Amerykańska guma do żucia „Pinky”

Okładka książki Amerykańska guma do żucia „Pinky” Jerzy Janicki
Okładka książki Amerykańska guma do żucia „Pinky”
Jerzy Janicki Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Cykl: Ewa wzywa 07... (tom 47) kryminał, sensacja, thriller
39 str. 39 min.
Ewa wzywa 07... (tom 47)
Wydawnictwo Iskry
1972-01-01
1972-01-01
39 min.

Okładka książki Dom. Część 3 Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
Dom. Część 3 Jerzy Janicki, Andr...
Okładka książki Dom. Część 1 Jerzy Janicki, Andrzej Mularczyk
Dom. Część 1 Jerzy Janicki, Andr...

To że Jerzy Janicki był  mistrzem tworzenia dialogów chyba każdy wie, chciażby z  serialu Dom. W tej mini powieści oczywiście mial mniejsze możliwości ale i tak napisał bardzo sympatyczną historię kryminalną z  ciekawym tłem obyczajowym i co zaskakujące biorąc pod uwagę objętość książeczki  z wyrazistymi   postaciami. Intryga kryminalna też niczego sobie, zaskakująca. Polecam bez wahania. Te opowiadania z serii Ewa wzywa 07 naprawdę posiadają swój niepowtarzalny urok.

1984

Opowieść milicyjna zlokalizowana w niezidentyfikowanym mieście na Wybrzeżu. Gdzieś na zachód od Kołobrzegu. Fabuła prosta, zagadka taka sobie. Są jednak pozytywy - ciekawie nakreślone typy ludzkie, nieźle zarysowana rzeczywistość małej miejscowości peerelowskiej po sezonie turystycznym, otoczka obyczajowa. W końcu po znakomitym scenarzyście, Jerzym Janickim, można się było spodziewać niezłego tekstu. Szkoda, że przeoczono pewne błędy (jedna z postaci raz jest porucznikiem, a w innym miejscu kapitanem),że czytelnik jest zaskakiwany zwrotami akcji, które nie mają wcześniejszego uzasadnienia.
Pomimo niezłej obsady film na podstawie opowiadania ("Koniec sezonu na lody") nie zrobił furory. Może dlatego, że Janicki sporo zmienił w scenariuszu, może dlatego, ze przeniesiono wydarzenia o jakieś 20 lat później niż w oryginale. W każdym razie raczej lepiej sięgnąć po opowiadanie, niż szukać filmu.

• • 🔫 Kryminał
  • 2007
  • Sensacja/Kryminał
  • Ha, mam! :)
  • FORMA: Powieści
  • Obejrzane

Dodaj cytat z książki Amerykańska guma do żucia „Pinky”