Histoire de la vie privée. T. 3, De la renaissance aux lumières
życie prywatne
historyczna

red. wyd. polskiego t. 3: Jerzy Maroń;
Książka ukazuje różne formy prywatności, takie jak intymność, indywidualność dziecka, pobożność, przyjaźń, ukazuje też skupienie się całej sfery prywatnej na rodzinie i jej uprzywilejowane miejsce.

cranberry | 2017-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2017

Groza bierze, jak można zanudzić tak ciekawy temat! Zwłaszcza w tak przełomowym tomie serii Historii prywatnej - tomie, który opowiada o tym, jak rodziła się współcześnie rozumiana prywatność.

Kolejne rozdziały mówią o publicznych i intymnych formach religijności, o (bardzo interesującym!) zwyczaju czytania na głos lub cicho - i ewolucji tych zwyczajów w czasie, o urządzeniu mieszkań i strukturze rodzin na wsi i w mieście, relacji człowiek-państwo i człowiek-społeczność lokalna (z wszelkimi mechanizmami kontroli nad jednostką jak np. urządzanie kociej muzyki żeniącym się wdowcom).

I te pasjonujące tematy opisane są językiem nie tyle merytorycznie trudnym, ile stylistycznie udziwnionym, rozwodnionym, miejscami (zwłaszcza w jednym z pierwszych artykułów) wręcz bełkotliwym - i nie jest to wina tłumaczy, tak mi się przynajmniej wydaje po analizie nie tyle pojedynczych zdań, ile całych akapitów. Groza!

Co do treści to też często nasuwał mi się smutny wniosek: szkoda, że autorzy jak...

Viator | 2017-06-19
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Nie jest łatwo zrecenzować książkę, która pretenduje do bycia spójną, w miarę możliwości uporządkowaną całością, lecz jest napisana przez wielu autorów. Sprawia to, że praca jest bardzo niejednolita, przede wszystkim pod względem jakości. Pewne jej rozdziały są zdecydowanie lepsze, lepiej skonstruowane i bardziej zrozumiałe niż inne, które często sprawiają wrażenie na siłę przedłużanych. Przez wielość autorów dają o sobie znać pewne powtórzenia w treści, lecz można na to przymknąć oko, gdyż, jak wiadomo, powtarzanie matką nauki.

Na pochwałę zasługuje z pewnością bogactwo ilustracji, na niemalże co drugiej stronie znajduje się choćby jedna. Najważniejsze jest jednak to, że są one integralną częścią pracy, autorzy niejednokrotnie odwołują się do nich lub analizują je w tekście głównym. Często także same podpisy do nich zawierają wiele ciekawych i wartościowych informacji. Jest to warte wyróżnienia, ponieważ w wielu publikacjach ilustracje są jedynie dodatkiem, który do samej pracy...

Gabrielle | 2015-02-21

Jest to typowo naukowa, bardzo obszerna rozprawa na temat różnych aspektów życia prywatnego od XVI do końca XVIII wieku. Czyta się ją dość ciężko, mi osobiście trochę brakowało "konkretów". Niemniej jest jak najbardziej warta przeczytania.

Vovoka | 2017-06-16
comafan | 2017-06-10