Kompleks Portnoya

Wydawnictwo: Czytelnik
Portnoy's Complaint
powieść amerykańska
literatura piękna

Opublikowany w 1967 roku Kompleks Portnoya jest jednym z kamieni milowych amerykańskiej prozy XX wieku. Ukazanie się powieści na rynku wywołało wielki skandal obyczajowy. Mieszczańskich czytelników szokowały odważne, przełamujące dotychczasowe tabu, opisy erotyczne oraz bezkompromisowe rozliczenie z moralnością współczesnych amerykańskich Żydów. Książkę głośno oprotestowały ortodoksyjne środowiska katolickie i żydowskie. Mimo to Kompleks Portnoya stał się dla młodego pokolenia lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku powieścią kultową i zyskał miano światowego bestsellera. Bohaterem książki jest znerwicowany młodzieniec, Alex Portnoy (mający wiele wspólnego z Philipem Rothem), który neguje wszystko, co go ukształtowało: wychowanie w rodzinie, obowiązujące zasady moralne, dominację religii i matki w kulturze żydowskiej, mit ojca i psychoanalizy.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 2008

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/

5 pytań do czytelnika – Marta Frej

Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada malarka i ilustratorka Marta Frej.

15 książek, które ukształtowały Philipa Rotha

22 maja zmarł znany amerykański pisarz Philip Roth. Twórca między innymi takich utworów jak „Amerykańska sielanka” i „Kompleks Portnoya”. Przedstawiamy wam listę 15 książek, które wpłynęły na autora najbardziej.