dziewczyny." [s.115]

Spędziłam wspaniałe chwile czytając tą chwytającą za serce opowieść.
Główny bohater - James podejmuje się bardzo odważnej rzeczy, chce opuścić wygodne życie w stanach zjednoczonych aby powrócić do swojego kraju - do Chin.
Czy uda mu się odnaleźć tam swoje miejsce? Ciężko jest być obcokrajowcem, ale ciężko też jest przyzwyczaić się do życia w miejscu które tak drastycznie różni się od tego w którym się wychowaliśmy.
James i jego rodzeństwo zostaną poddani bardzo ciężkiej próbie, próbie odnalezienia siebie.

Książka opisuje też dwa bardzo ważne problemy - nauka pisania i czytania na wsiach, oraz higiena i leczenie chorób.
James i Marry nie spoczną do póki nie nauczą swoich krewniaków, pisania i podstaw higieny, chociaż nie będzie to łatwe nie maja zamiaru szybko się poddawać - postawa godna podziwu.

Pearl S....

klaudiabla2 | 2011-08-20
Przeczytana: 28 lipca 2011

Niestety to już ostatnia książka tej autorki jaką mają w bibliotece. Mam nadzieję, że z czasem coś dokupią, bo żal mi rozstawać się z tą pisarką.
W książce oglądamy rodzinę Liangów: pana domu, jego żonę i czworo dzieci: Jamesa, Mary, Petera i Louise. Mieszkają oni w Ameryce, gdyż w Chinach rządy są złe, a kraj zaczynają opanowywać komuniści. Pewnego dnia dzieci postanawiają wrócić do ojczyzny… Co z tego wyniknie?

Spodobała mi się, ale na głównym miejscu cały czas jest ,,Smocze ziarno”. Pokazuje wyobcowanie, odrzucenie tych młodych ludzi od świata. W Ameryce wiadomo są Chińczykami, wyglądają inaczej, a więc ludzie traktują ich różnie. W swoim rodzinnym kraju też nie są rodowitymi mieszkańcami, bo w pewnych sytuacjach zachowują się odmiennie od swoich prostych krewnych. Podobało mi się jak James uczył higieny swoich rodaków i to w jaki sposób razem z siostrą Mary postępował. Reszty rodzeństwa nie polubiłam, dbali tylko o siebie i swoje wygody. Za to James nie chciał być takim jak...

patrycja76 | 2013-10-16
Przeczytana: luty 2013

A wiecie co? Literatura kobieca i zarazem nie kobieca. Rzetelne opisy życia na chińskiej wsi, wątki romantyczne, ciekawe, tak dla nas egzotyczne opisy obyczajowości chińskiej.
Historia chińskiego rodzeństwa wychowanego w Stanach, które wraca do Chin, aby tam edukować i leczyć mieszkańców wioski. Narracja nie "rozciapciana", bez zbędnych achów i ochów. Nie raziły mnie nawet wątki romansowe, gdyż przedstawione są w sposób subtelny i nie spłycony. Dobrze się to czyta, naprawdę. Dodam, że czytałam już dawno temu jakąś powieść tej pisarki, niestety nie pamiętam tytułu. Tę książkę polecam z czystym sumieniem.

Krasnoludek Monika | 2013-01-21
Na półkach: Przeczytane, Klasyki
Przeczytana: 21 stycznia 2013

Opowieść o trudnych wyborach, zmierzeniem się z własnymi słabościami i wyobrażeniami oraz o walce za własne marzenia. Autorka poprzez obraz ówczesnych Chin pokazuje nam, jak wielką siłę stanowi przynależność, kultura, miłość i zaufanie. Czytało mi się ją bardzo dobrze/ Polecam.

8KR | 2014-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2014

Jest to jedna z osiemdziesięciu pięciu powieści laureatki literackiej Nagrody Nobla (1938 r.) Pearl S Buck urodziła się w 1892 r. w Wirginii zachodniej i jako dziecko wyjechała z rodzicami, misjonarzami Kościoła prezbiteriańskiego, do Chin. Spędziła tam wiele lat ucząc się równolegle języka chińskiego i angielskiego. Studiowała w Stanach Zjednoczonych. Wróciła do Chin, żeby wykładać literaturę angielską na tamtejszych uczelniach. W roku 1932 musiała opuścić ogarnięte rewolucją Chiny.

Tematyka powieści bliska jest rzeczywistości, w której żyła autorka książki. Pearl S. Buck opisuje tu losy rodziny o nazwisku Liang. Z powodu trudnej sytuacji politycznej w Chinach emigrują oni do Stanów Zjednoczonych. Dzięki znajomości języka angielskiego i sukcesów w środowisku naukowo-literackim doktora Lianga rodzina dość szybko znajduje się na wysokiej pozycji społecznej. Przez lata starają się żyć jak prawdziwi Amerykanie.

Czy naprawdę możliwe jest całkowite odcięcie się od kultury i tradycji...

rea | 2013-10-21

"Praca u podstaw" w chińskim społeczeństwie na początku XX w. Doktor Liang Wen Hua od 20 lat żyje wraz ze swoją żoną i czwórką dzieci na emigracji w Nowym Yorku. Dzięki jego pozycji jako cenionego naukowca wykładającego filozofię chińską, rodzina żyje na wysokim poziomie i zajmuje szacowną pozycję wśród emigracji chińskiej w Stanach. Swoje dzieci doktor wychowuje w kulcie dla Chin, "wspanialej cywilizacji, dziś niestety ukrytej w mroku". To wywołuje w najstarszym synu doktora Jamesie pragnienie powrotu do kraju przodków. Wkrótce po ukończeniu medycyny, James wyjeżdża do Pekinu, gdzie podejmuje pracę w szpitalu. W niedługim czasie dołącza do niego rodzeństwo: Mary, Louise i Peter. Na miejscu dochodzi do zderzenia obrazu Chin przekazanego dzieciom przez ojca z rzeczywistością. Peter tak to ujmuje: "Próbowałem sobie to wszystko poukładać. Ten brud, te choroby, ta głupota!...Póki żyję, nie wybaczę tacie, że pozwolił nam wierzyć, że tu wszystko jest takie wspaniałe, i ukrywał prawdę...

Multikasia | 2012-07-02
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 02 lipca 2012

Książka opowiada o rodzinie chińczyków - Liangów, którzy wyprowadzają się do Ameryki. Dwoje z ich dzieci - Jim i Mary jest urodzonych w Chinach i tam właśnie chcą wrócić, do wioski swoich przodków. Następnych dwoje - Peter i Louise - jest urodzonych już w Stanach, nie znają życia poza Ameryką, świat Chin jest im zupełnie obcy.

Historia opisana jest w momencie, kiedy każde z nich dorasta.
Jim wyjeżdża do Chin jako pierwszy, urządza sobie tam życie, mimo że serce zostawił przy pewnej Chince, która wychodzi już za mąż za Amerykanina.
Mary pragnie dołączyć do brata.
Louise zakochana w amerykańskim chłopcu, oddaje mu swoją cnotę, za co zostaje potępiona przez ojca, cała trójka- Mary, Louise, Peter dołączają do brata w Chinach.

Louise, mimo to spotyka kolejnego Amerykanina i zakochuje się w nim, mężczyzna ma dziecko z inną kobietą, która umarła przy porodzie. Louise adoptuje dziecko, bierze ślub z żołnierzem i wraca z nim do Ameryki.
Peter gubi się w walce z sam chyba nie wiem...

Lamika | 2015-01-16
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 23 listopada 2014

Lubię książki Pearl Buck, bo sporo można się z nich dowiedzieć o chińskich obyczajach i historii najnowszej, a wszystko to w interesującej formie powieściowej. Niestety "W stronę życia" należy do jej słabszych powieści. Opisuje, jak się wydaje, okres niedługo przed proklamowaniem przez Mao Ze Donga ChRL. Zamerykanizowani Chińczycy, wiedzeni chęcią pracy "u podstaw" tworzą na wsi szpital, uczą wieśniaków higieny, czytania i pisania. Równoległe wątki życia chińskiej rodziny w USA i w Chinach pokazują rozdarcie między dwiema kulturami. Intencje szlachetne, ale książka nudna,

silver0333 | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

kolejna książka Pearl okazała się znakomitą powieścią!