Hegel dla początkujących

Wydawnictwo Adam Marszałek
2009-01-01
2009-01-01
Filozofia biografie filozofów Hegel

Trudna filozofia częściowo wyjaśniona w całkiem przystępny sposób. Zdarzają się niestety błędy - jak kiedy autor zarzuca Heglowi popieranie frenologii, podczas gdy ten poświęcił cały duży rozdział "Fenomenologii ducha" na obśmianie tej pseudonauki

Nie jest źle, aczkolwiek mogłobyć lepiej. Momentami wszystko wydaje się mętne, a i samej filozofii Hegla zdecydowanie za mało. Wzamian jesteśmy oblegani przez różne nieistotne dygresje ze strony autora, które w dużej mierze są zbędne.

Kolejna książka Żelaznego z serii "dla początkujących". Kant był taki sobie, bo mało wyjaśniał, ale miał przynajmniej ciekawe anegdoty. Tutaj nie ma anegdot i jest już więcej wyjaśnień samej filozofii , ale niestety też jest mnóstwo kiepskich żartów i mędrkowania samego autora na tematy niezwiązane z Heglem, co sprawiało, że momentami się męczyłem – nie z powodu zawiłości problematyki, a z racji zażenowania. Niemniej można się czegoś z tego dowiedzieć i nie jest to tak mętne jak sam Hegel, więc ludziom bojącym się tekstów źródłowych polecam.

Drugą książka z serii Filozofowie dla początkujących dotyczy filozofii Hegla. Autor tak jak w poprzedniej części dotyczącej Kanta, opisuje podstawy filozofii niemieckiego idealisty w przystępny sposób. Różnica jest taka, że o ile w poprzedniej części była masa anegdot, to w tej części ich liczba została ograniczona, co wyszło dziełu na dobre. Książkę czyta się lekko i mogę ją polecić osobom zainteresowanym niemiecką filozofią.

Książka pochodzi z serii wydawniczej: Filozofowie dla początkujących. W tej publikacji profesor przybliża filozofię Hegla w sposób przejrzysty i zabawny.

• Filozofia
  • Niemcy
  • Biografie
  • Filozofia
  • 02 Filozofia
  • Mam ebooka

Dodaj cytat z książki Hegel dla początkujących