Szpieg w Jałcie

Tłumaczenie: Barbara Gadomska
Wydawnictwo: AMF Plus Group, Andrzej Findeisen
Churchill's Triumph

Powieść o intrydze politycznej, kłamstwie i zdradzie. Jałta, 4 lutego 1945: chwila, w której kształtuje sie nasz wspólny świat. Druga wojna światowa dobiega końca. Trzech najpotężniejszych ludzi na świecie spotyka się, by ustalić szczegóły pokoju. Zrzędzący Winston Churchill, chory idealista Franklin Roosevelt i Józef Stalin, być może najbardziej krwawy rzeźnik wszech czasów, są rzekomo sojusznikami. Jednak w ciągu ośmiu spędzonych wspólnie dni będą kłamać i wzajemnie się zwodzić, starając sie podpisać ugodę i zapewnić sobie miejsce w historii. Michael Dobbs napisał pasjonującą powieść historyczną, która w dramatyczny sposób ożywia emocje tamtych czasów.

źródło opisu: Wydawnictwo A.M.F. Plus Group, 2008.

jonaszdrobniak | 2013-08-22
Przeczytana: 30 listopada 2011

„Powieść o intrydze politycznej, kłamstwie i zdradzie. Jałta, 4 lutego 1945: chwila, w której kształtuje się nasz wspólny świat. Druga wojna światowa dobiega końca. Trzech najpotężniejszych ludzi na świecie spotyka się, by ustalić szczegóły pokoju. Zrzędzący Winston Churchill, chory idealista Franklin Roosevelt i Józef Stalin, być może najbardziej krwawy rzeźnik wszech czasów, są rzekomo sojusznikami. Jednak w ciągu ośmiu spędzonych wspólnie dni będą kłamać i wzajemnie się zwodzić, starając się podpisać ugodę i zapewnić sobie miejsce w historii. Michael Dobbs napisał pasjonującą powieść historyczną, która w dramatyczny sposób ożywia emocje tamtych czasów”.

Poznajemy Roosevelta, Stalina i Churchilla – ludzi, których decyzje przesądzą o tym jak będzie wyglądał polityczno-gospodarczy kształt świata przez kolejne kilkadziesiąt lat. Wobec dwóch pierwszych autor nie stosuje taryfy ulgowej. Roosevelta poznajemy jako zniedołężniałego, ugodowego naiwniaka, który za cenę utworzenia ONZ...

Muhikons | 2012-07-30
Na półkach: A. Posiadam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 30 lipca 2012

"Szpieg w Jałcie" (nie było tam żadnego szpiega, tytuł oryginalny to "Churchill's Triumph", kto to tłumaczył?) przybliża czytelnikowi sylwetki przywódców trzech światowych mocarstw alianckich (Winston Churchill, Franklin Roosevelt, Józef Stalin) i ich poczynania w trakcie konfederacji jałtańskiej. Poza rozmowami wielkiej trójki, znajdziemy tu poruszające wątki fikcyjne - losy pewnego Polaka i jego rodaków z małej miejscowości Piorun chwytają za serce.

martolina | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

"Sędziwi ludzie, zmęczeni wojną, którzy nie potrafili odpowiednio zakończyć tego co rozpoczęli. To podsumowanie historii z Jałty."
autor Brytyjczyk nie ustrzegł się wybielania, usprawiedliwiania i tłumaczenia W. Churchilla, jak bardzo starał się o Polskę, jak jej los leżał jemu na sercu, ale nie wytrzymałam kiedy przeczytałam że zasługą Churchilla jest upadek komunizmu w Europie!!!!!????? To takie Brytyjskie.

Joanna | 2014-03-24
Przeczytana: 2011 rok

Duża dawka historii zmieszana z fikcją. Można spokojnie odcedzić jedno od drugiego. Przybliża wydarzenia, które dotyczą Polski, jej kształtu (dosłownie). Dzięki tej pozycji można zrozumieć znacznie więcej, niż z nie jednej książki od historii.
Warto mieć też na uwadze to, że autor jest prawdziwym pasjonatą i fanem Churchilla (I tu podejrzewam brak obiektywizmu wobec jego osoby).
Polecam.

Villemo | 2013-04-07
Przeczytana: sierpień 2011

bardzo dobrze się czyta do momentu, w którym zauważasz, że jest to fikcja literacka, a autor jest wysoce subiektywny w stosunku do Churchilla, bo ma manię na jego punkcie, co sam przyznaje. jedna z moich ulubionych książek. bo zorientowałam się późno.

Przemek0860 | 2016-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Fajna książka. Ciekawiło mnie co w tej Jałcie się działo. Tą książkę można by było zekranizować. Świat dowiedział jak nas wykiwano. Choć to nie książka historyczna to i tak nie wiem dlaczego w Polsce jest ulic im. Franklin D. Roosevelt'a.

PalaS | 2013-10-27
Przeczytana: wrzesień 2012

Lubię Churchilla, więc nie jestem zbyt obiektywna (ale wcale nie przeszkadzało mi to, że autor go uwielbia). Mimo wszystko podobało mi się jak przywódcy rozmawiali o Polsce - twardo, bez sentymentów. Historia trochę od innej strony (może niektórzy dopiero teraz dowiedzą się co to była Jałta), mimo że fikcyjna, wciąż dobra.

Ciekawa_Świata | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

książka mnie zaciekawiła i to bardzo, dzięki niej poznałam lepiej historię konferencji (lektura zmusiła mnie do wyszukiwania informacji), lecz nigdzie nie znalazłam wytłumaczenia przydomków nadanych członkom Wielkiej Trójcy :/ czy mogłabym prosić o pomoc w wyjaśnieniu ich? Z góry dziękuję

Anna | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

marne walory historyczne, ale jednak

Ewa | 2016-12-27
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane