Graduation Day

Okładka książki Graduation Day Joelle Charbonneau
Okładka książki Graduation Day
Joelle Charbonneau Wydawnictwo: HMH Books Cykl: Testy (tom 3) fantasy, science fiction
Testy (tom 3)
HMH Books
2014-06-17
2014-06-17
Dystopia

Cia nie może przestać myśleć o Testach, które dla wielu miały katastrofalne skutki. Pragnie zlikwidować proces selekcji studentów, by uchronić kolejnych kandydatów przed tym, co sama przeszła. Postanawia wcielić swój plan w życie, jednak sama niewiele może zdziałać. Musi zdecydować, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem? Czy przyjaciel może zdradzić, a wróg okazać się sprzymierzeńcem? A co, jeśli Testy nie są tak złe i okrutne, jak do tej pory myślała?

Ostatnia część trylogii ''Testy'' pozwala czytelnikowi odkryć kolejne elementy dystopijnego świata. Pojawiają się nowe problemy i rozwiązania, które mają przybliżyć bohaterów do obranego celu. Historia jest pełna chaosu, który próbuje uśpić naszą czujność oraz napędza akcję. Skaczemy od wydarzenia, do wydarzenia, na każdym kroku zderzając się z nową zagadką do rozwiązania. Na pozór prosta i niewymagająca książka przeplata w swej treści dylematy moralne, które poddają w wątpliwość wypracowane do tej pory przekonania. No bo w końcu jak cienka granica jest między przemienieniem dobra w zło? Człowieka w zwierzę? Ofiarę w oprawcę? Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co by uczynił w sytuacji zagrożenia czy eskalującego stresu. Po pokonaniu wielu przeszkód i szaleńczym biegu docieramy do finału, który jest jak gwałtowne uderzenie. Rozczarowanie, ekscytacja czy zrozumienie? Sądzę, że to kwestia bardzo indywidualna. Ja akurat zawiedziona nie jestem.

Ostatni tom jak i cała trylogia to lekka historia skierowana do młodzieży. Jest to dobra pozycja na zastój czytelniczy, gdyż angażuje od samego początku. Bardzo podoba mi się pomysł Testów, który wplata się w każdą część serii. Jest to element całości, o której żadnemu z bohaterów się nie śniło. Dla mnie był to świetny reread. Z każdym kolejnym razem, kiedy sięgam po te książki, odbieram historię w zupełnie inny sposób.

Cała seria bardzo przyjemna, miło zaskoczył mnie zwrot akcji w ostatniej części. Nie jest to seria wybitna, ale czytając ją dobrze się bawiłam. Mogę szczerze polecić jako sympatyczne czytadełko na wieczory, zwłaszcza fanom Igrzysk Śmierci i Niezgodnej - wszystkie te trzy serie utrzymane są w podobnych klimatach.

1997

Bardzo lubi roztrzasac i dramatyzować a nawet po kilka razy powtarzać to samo kim jest kto po co się tutaj znalazł itd gdyby tego nie było książka była by krótsze i lepsza bo konkretna

Słaba.....pierwsza i druga część nie zachwycały ale były na dobrym poziomie. Trzecia zaś pokazała, że Cia zamiast stać się silniejsza to wiecznie ubolewała nad swoim losem. Panienka w opałach, która jako jedyna może uratować świat. Myślałam, że nie doczytam ale jakoś udało się.

Trzecia część Testów. Cia nadal studiuje na uniwersytecie i próbuje obalić Testy. W tym celu formułuje wśród swoich znajomych i przyjaciół zespół, który ma jej w tym pomóc. Po drodze oczywiście czeka ją wiele różnych przygód, nie mogło by być za nudno :)

Wszystko oczywiście kończy się dobrze, testy zostają zniesione, Cia wraca do swojej koloni. Ale jednak ma poczucie, że jej "misja" jeszcze się nie skończyła i powinna wrócić na Uniwersytet żeby móc mieć jakiś wpływ na zmianę świata...

Pierwszą część Testy, czytało się dobrze, kolejne są już... przeciętne i przewidujące. Czytam żeby skończyć serię, ale jakiejś wielkiej twórczości w kolejnych częściach odnaleźć nie potrafię...

Mimo, że książka miała trochę nieścisłości, postanowiłam jej dać 10 na 10 za emocje, jakie u mnie wywołała, a także pokrótce przy tej części oddać też ogólną ocenę trylogii, którą jestem wprost oczarowana. Dawno nie czytałam tak dobrej dystopii i do niedawna bałam się, że najlepsze powieści z tego gatunku już przeczytałam i że nic mnie nie zaskoczy. Jakże się myliłam! Dla każdego fana gatunków dystopicznych i postapokaliptycznych pozycja obowiązkowa, a także dla wielu z Was, którzy po prostu lubią dobre książki z niebanalną fabułą i skłaniające do przemyśleń. Mi się podobało. Będę tęsknić, a tymczasem idę leczyć swojego książko-kaca. Może się uda. Polecam! :)

Trzeci ostatnia część świetnie zamyka cały cykl i nie odstaje specjalnie od pozostałych. Cia wciąż trwa przy swojej uczciwości, ale aby ratować innych, a także rodzinę, znajomych i nieznajomych musi podjąć decyzje, z których każda ma swoje konsekwencje. Dla dziewczyny skończył się czas czarno-białych wyborów, a wszystko zaczyna przybierać kolorów szarości.

Polecam cały cykl, który z pewnością uczy wiele na temat lojalności, uczciwości i determinacji.

Polecam cały...

Utopia zanurzona w dystopii

Podsumowując przeczytaną trylogię, jedyne co mogę powiedzieć - PRZECIĘTNA.
Do zalet - fabuła, skonstruowana zgodnie z "zasadą sukcesu":
1. Książka nie może być zbyt długa;
2. Powinna się szczęśliwie zakończyć;
3. Główny bohater powinien przeżyć.
Do tego możemy dodać kolejne elementy, kolokwialnie rzecz ujmując trendy:
4. Równość płci z "bardziej równą" kobietą :D ;
5. Działanie zgodnie z kluczem: "Bądź wolny i rób co chcesz!";
6. Młodość zwycięży z doświadczeniem.

Czasami mi to przypomina dziwną wersję genocydu - intelektualną. Nawet czuje obawę, co będzie lat za dziesięć z tymi, którzy teraz są w wieku czternastu czy piętnastu. Jestem głęboko przekonany, że w każdym społeczeństwie na początku należy nauczyć się grać według zasad. I ostatnio zdarza mi się to powtarzać tym, którzy szukają "magiczne przyciski" sukcesu.
W biznesie i w życiu tak jest. Nie da się zarobić miliona, jeżeli nie nauczysz się zarabiać złotówki. Nie zostaniesz prezesem, jeżeli nie kierowałeś działem. Oczywiście, zawsze możesz dać przykład Steve'a Jobs'a. Ale prawdopodobieństwo tego, że jesteś "Steve'm Jobs'em" wynosi 1:7 323 000 000 (jakoś tak)... A że zostaniesz Cią Vale? Żadna, bo nie urodzisz się po Wojnie Siedmiu Faz!

No i popełniłem "poważną opinię do niepoważnej książki"

Utopia zanurzona w dystopii

Podsumowując przeczytaną trylogię, jedyne co mogę powiedzieć - PRZECIĘTNA.
Do zalet - fabuła, skonstruowana zgodnie z "zasadą sukcesu":
1. Książka nie może być zbyt długa;
2. Powinna się szczęśliwie zakończyć;
3. Główny bohater powinien przeżyć.
Do tego możemy dodać kolejne elementy, kolokwialnie rzecz ujmując trendy:
4. Równość płci z "bardziej...

Najsłabsza z części. Wlokła się niemiłosiernie, lecz chciałam poznać zakończenie. Ono mnie nie rozczarowało - warto było czekać. O ile ucieszyłam się niestety na koniec tej męczarni, to ciężko mi się rozstać z tym światem i tymi bohaterami.

Gdy wyszła trzecia część (a zarazem ostatnia) Testów byłam bardzo zadowolona i nie mogłam się doczekać przeczytania "Egzaminu Dojrzałości".

"Sieć kłamstw i spisków. Podstępni wrogowie, którzy okazują się sprzymierzeńcami. Przyjaciele, którzy postanawiają zdradzić. W wyniszczonej wojną wspólnocie rebelianci szykują się do ataku na rząd. Los kraju spoczywa w rękach wybitnie uzdolnionej studentki Cii Vale. Ma ona szansę położyć kres Testom. To wyjątkowo trudne zadanie do wykonania w pojedynkę. Czy w świecie, w którym nie można ufać nikomu, Cia może liczyć na pomoc i wsparcie przyjaciół? Czy Cia dokona właściwych wyborów? Stawka jest wysoka. Na jednej szali znajduje się dobro Wspólnoty, na drugiej – jej własne przekonania. I czy uda się jej ochronić tych, których kocha? Przed Cią najważniejszy z Testów."

Gdy przeczytałam tom 3 po raz pierwszy byłam trochę zawiedziona zakończeniem - bo według mnie ono było po prostu popsute,takie jak każde, lecz gdy sięgnęłam po tę książkę po raz drugi dostrzegłam co autorka chciała przekazać w całej trylogii. Nie nazwałabym tej trylogii moją ulubioną, którą będę bronić i pamietać do końca życia, ale uwielbiam tego typu książki i myślę, że warto sięgnąć po "Testy" i przekonać się samemu.

• 2015
  • 2015